Всесвітня метеорологічна організація оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію спостережень ще до його закінчення. Такої впевненості їм надав показник глобальної температури, що був приблизно на 1,4°C (2,5F) вищим за доіндустріальний середній показник за перші 10 місяців року.
Про це пише видання Bloomberg. В ООН стурбовані таким станом навколишнього середовища. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав світових лідерів діяти.
«Ми переживаємо кліматичний колапс в режимі реального часу, і його наслідки є руйнівними», – наголосив він.
У звіті ВМО йдеться, що викиди парникових газів, які спричиняють потепління на планеті, у 2023 році продовжили зростати після досягнення історичного максимуму минулого року. Через це на суші з липня по вересень і в океанах з квітня по вересень встановилися рекордно високі місячні температури.
Спека, що наростає, призводить до природних катаклізмів, які спричиняють смертність і продовольчу небезпеку, а також переміщення мільйонів людей.
Також цьогоріч, за даними науковців, вміст тепла в океані зріс до найвищого рівня за всю історію спостережень. У верхніх шарах океанів продовжилася тенденція до потепління, причому в Південному океані та Північній і Південній Атлантиці було зафіксовано найвищі рівні тепла. Це, разом із впливом Ель-Ніньо та таненням льодовиків і крижаних щитів, призвело до того, що середній рівень світового океану сягнув рекордно високого рівня, йдеться у доповіді.
Крім того, площа моря, вкрита льодом в Антарктиді, досягла найнижчого рівня за всю історію спостережень, що стало другим роком поспіль рекордно низьких рівнів. Арктичний морський лід залишався нижчим за історичний середній показник протягом року.
Окрім глобальних показників, 2023 рік став роком кліматичних катастроф у всьому світі. Зокрема, дослідники згадали:
– руйнівний шторм «Даніель», що спричинив сильні повені в Греції, Болгарії та Туреччині та Лівії;
– тропічний циклон «Фредді» біля берегів Малаві і Мозамбіку;
– лісові пожежі у Канаді;
– посухи у Північно-Західній Африці, частинах Піренейського півострова, Центральній і Південно-Західній Азії, Південній Америці та деяких частинах США.
«Цього року громади по всьому світу постраждали від пожеж, повеней і спеки. Сьогоднішня доповідь показує, що ми в глибокій біді», – констатував Гутерреш.