Як українцям перерахували зарплати: чому нардепам підвищили, скільки отримають військові та що з рештою

В Україні ситуація на ринку праці залишається критичною. Законодавство фактично адаптували для роботодавця, надавши можливість укладати короткострокові договори та звільняти без причин. Складною залишається ситуація і із зарплатами. Офіційну статистику розмірів зарплат публікувати припинили, проте експерти оцінюють зниження в окремих сферах у розмірі до 60%.

Стабільними залишаються виплати для військових, попри те, що надбавку 30 тис. грн скасували для частини силовиків. Також пощастило й нардепам: вони прийняли ухвалу, яка дає можливість виплачувати їм надбавки. Про те, кому і як перерахували зарплати, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Що сталося із зарплатами військових?

Із 28 лютого всі військові мають право на доплату в розмірі 30 тис. грн на місяць. При цьому ті, хто виконує бойові завдання на передовій, можуть додатково отримувати 100 тис. грн. Витрати на утримання військових значно зросли, проте така норма дозволила забезпечити тих українців, які залишили свої сім’ї та пішли захищати країну.

Новина про те, що доплату в 30 тис. грн отримуватимуть лише військові на окупованій території, а також у регіонах, де відбуваються військові дії, виявилася фейком. Її поширила низка ЗМІ через неправильне розуміння змін до постанови Кабміну №168.

Насправді зміни зачеплять лише працівників Державної кримінально-виконавчої служби. Одним із перших новину розповсюдило видання Громадське (ймовірно, вони помітили ухвалу на сайті уряду). Вже після публікації вони виправили свою помилку, про що вказали у матеріалі.

Новину виправили

Незважаючи на це, багато українських військових досі вважають, що на доплату 30 тис. грн вони тепер можуть не розраховувати. Тут важливо також додати, що уряд неодноразово заявляв, що забезпечення військових наразі є пріоритетним напрямом. А ось кримінально-виконавча служба фактично займається ув’язненими, у воєнних діях не бере участі. Тому доплату їм забезпечуватимуть лише у тих регіонах, де їх справді можуть залучати до захисту від окупантів.

Що сталося із зарплатами депутатів?

Підвищення зарплат передбачено законопроєктом №7002, який уже ухвалено і за кілька днів до початку повномасштабної війни відправлено на підпис президента. Цим документом (головний автор – речник Руслан Стефанчук) доплати до окладів відв’язують від аналогічних доплат у розмірі 100% для урядовців.

Чому ухвалили таке рішення? Справа в тому, що уряд скасував собі «другу зарплату» у вигляді надбавок, натомість без частини грошей залишилися і депутати. У новій редакції документа йдеться, що депутати отримуватимуть доплату, розмір якої визначено комітетом, до компетенції якого належить статус народного депутата. Тобто фактично надбавки розблокували.

Минулого тижня депутати ухвалили постанову №7561 (авторства того ж таки Стефанчука), яка дозволила перерозподіляти бюджет і фінансувати надбавки. При цьому якого розміру надбавка має бути (100%, як було в уряду), не відомо.

До речі, новина про підвищення зарплат нардепів у період повномасштабної війни викликала бурхливу реакцію. Наразі у Раді спростували, що для таких доплат необхідно залучати додаткове бюджетне фінансування (міжнародну допомогу). OBOZREVATEL також звернувся до пресслужби Ради для більш детального пояснення нового методу розрахунку заробітної плати парламентаріїв, проте на момент публікації матеріалу відповіді не отримав.

Що сталося із зарплатами простих українців?

Ситуація на ринку праці залишається критичною і кардинально не зміниться доти, доки не закінчиться війна. Інвестиції зупинено, впали темпи будівництва, експорт через блокування морських портів обвалився. Ситуація поступово нормалізується, але нормалізація відбувається фактично на дні.

За даними кадрових порталів, на одну вакансію досі залишається від 7 до 14 претендентів. Третина роботодавців вимушено скоротила кількість працівників. Експертка ринку праці Руслана Березовська розповідає: такого масштабного падіння зарплат, як було після початку повномасштабної війни, немає. Ба більше, у деяких сферах спостерігається невелике зростання.

Проте це зростання відбувається і на фоні історичного обвалу (до понад 50% в окремих галузях). Тобто спочатку зарплати різко впали, а потім почали трохи підвищуватись. Держстат перестав публікувати дані про середні зарплати (зокрема, для того, щоб звільнити підприємства від додаткової подачі даних).

Зважаючи на дані одного з кадрових порталів, середня зарплата в резюме становить менше ніж 14 тис. грн. «Відновлення з боку роботодавців якщо і відбувається, то дуже повільно. Збільшилася кількість претендентів, побільшало сеансів перебування на сайті. Вивчають інформацію про вакансії», – розповідає Березовська.

Хоча при цьому середнє падіння зарплати становило лише 10%. У деяких сферах зниження було від 20 до 60%. Але тут також варто зазначити, що реальний розмір прибутку впав і в тих українців, заробітна плата яких не змінювалася. Ціни в 2022-му збільшаться щонайменше на 20-25%, і ті співробітники, зарплати яких пропорційно не зростуть, стануть біднішими щонайменше на вказану цифру.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *