Рекордні 18 млрд євро: у ЄС офіційно представили новий план допомоги Україні

У Європейському Союзі готуються 8 листопада офіційно надати новий механізм допомоги Україні на 2023 рік. Передбачається, що Україна отримуватиме від ЄС по 1,5 млрд євро щомісяця, а загалом за рік сума допомоги становитиме рекордні 18 млрд євро. Однак таке рішення вже намагається заблокувати Угорщина.

Пропозицію Європейської комісії (ЄК) офіційно опубліковано на сайті відомства 8 листопада. Щоб план було затверджено, знадобиться згода урядів усіх 27 країн ЄС, рішення Європарламенту та Ради ЄС.

«Після засідання Європейської ради 20-21 жовтня 2022 року Комісія запропонувала безпрецедентний пакет підтримки для України у розмірі до 18 млрд євро на 2023 рік. Він буде наданий у вигляді кредитів на пільгових умовах із регулярними платежами», – зазначили в ЄК.

План фінансування прокоментував прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. «Дуже важлива ініціатива, яка підтримає економічну стабільність нашої держави і зміцнить фундамент майбутньої перемоги. Кошти допоможуть покрити значну частину дефіциту бюджету, який становитиме 38 млрд доларів… Очікуємо на позитивне рішення Європейського парламенту та Ради ЄС», – зазначив глава уряду.

Шмигаль сподівається на схвалення плану ЄК

Що передбачає план допомоги Україні?

Якщо пропозицію Єврокомісії затвердять, підтримка матиме форму довгострокових кредитів із високою знижкою. Термін повернення кредитів – до 35 років, починаючи з 2033 року. При цьому відсотки за ними замість України покриють країни ЄС.

Умовою надання допомоги є реформи, необхідні для наближення до членства в ЄС. Кошти можна буде витрачати на такі потреби:

  • невідкладні бюджетні витрати (не військові), включно з виплатою пенсій;
  • відновлення критично важливої інфраструктури;
  • початкова підтримка польової реконструкції.

Новий механізм покликаний зробити допомогу Євросоюзу Україні передбачуваною та гарантованою. Адже якщо схвалити весь пакет на рік одразу, не доведеться затверджувати кожен транш окремо.

Саме через такі європейські процедури надання коштів Україні на 2022 рік виявилося сповільненим. Щоб уникнути подальших затримок, Єврокомісія пропонує використати додаткову подушку в бюджеті ЄС як гарантію для залучення коштів.

Враховуючи те, що дефіцит бюджету України в 2023 році прогнозується на рівні до 5 млрд євро на місяць, окрім допомоги ЄС, знадобиться фінансування і від інших партнерів.

«Ця стабільна, регулярна та передбачувана фінансова допомога – у середньому 1,5 млрд євро на місяць – допоможе покрити значну частину короткострокових потреб України у фінансуванні на 2023 рік, які, за оцінками української влади та Міжнародного валютного фонду, становлять від 3 до 4 млрд євро на місяць. Підтримка, запропонована ЄС, має бути підкріплена аналогічними зусиллями інших великих донорів, щоб покрити усі потреби України у фінансуванні на 2023 рік», – йдеться у повідомленні ЄК.

Угорщина проти

Пропозиція Європейської комісії (ЄК) вимагатиме одностайної підтримки урядів усіх 27 країн-членів для внесення змін до бюджетних меж ЄС. Однак, як повідомляє Bloomberg, Угорщина рішуче налаштована блокувати це рішення.

За інформацією агентства, представники Угорщини заявили міністрам фінансів країн ЄС на зустрічі у Брюсселі, що країна не підтримає підготовку 18-мільярдного пакету допомоги Україні на 2023 рік.

«ЄК запропонує у середу надати Києву пільгові кредити на більш стабільній основі, але ця ініціатива вимагатиме використання додаткових резервів, що є в бюджеті ЄС. Глава мінфіну Угорщини Міхай Варга сказав колегам, що він не підтримає такий варіант», – повідомили в матеріалі з посиланням на анонімні джерела у Брюсселі.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *