15 серпня за новим церковним календарем православні віряни відзначають велике свято — Успіння Пресвятої Богородиці, а також день пам’яті ікони Успіння Божої Матері Києво-Печерської. У народі день отримав назву Перша Пречиста. Розповідаємо про традиції та прикмети 15 серпня і яке сьогодні свято відзначають у церкві за старим стилем.
15 серпня 2024 року — яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря — збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні церковне свято в Україні за новим стилем
15 серпня за новим церковним календарем (28 серпня за старим) — Успіння Пресвятої Богородиці, а також день пам’яті Києво-Печерської ікони Успіння Пресвятої Богородиці.
Успіння Пресвятої Богородиці — тихе і світле свято, яке завершує річне коло двунадесятих свят і знаменує відхід із земного життя Діви Марії. Про це оповідає ікона Успіння Пресвятої Богородиці.
***
Києво-Печерська ікона Успіння Пресвятої Богородиці — одна з найдавніших святинь. Згідно з переказами, сама Богородиця у Влахернському храмі вручила цю ікону чотирьом будівельникам Успенського собору Києво-Печерської Лаври. У 1073 році вони віддали святиню Антонію і Феодосію Печерським.
Упродовж тривалого часу, у XVII-початку XX століть ікона перебувала в Успенському соборі Києво-Печерської лаври над Царськими вратами. До заступництва Богородиці через ікону в Києві вдавалися під час облоги Чигирина турками й татарами 1677 року. В Успенському соборі образ перебував до Великої Вітчизняної війни, а під час німецько-фашистської окупації Києва його передали до Музею західного та східного мистецтва. У січні 1944 року ікону та інші святині вивезли до Східної Пруссії. За деякими свідченнями, ікона Богородиці загинула в лютому 1945 року біля Кенігсберга.
Зараз у Хрестовоздвиженському храмі Києво-Печерської лаври знаходиться список (копія) образу, написаний у першій половині XIX століття.