Великий перелом, заморожування фронту чи «чорний лебідь?» Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Війна Росії проти України далека до завершення, але ці 22 місяці боротьби з повномасштабним вторгненням агресора вже показали тенденції, які пророкують нашій країні майбутню перемогу. Багато експертів говорять про те, що за підтримки західного озброєння ЗСУ перейдуть до масштабнішого наступу, і це може переломити хід бойових дій уже 2024 року.

Водночас інші не виключають, що затримки Заходу з військовою допомогою здатні навпаки заморозити фронт, а найбільш малоймовірним сценарієм, хоч і бажаним, називають «чорний лебідь» – наприклад, смерть диктатора чи якусь катастрофу у РФ. Детальніше про те, що буде з війною в Україні в наступному році, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Сценарій 1 – перелом на фронті за підтримки західного озброєння

В Україні зібралися будувати укріплення на всіх напрямках. Максимум уваги доручили прикути на Авдіївський, Мар’їнський та інші ділянки фронту в Донецькій області, а також зміцнювати фортифікаційні споруди на Херсонщині й Запоріжжі, вздовж кордону в Харківській, Сумській, Чернігівській, Київській, Рівненській і Волинській областях.

У цей час глава Міноборони Рустем Умєров заявив, що українська армія підійшла до третьої лінії оборони військ РФ, й Україна має план війни на 2024 рік.

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко оцінив, що побудова укріплень не означає фіксацію лінії бойових дій. За його словами, «це такий собі пасок безпеки» і загалом нормальна практика, коли формуються лінії оборони під час війни. Їх доведеться формувати ще неодноразово й після звільнення територій. На сьогодні частина ліній оборони вже зведена, але Україна ще потребує її будівництва там, де відбуваються боєзіткнення і де є ризики просування ворога під час наступальних дій.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Водночас експерт не виключає, що ЗСУ найближчим часом на деяких ділянках фронту перейдуть з наступальної тактики на оборонну. На його думку, головна мета зараз – це знищити якомога більшу кількість російських військових.

«Вивести саме співвідношення наших втрат з втратами російських окупантів на збільшення не в 3-6 разів, а на порядок – в 10, 15, 20, саме такі показники. Так протягом 2024 року ми зможемо змінити, переламати цю ситуацію», – вважає Коваленко.

Уже після цього, вважає він, ЗСУ зможуть розпочати більш масштабні наступальні дії по позиціях російських загарбників, де вони мають серйозніші прогалини в обороні й не можуть їх забезпечити необхідним ресурсом.

А ось генерал в запасі Микола Маломуж в інтерв’ю OBOZ.UA висловив переконання, що ситуація на фронті може кардинально змінитися на користь ЗСУ вже навесні 2024 року. Передумовою він називає отримання повному обсязі обіцяного Заходом озброєння – ракет ATACMS, винищувачів F-16 та інших засобів, які обговорювалися на всіх засіданнях у форматі «Рамштайн» і зараз про них йдуть розмови на неофіційному рівні.

«Наразі формується нова виробнича лінійка для ЗСУ, а це нові можливості для наступу та проведення потужних операцій», – каже він.

З його слів, Україні нині потрібні альтернативні формати ведення бойових дій, коли найголовнішими є удари з тилу, флангів.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

«Зараз щодня ми знищуємо в бою понад тисячу окупантів і ще стільки ж виводимо з ладу, за місяць це понад 60 тисяч, тобто близько десяти бригад. Це потужний підрив навіть для численної російської армії», – зазначив генерал.

Маломуж вважає, що пасивності Заходу в наданні допомоги Україні точно немає. Він бачить перспективи повного визволення нашої країни, якщо будуть враховані всі фактори, які назвав.

«Думаю, 2024 року має настати наш момент істини. Тому що це для України є критично важливим. Не тільки для людей, які чекають на перемогу, а й для того, щоб не дати Росії затягнути цей процес надовго, зміцнюючи свої позиції, нарощуючи ресурси», – пояснив експерт.

Сценарій 2 – тривала війна (заморожування фронту на певний час)

Попри значні втрати за 22 місяців повномасштабної війні проти України держава-терорист Росія не демонструє жодних ознак припинення свого вторгнення. Тому обидві сторони готуватимуться до тривалої війни у 2024 році, написав у матеріалі для The Hill журналіст Марк Темницький, який висвітлює події у Східній Європі.

«Протягом усієї війни моральний дух українців залишався високим. Більшість населення країни підтримує свого президента та армію. Більшість українців вірить, що вони переможуть у війні, і вимагають повного виведення російських військ. Малоймовірно, що українська громадська думка щодо війни зміниться, оскільки Україна боролася з Росією за незалежність протягом сотень років», – зазначив він.

Водночас додав, що нині таки є побоювання щодо того, як США і Європа будуть діяти в новому році в питанні підтримки України. Адже цьогоріч деякі тривожні сигнали вже з’явилися: вперше з моменту повномасштабної війни в Конгресі США заблокували надання допомоги Києву.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Тривожні події, вважає автор публікації, відбуваються і в Європі. Так, на парламентських виборах у Словаччині (вересень 2023 року) перемогла популістська партія на чолі з проросійським лідером Робертом Фіцо. А на загальних виборах у Нідерландах (листопад 2023-го) перемогу здобула антиєвропейська та антиукраїнська партія.

Дослідження вказують, що такі європейські популістські групи перебувають на підйомі, зокрема набирають силу також у США, виступаючи проти надання допомоги Україні. Крім цього, в 2024 році в низці країн пройдуть вибори, результати яких визначатимуть майбутнє додаткової європейської підтримки українців. А для майбутньої американської допомоги матимуть вирішальне значення результати виборів у США 2024 року.

Паралельно цьому в самій Росії, попри величезні втрати, більшість росіян і досі підтримують вторгнення. А глава РФ Володимир Путін і весь російський уряд не демонструють жодних ознак припинення війни.

«Враховуючи небажання Росії припинити війну, єдиний спосіб закінчити конфлікт – це закінчити його на полі бою. Європа і США повинні зробити все можливе, щоб забезпечити повну і тотальну перемогу України», – заявив журналіст.

Він додав, що Україна, США та Європа повинні працювати разом, щоб зробити ще один удар проти російського агресора. Українська перемога досяжна, але її союзники повинні вирішити, чи рішуче вони налаштовані допомогти їй нарешті закінчити війну.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

У цьому контексті український військовий експерт Олександр Коваленко теж висловив переконання, що перепочинок, пауза і навіть короткочасне замороження війни призведуть до того, що Росія зможе наростити сили для продовження кровопролиття з другим диханням. І не виключено, що це відбудеться на кількох напрямках одночасно.

«Можна дійти висновку, у чиїх інтересах діють ті «глашатаї миру», які закликають до припинення вогню. Адже доки Росію остаточно не буде виснажено і повалено, давати їй шанс на перепочинок – самогубна ініціатива», – заявив він.

Сценарій 3 – «чорний лебідь» (смерть Путіна, переворот у РФ)

Військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Роман Світан ще влітку 2023 року говорив, що цьогоріч ЗСУ не зможуть вийти на державні кордони 1991-го (хоча він датує їх 2003 роком), за винятком, якщо тільки в Росії не трапиться якогось «чорного лебедя». Таким терміном експерти називають будь-які фантастичні «якщо».

«Якщо вже говорити про реалії, цього року в нас уже немає такої можливості, якщо Росія якось протримається. Може, завтра Путін вранці встане, піде на роботу, забуде, як дихати, і помре. Тому іноді оглядачі кажуть «якщо». Тому що є багато таких «чорних лебедів», – зазначив він.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Водночас не виключає, що на кордони можна буде вийти влітку 2024 року. Проте, знову ж таки, за умови, що Сили оборони отримають ATACMS (півтори-дві тисячі), хоча б три бригади винищувачів F-16 (приблизно 10 ескадрилій, тобто 120 літаків), яких буде достатньо для виконання широкомасштабних бойових завдань.

«Є у нас можливість вийти на держкордони, за достатньої кількості одного й іншого показника. Причому навіть без оголошення додаткової мобілізації, підготовки сил, наземних засобів. Достатньо авіації в цьому сенсі та далекобійних ракет», – пояснив Світан.

Експерт Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич теж вважає, що бойові дії в Україні навряд чи припиняться протягом найближчих шести-семи місяців. Винятком можуть стати якісь «форс-мажорні» обставини, які докорінно змінять ситуацію – смерть російського диктатора, державний переворот або катастрофа в РФ. Хоча й у такому разі ще не йтиметься про укладання миру.

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Він переконаний, що для України з реальних кращі два сценарії:

– «тактична поразка Росії» (Україна досягає суттєвих успіхів на фронті, тобто йдеться не лише про звільнення частини окупованих 2022 року територій, а й про контроль частини окупованих 2014-го Криму та Донбасу. Наприклад, вхід до степового Криму, оточення одного з великих міст «Л/ДНР». Укладається угода, де передбачається реальний механізм деокупації інших територій, але на відміну від «Мінськаа-3» Україна входить у переговорний процес із сильних позицій, передбачається механізм (і терміни) деокупації, а не «визначення майбутнього» (з певними особливими статусами) територій);

– «38 паралель» (фіксація лінії зіткнення і визнання неможливості на цьому етапі звільнення території як мирним, так і політичним шляхом: Україна заявлятиме, що не відмовляється від територій, їх анексію Росією не визнаватиме більшість країн світу).

Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії
Великий перелом, заморожування фронту чи "чорний лебідь?" Що буде з війною в Україні в 2024 році: основні сценарії

Серед найбільш малоймовірних сценаріїв «чорного лебедя» експерт називає смерть Путіна. Оскільки зараз населення РФ не бачить «наступника», зникнення їхнього «царя» призведе до певної розгубленості, а також до активної боротьби за владу між «вежами Кремля».

«Як терміни можливих розмов про формат миру, можна назвати весну 2024 року. До цього часу початок консультацій є малоймовірним: наші партнери оцінять здібності України щодо деокупації зайнятих Росією територій, Кремль зі свого боку може спробувати розпочати новий наступ (у разі мобілізації не менше 400 тисяч осіб), або щонайменше знищити українську економіку атаками на інфраструктурні об’єкти цієї зими», – підсумував експерт.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *