Шахраї по-новому розводять українців через Telegram: жертв «підставляють» перед їхніми знайомими

Шахраї створюють фейкові акаунти українців у Telegram та намагаються вкрасти чужу особистість. Після цього під чужим ім’ям вони знаходять знайомих та близьких і просять «дати в борг» кілька тисяч гривень. Як тільки шахраї одержують гроші, вони перестають відповідати на повідомлення. А коли жертва звертається по борг до того, кому нібито давала гроші, виявляється, що злочинці діяли від чужого імені.

Про те, як працює схема, чому банки не можуть миттєво на неї реагувати та як захиститися, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Як працюють шахраї і чому банки одразу не допоможуть

Масові СМС-розсилки із обіцянкою виграшу чи загрозою блокування рахунку вже не працюють. Шахраї пішли далі: тепер вони викрадають особистість своєї жертви та від її імені просять гроші у близьких та родичів. Така схема існує вже не перший рік, а зараз поширилася і на Telegram, розповідає OBOZREVATEL Олеся Данильченко, заступниця директора Української міжбанківської асоціації платіжних систем ЄМА.

Часто шахраям не доводиться отримувати доступ до облікового запису своєї жертви. Достатньо створити повну його копію: так само підписати, використати ту саму фотографію. Наступний крок – знайти знайомих того чи тієї, чию особистість намагається вкрасти шахрай.

Для цього також не потрібно мати особливих технічних навичок. Часто свої контакти з телеграмами українці самі вказують в інших соцмережах, де можна простежити список «друзів». Знайомі між собою українці є членами одних і тих самих груп у Telegram, лайкають пости одне одного.

Як розповіла OBOZREVATEL киянка Леся, вона дізналася про те, що шахраї створили повну копію її облікового запису в Telegram, від приятеля. Він отримав повідомлення від шахраїв із проханням позичити 5000 грн. Повідомлення надійшло від облікового запису, який повністю копіює оригінальний акаунті Лесі (підпис, фотографія, опис у профілі). Молодий чоловік вирішив перевірити інформацію та звернувся до дівчини.

Які повідомлення надсилають шахраї

Зрозуміло, що гроші дівчина не просила і одразу повідомила про це знайомому. Шахрай встиг вказати номер рахунку, на який просив переказати кошти. Виявилося, що це рахунок у А-Банку. Леся звернулася до служби підтримки банку, проте там повідомили, якщо вона не переказала гроші шахраям, то й скаргу не розглядатимуть.

«Банк справді не може лише на підставі однієї скарги, ще й без факту переказу коштів, блокувати рахунок. Уявляєте, якщо так легко можна буде заблокувати чужий рахунок, тоді ви зможете обманом легко позбавити доступу до грошей будь-якого українця за допомогою лише однієї скарги. Якщо справді є потерпілий або група потерпілих і вони звернулися до банку, або звернулася кіберполіція, тоді рахунок, звісно, заблокують», – розповідає Данильченко.

У банку відмовляються реагувати на скарги

До речі, при цьому, як розповідають OBOZREVATEL в одному з держбанків, фінансові установи стежать за тим, щоб рахунки їхніх клієнтів не використовувалися в шахрайських схемах. Усього кілька скарг достатньо для того, щоб рахунок заморозили, а клієнт мав пояснити джерело походження коштів.

«Кілька скарг на шахрайські дії та банк зобов’язаний реагувати. Також миттєво буде реакція, якщо звернення надійшло від правоохоронних органів», – пояснили у банку.

Як правильно реагувати на шахраїв та не стати жертвою

У «ЄМА» пояснюють: найважливіше – не довіряти повідомленням навіть від близьких людей. І не важливо, чи вам дзвонить або пише знайомий, використовуючи незнайомий вам номер або обліковий запис. «Якщо вам написали або зателефонували з незнайомого номера, представившись вашим другом, передзвоніть на номер цього друга, який у вас є. Це займе кілька хвилин і може захистити вас від шахраїв», – пояснюють в організації.

Як каже Данильченко, вкрасти ваші контакти з Telegram не складно, за її словами, це один із найнебезпечніших месенджерів. Навіть якщо вас просять допомоги, використовуючи справжній контакт вашого знайомого, все одно варто передзвонити на його номер телефону. «Багато випадків, коли отримують доступ до Facebook-сторінок», – зазначає експерт.

Після цього також варто:

  • написати до служби підтримки банку (навіть якщо вони відмовляться блокувати рахунок);
  • залишити заявку на сайті Кіберполіції (там також аналізує отримані дані).

«Такий вид шахрайства – це далеко не нововведення. Воно вже існує якусь кількість років, це я говорю за власними відчуттями та спостереженнями, а не виходячи з даних статистики, зараз схема поширилася і на Telegram. Але знову ж таки, Telegram далеко не найбезпечніший месенджер, я б не радила ним користуватися», – пояснює Данильченко.

Єдиний спосіб захиститися від шахраїв – перевіряти будь-яке прохання про допомогу, яке вам надходить навіть від найближчих людей. Також важливо максимально захистити свої соціальні мережі: використовувати складні та різні паролі, користуватися функцією подвійного захисту, яку надають деякі соцмережі та месенджери (коли для доступу до облікового запису потрібно проходити подвійну верифікацію).

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *