Україна здобула перший в історії своєї незалежності «Оскар». Золоту статуетку отримала документальна українська стрічка, яка розповідає про трагедію Маріуполя, що на Донеччині, під час повномасштабного російського вторгнення 2022 року – «20 днів у Маріуполі». Фільм знятий українським відеографом і військовим журналістом Мстиславом Черновим, який протягом 20 днів перебував у місті та документував жахливі події, що там відбувалися. Над стрічкою також працювали фотограф Євген Малолєтка та продюсерка Василіса Степаненко.
«20 днів у Маріуполі» був представлений номінації «Найкращий документальний фільм» і обійшов усіх своїх конкурентів у цій категорії. OBOZ.UA про це стало відомо під час перегляду прямого ефіру.
У своїй переможній промові на сцені Мстислав Чернов перед іменитими голлівудськими кінодіячами та мільйонами, а то й мільярдами глядачів виголосив, що «не може змінити минуле, але разом з найталановитішими людьми на планеті здатен виправити його».
«Я б хотів ніколи не знімати цей фільм. Якби ж я міг обміняти нагороду на те, щоб Росія ніколи не нападала на Україну, не окупувала наші міста, не вбивала десятки тисяч моїх співвітчизників-українців», – додав режисер.
Про що фільм
Головними героями фільму є звичайні люди, які опинилися в епіцентрі жорстокої терористичної війни. Фільм розповідає їхні історії, висвітлюючи бомбардування, голод, холод та втрату близьких.
Мстислав Чернов і Євген Малолєтка задокументували жахливі руйнування Маріуполя, які стали результатом російських бомбардувань: понівечені будинки, лікарні, школи та інші інфраструктурні об’єкти.
У фільмі показано спроби маріупольців вижити в умовах облоги без води, їжі, мобільного звʼязку. І все це під постійними обстрілами з боку російських військ. Крім того, стрічка описує складний та небезпечний процес евакуації людей з Маріуполя. Чернов знімає евакуаційні колони, які потрапляли під чергові обстріли окупантів.
Нагороди окрім «Оскара»
«20 днів у Маріуполі» отримав багато нагород і на інших міжнародних кінофестивалях та преміях, окрім «Оскара». Зокрема такі:
- BAFTA – «Найкращий документальний фільм»
- Docudays UA – «Найкращий документальний фільм»
- Krakow Film Festival – премія «За мужність»
- Freedom Film Festival – премія «Свобода слова»
Додамо, що влітку стрічка стала найкасовішим документальним фільмом українського прокату.
Де можна подивитися фільм
Наразі фільм не доступний для перегляду в Україні. Ще в листопаді минулого року стрічку опублікували у відкритому доступі американського YouTube, проте вже зараз відео недоступне. Утім, відомо, що станом на 17 січня його переглянули 1,3 млн разів.
Відгуки критиків
- «Це потужний та емоційний фільм, який нікого не залишить байдужим», – The New York Times.
- «Це важливий документальний фільм, який свідчить про трагедію України», – BBC News.
- «Це фільм, який має побачити кожен, хто хоче зрозуміти силу людського духу», – The Guardian.