В Україні проведуть масштабну пенсійну реформу: коли почнуть платити по дві виплати

В Україні планують провести пенсійну реформу та запустити накопичувальний рівень. У результаті вже через п’ять років українці на заслуженому відпочинку зможуть отримувати дві пенсії: з Пенсійного фонду, а також із власних обов’язкових накопичень. Відповідний законопроєкт №9212 зареєстрували кілька десятків нардепів на чолі з головою фракції «Слуга народу» Давидом Арахамією.

Про те, які нововведення пропонують і чого варто очікувати, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Які правила можуть змінити та чим це допоможе

Вчена Лідія Ткаченко впевнена: для того, щоб отримувати пенсію впродовж 20 років, збирати на неї необхідно вдвічі довше – тобто 40 років. Законопроєктом пропонується ввести обов’язковий внесок на персональний рахунок для всіх, кому ще не виповнилось 55 років. Тобто частина українців збиратиме кошти всього 5 років.

Розрахуємо, скільки грошей можна назбирати за цей період з офіційної зарплати в 15 тис. грн. Припустимо, що реформа вже повноцінно працює. У такому випадку щомісячно 2% із зарплати буде платити роботодавець і стільки ж держава.

Щомісячно це 600 грн. А за 5 років можна назбирати всього 36 тис. грн. І це за умови, що ці гроші не з’їсть інфляція. Якщо відкладати впродовж 35 років, сума становитиме близько 252 тис. грн. Якщо економічна ситуація стабілізується, в Україні повноцінно запрацює фондовий ринок, то пенсійний фонд, вкладаючи накопиченні збереження, зможе збільшити їхню вартість.

У базовому сценарії можна розраховувати, що накопичення щонайменше не знизяться через ріст цін і девальвацію гривні. «Головне, щоб була стабільність політична, економічна та соціальна. Щоб пенсійні кошти справді інвестувалися в економічне зростання, а результати економічного зростання були спрямовані на соціальні цілі», – впевнена Ткаченко.

Роботодавець та держава будуть платити на персональний пенсійний рахунок українця щомісячно рівну суму.

  • 2023-го це 1%
  • 2024-го – 1,5%
  • з 2025-го і надалі – 2%.

Для роботодавця нічого не зміниться. Зараз він віддає 22% соцвнеску із зарплати кожного працівника. Стільки ж платитимуть і після реформи, проте з цієї суми частину забиратимуть на персональний рахунок працівника, а решту – у Пенсійний фонд, який існує зараз.

«За бажанням працівника розмір його самостійних внесків може бути збільшено. Держава буде співфінансувати такі внески на паритетних засадах у межах 3 відсотків від розміру середньої заробітної плати за видами економічної діяльності в середньому по економіці. Такі самі умови державного співфінансування пропонуються також для участі в системі для фізичних-осіб підприємців та самозайнятих осіб, яка є добровільною», – йдеться в тексті законопроєкту.

Перші два роки гроші збиратимуть у державному фонді. Згодом кожен українець зможе сам обирати собі приватний пенсійний фонд. Схожі системи працюють і в інших країнах. Проте на достатній рівень пенсії у такий спосіб можна заробити за таких умов:

  • майбутній пенсіонер офіційно працює та отримує білу зарплату;
  • у країні помірний рівень інфляції (для України цільовим показником вважається 5%);
  • розвинений фондовий ринок, є інструменти стабільних інвестицій.

З демографією все погано і буде тільки гірше

Пенсійна система, яка діє в Україні, тримається завдяки тим, хто працює. Молоді платять єдині соцвнески, які витрачають на пенсії. Тим самим громадяни заробляють право отримувати пенсію, яку також платитимуть коштом працездатних. Але коли кількість тих, хто працює, знижується, а кількість пенсіонерів зростає, дефіцит системи збільшується.

Україна вже входить у 15 країн світу, де найшвидше скорочується населення, йдеться в даних ООН. І до того ж зниження кількості населення відбувається саме за рахунок працездатних. Так, до 2050 року, якщо ситуація не покращиться, кількість українців знизиться на 28%, тоді як частка тих, хто старший 60 років, збільшиться на 32%.

Є ще один прогноз. Якщо 10 сімей будуть народжувати хоча б 18 дітей, населення знизиться на 18%, а частка пенсіонерів збільшиться на 34%. Загалом демографічна ситуація погіршується і в інших країнах Європи, проте в Україні ситуація значно гірша, а скорочення чисельності населення відбувається більш швидкими темпами.

Зараз 10 українських сімей (тобто 20 дорослих) у середньому мають 7 дітей. Щоб відбулось заміщення поколінь без демографічних втрат, на 20 дорослих має бути щонайменше 20 дітей.

Головна демографиня країни Елла Лібанова заявила, що через сім років у кращому випадку в Україні буде всього 35 млн осіб. «Це демографічна катастрофа», – каже вона. Причин для такої тенденції кілька: це і прямі втрати в результаті війни, і масштабна міграція, збільшення смертності, скорочення рівня народжуваності.

Рано чи пізно пенсійну систему доведеться реформувати. З кожним роком демографічна ситуація погіршуватиметься, тому тим, хто працює, доведеться не тільки утримувати пенсіонерів, але й відкладати на власну пенсію.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *