У 27 країнах світу виявили новий штам коронавірусу – різновид варіанта Omicron, який отримав назву XEC. Він ще не достатньо вивчений, але очевидно, що є заразнішим, ніж попередні варіанти COVID-19. Також не викликає сумнівів те, що будь-який новий штам може становити смертельну небезпеку для людей із групи ризику.
Чи потрібно знову переходити на маски, знову вакцинуватися? Не все так однозначно, як було під час пандемії. Маски обов’язково носити тим, хто вже захворів, аби не поширювати інфекцію. Людям із груп ризику бажано надівати маски у громадських місцях. Щодо вакцин, то, попри те, що вірус багато разів мутував після створення тієї чи іншої з них, вони продовжують забезпечувати перехресний імунітет, а отже, знижують ризик тяжкого захворювання.
Про це в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA розповів доктор медичних наук, професор, інфекціоніст Сергій Крамарев.
– Новий штамCOVID-19під назвоюXECпочав швидко поширюватися. Зараз він зафіксований у 27 країнах світу і вважається заразнішим, ніж попередні штами коронавірусу. Чи припускаєте ви, що цей може становити більшу загрозу порівняно з тими, що ми бачили?
– Кожен новий штам становить загрозу в будь-якому випадку. Перш за все новий штам обходить імунний захист, який уже є в організмі проти вірусу SARS-COV 2. Річ у тім, що змінюється антигенна структура вірусів, й імунна система на них уже менше реагує. Тому, звичайно, новий штам становить небезпеку в контексті захворювання.
Я ще не вивчав питання щодо тяжкості захворювання, яке викликається цим новим варіантом коронавірусу, але раніше кожен новий варіант Omicron протікав легше, ніж попередні варіанти гострих респіраторних вірусних інфекцій. За цим новим штамом треба спостерігати, щоб сказати конкретніше.
Але я можу з упевненістю зазначити, що будь-який варіант вірусу SARS-COV 2 може бути смертельно небезпечним для людей із групи ризику. Тому хоч нові віруси й обходять антитіла, які утворюються в організмі після вакцинації, проте доведено, що люди, які вакцинувалися, легше переносять COVID-19, особливо люди з групи ризику.
– Група ризику – це люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями…
– Так, насамперед люди похилого віку, діти першого року життя, люди з хронічними захворюваннями серця, легень, з ожирінням, діабетом тощо. Здебільшого саме ці категорії.
– Чи є пряма залежність між заразністю вірусу й тяжкістю перебігу хвороби?
– Тяжкість залежить від вірусного навантаження, тобто від того, скільки вірусу накопичується в організмі. Тому, звичайно, якщо заразність висока, а імунна система менше реагує на новий вірус, то теоретично вірусне навантаження може бути вищим. Певний ризик у нових варіантах вірусу є.
– Чи означає це, що було б непогано знову носити маски у громадському транспорті, у людних місцях?
– Хворі люди з респіраторними проявами в принципі, звісно, мають носити маски, щоб не поширювати цю інфекцію, яка в них є. Що стосується решти, то, можливо, людям із груп ризику варто носити маски, особливо якщо вони виходять у громадські місця. Хоча маска повністю не захищає, це вже підтверджено, проте завдяки їй зменшується проникнення вірусу в організм. Для решти нема потреби носити маски, як це було за часів ковідної пандемії.
– Чи можна сказати, що незалежно від конкретного варіанта коронавірусу, за своєю небезпекою він сьогодні наблизився до сезонного грипу?
– Я не можу цього сказати безперечно, але якщо говорити про варіант FLIRT, то він протікає легше, ніж попередні. Що стосується нового штаму, то потрібен час, щоб спостерігати за ним.
– Стало відомо, що новий варіант коронавірусу XEC належить до родуOmicron. Який висновок можна зробити з цього?
– Omicron – це останній вид SARS-COV 2, і він просто постійно мутує, от і все. Відбулася ще одна мутація, і з’явився не FLIRT, а XEC.
– Останнє питання – щодо вакцинації. Ви сказали, що незалежно від штаму, все ж таки вакцина частково допомагає.
– Так. Усе одно виробляється якийсь перехресний імунітет – і захворювання протікає у легшій формі.
– Ви могли б порекомендувати людям, які не вакцинувалися, зробити це зараз наявними вакцинами?
– Так, особливо людям із груп ризику. Наразі в Україні вже з’явилася вакцина від грипу. Треба провакцинуватись і від грипу, і від ковіду.