Відчути запах смерті: темний туризм набирає обертів

Коли ми говоримо про відпочинок, перше, що спадає на думку, можливо, відпочинок на березі моря, відвідування музеїв і знаменитих археологічних пам’яток або навіть споглядання краси природи. Але є й ті, хто віддає перевагу іншому виду туризму: замість того, щоб релаксувати чи насолоджуватися природою, вони відвідують в’язниці, місця катастроф і цвинтарі, щоб «відчути запах смерті».

Місця, пов’язані зі смертю та катастрофами, останнім часом є популярними туристичними напрямками. Це явище навіть має назву – «темний туризм» або «похмурий туризм».

Що таке «темний туризм»?

Термін «темний туризм» вперше був придуманий у 1996 році Джоном Ленноном та Малкольмом Фолі, викладачами Каледонського університету у Глазго (Шотландія).

«Темний туризм» – різновид туризму, пов’язаний із відвідуванням місць та пам’яток, історично пов’язаних зі смертю, руйнуваннями та катастрофами.

Незважаючи на новизну терміна, саме явище існує давно. Людей завжди приваблювали смерть та страждання. Доказом цього є гладіаторські арени у Стародавньому Римі чи місця громадських страт.

У документальному серіалі під назвою Dark Tourist («Темний туризм»), показаному на Netflix, журналіст Девід Фаррієр робить огляд найвідоміших напрямів «темного туризму».

Експерти виділяють кілька напрямів «похмурого туризму»: музеї смерті чи тортур (наприклад, Музей середньовічних тортур у Празі); місця трагедій (місця ядерних катастроф та геноциду); меморіали жертвам стихійного лиха.

Чим людей приваблює «темний туризм»?

Опитування громадської думки (понад 900 осіб), проведене в липні 2023 року, показало, що 82% американських мандрівників за своє життя відвідали хоча б один напрямок «темного туризму». Мандрівники покоління Z (люди, що народилися період із 1997 по 2012 рік) частіше відвідують похмурі місця, ніж попередні покоління.

У чому секрет популярності цього виду туризму? Що змушує людину відвідувати місця, пов’язані зі смертю та катастрофами, замість того, щоб кайфувати та відпочивати?

Відповісти на ці питання нам допоможе дослідження «Темний туризм: мотиви та інтерес туристів до відвідування», опубліковане у 2021 році. Відвідування таких місць забезпечує безпечний контакт зі смертю. Турист відчуває своєрідну подяку за те, що не піддається таким трагедіям.

Це також є своєрідним психологічним струсом, який дозволяє вийти із зони комфорту і безпечно зіткнутися з жорстокістю навколишнього світу.

Зіткнувшись із загостренням політичних заворушень, деяким людям некомфортно просто лежати на пляжі. Вони навіть можуть відчувати почуття провини.

Крім природного бажання дізнаватися про нове, близьке знайомство з цими місцями дозволяє по-новому поглянути на страшні сторінки людської історії.

Найпопулярніші напрямки «темного туризму»

Найбільш відомі напрями «темного туризму» або «похмурого туризму»:

— Чорнобиль (Україна): 1986 року на Чорнобильській АЕС сталася одна із найстрашніших ядерних катастроф у світі. Чорнобиль відкрили для туристів у 2010 році і його популярність значно зросла після виходу американського міні-серіалу «Чорнобиль» (2019 рік).

— Музей геноциду «Туольсленг» (Камбоджа): спочатку музей розташовувався в середній школі, яку режим червоних кхмерів перетворив на в’язницю суворого режиму. Тисячі невинних людей були заарештовані, піддані тортурам та вбиті, а їхні тіла використовувалися для медичних експериментів. Пізніше музей перетворився на одну з найважливіших пам’яток Камбоджі.

— «Поля смерті» (Камбоджа): туристи також відвідують «поля смерті», де червоні кхмери вбили понад мільйон людей та поховали у братських могилах.

— Руїни Помпеї (Італія): У 79 році н. е. сталося виверження вулкана Везувій, яке знищило римське місто Помпеї з населенням 20 000 людей. Місто залишалося похованим під вулканічним попелом аж до 1748 року. Дивно те, що Помпеї чудово зберігся під шаром вулканічного попелу, як і тіла його мешканців.

— Хіросіма (Японія): 1945 року Сполучені Штати скинули ядерну бомбу на Хіросіму, що стало поворотним моментом не лише в історії воєн, а й в історії людства. Хіросіма – один із найпопулярніших туристичних напрямків. Крім Меморіального музею світу ви також можете відвідати низку японських історичних пам’яток, таких як замок Хіросіма та храм Мітакі-дера.

— Концентраційний табір Освенцім (Польща): Освенцім — найбільший нацистський табір смерті. Усього через два роки після закінчення Другої світової війни він був перетворений на музей, який відвідали мільйони туристів з усього світу.

В арабському світі також є кілька важливих об’єктів, які можна віднести до «темних» туристичних напрямків.

У Єгипті, наприклад, є Цитадель Саладіна, де відбулася знаменита «Різня в цитаделі». Усередині розташована в’язниця, яка побачила незліченну кількість ув’язнених з часів мамлюків. Цитадель Саладіна була відкрита для відвідувань у середині 1980-х років.

Суперечки з приводу «темного туризму»

«Темний туризм» періодично критикується. Деякі вважають цей вид туризму неетичним і називають його формою експлуатації людських трагедій та страждань. Тим більше, що деякі туристи ставляться до цих місць з нехтуванням – роблять на їхньому тлі забавні «селфі».

Інші вважають, що деякі об’єкти використовуються для переписування та обілення історії відповідно до політики нині чинного уряду.

Крім моральної сторони, є ще один аспект, пов’язаний із небезпекою деяких «темних» туристичних об’єктів. Іноді дух пригод штовхає туристів перетинати «червоні лінії».

Наприклад, деякі туристи ігнорують правила відвідування Фукусіми, і відтак вони можуть отримати великі дози радіації в місцях, де все ще зберігається високий радіаційний фон.

Інший приклад спостерігається в катакомбах Франції — мережі тунелів, що простяглися більш ніж на 250 кілометрів під Парижем і вміщують останки понад шість мільйонів людей. Хоча туристам дозволено відвідувати лише певну ділянку тунелів, деякі з них наважуються пробратися далі. 2017 року двоє підлітків заблукали в катакомбах і провели під землею три дні.

З іншого боку, деякі люди люблять відвідувати зони активних бойових дій як туристи. Вони не є гуманітарними працівниками чи журналістами. Це безвідповідальна поведінка.

Якщо ви хочете отримати особливий досвід темного туризму, обов’язково ретельно плануйте свою поїздку, прочитайте про місце, яке ви хочете відвідати, і зверніться за допомогою до спеціалізованого місцевого гіда, щоб отримати незабутні враження.

Al Jazeera , Катар

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *