Війна Росії проти України: хто витратив більше грошей?

Війна в Україні триває вже два роки. Початкові заяви про захоплення України за кілька днів перетворилися на символ російського самообману. Добре, що Україна продовжує чинити опір Росії, але погано, що Росія не збирається закінчувати збройний конфлікт. Те, що відбувається в Україні, — типовий приклад ситуації, в якій втрачає будь-хто, кого вона стосується.

Сама Україна виборює своє виживання. Росія знищує своє політичне та економічне майбутнє, а агресивність Москви шкодить і європейській економіці. Два роки бойових дій усім завдали великих втрат.

Нижче йтиметься про економічні збитки, які можна підрахувати. Вплив збройного конфлікту в Україні з економічного погляду руйнівний. Це підтверджують насамперед дані 2022 року. тоді економіка країни впала на 29,1%, тому що економіка в Україні зосереджена переважно на обороні. Нормальні економічні відносини більше не працюють, і Україна змушена вкладати всі свої економічні сили в оборонну війну, яка, по суті, непродуктивна. 2023 року українська економіка зросла на два відсотки.

Українські витрати на оборону різко зросли

З 2010 до 2014 року Україна виділяла менше трьох мільярдів доларів на рік на військові витрати. Після анексії Росією Криму ця сума почала зростати. 2021 року оборонні витрати України сягали майже шести мільярдів доларів, тобто близько 3,2% ВВП. 2022 року військові витрати, зрозуміло, різко зросли до 33% ВВП.

Крім того, Україна втрачає людей, які за нормальних умов працювали та створювали економічні цінності в країні.

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців повідомляє, що у середині лютого налічувалося близько 6,5 мільйонів українських біженців, які перебувають за межами України. Загалом свої домівки з початку бойових дій залишили понад 14 мільйонів українців.

Росія проблеми частково маскує

Російська економіка приховує проблеми тим, що переорієнтувалася на потрібні армії. Оборонні витрати допомагають тримати економіку у плюсі. У минулому році російська економіка зміцнилася на 3,6%. Цьому сприяли, передусім, військові витрати, які приховали відставання економіки країни інших областях.

Продуктивність оборонної промисловості та інших галузей, пов’язаних з армією, 2023 року зросла на 35% порівняно з попереднім роком. У цей же період зростала і будівельна галузь, де зростання досягло 15%.

З іншого боку спектру – деревообробка, авіаперевезення та автомобільна промисловість. Спад в автомобільній галузі сягнув 40%.

Але, незважаючи на це, російська економіка змогла б зміцнитися і в 2024 році. Міжнародний валютний фонд прогнозує, що Росія додасть собі 1,1% у реальному вираженні.

На плаву Росію тримають резерви, які вона накопичила раніше. Розмір ліквідної частини російського державного інвестиційного фонду, відомого як Фонд національного добробуту, зменшився з початку війни в Україні більш ніж удвічі, оскільки після санкцій, запроваджених західними країнами, російському уряду довелося інвестувати величезні гроші у відшкодування бюджетного дефіциту та підтримку державних компаній. До першого лютого поточного року розмір цього фонду, який збирали «на чорний день», становив 55 мільярдів доларів, тобто 51,08 мільярда євро. Це 2,7 відсотка ВВП, згідно з даними Міністерства фінансів Російської Федерації. На перше лютого 2022 року, тобто до вторгнення Російської Федерації в Україну, у фонді було 112,7 мільярдів доларів, тобто 6,6% ВВП. Саме цей фонд допомагає Росії фінансувати бойові дії. Режим російського президента Володимира Путіна вже генерує бюджетний дефіцит, але поки що успішно з ним справляється. Тож гроші на те, щоб воювати, Росія, як і раніше, має.

Стан російського бюджету залежить від того, наскільки успішно Росії вдається продавати викопні види палива. Європа намагається відмовитись від російських енергоносіїв, і тому Росія більше експортує тепер до Туреччини, Китаю та Індії. Становище Російської Федерації ускладнює те, що їй важко страхувати танкери з паливом у ЄС та країнах «Великої сімки». Наприклад, у січні 2024 року в цих країнах було застраховано дві третини танкерів. Нині таких лише 28%. Це один із наслідків санкцій проти Росії.

Але Європі нелегко відмовитися від російських енергоносіїв повністю. З початку війни Росія отримала від продажу копалини більше 600 мільярдів євро, з яких понад 187 мільярдів прийшли РФ з Європейського Союзу.

Які витрати на бойові дії?

2022 року Україна витратила на ведення бойових дій, за даними Світового банку, 44 мільярди доларів. Приблизно такі самі суми Україна витрачала й у попередні роки. Однак, ці цифри не включають розмір міжнародної допомоги.

Для порівняння Росія лише у 2022 році витратила 86 мільярдів доларів на ті самі цілі. Минулого року російські витрати навіть зросли до ста мільярдів доларів, як стверджують у Стокгольмському міжнародному інституті досліджень проблем миру (СІПРІ). За даними інституту, 2024 року ця сума може зрости до 140 мільярдів доларів. Таким чином, Російська Федерація у 2024 році може витратити на оборонні цілі понад сім відсотків ВВП.

Війна відчутна і в ЄС

«З часом Європа, сподіваючись на подальше розширення співробітництва завдяки довгоочікуваному запуску «Північного потоку — 2″, впала в залежність від постачання газу, і майже половину його європейці купували у Росії», — кажуть аналітики банку «Словацька суперечлива». «Зниження доходів через скорочення закупівель Росія багато в чому компенсувала зростанням цін, але зараз, як ми можемо бачити, ситуація змінюється», — додають вони.

Аналітики зазначають, що зараз ціни тримаються на «довоєнному» рівні. Цьому сприяє тепла зима, достатня кількість газу у сховищах, а також знижена економічна активність.

Від війни страждає й решта Європи. У доповіді компанії «Аліанц» йдеться, що війна в Україні прискорила зростання цін у єврозоні на п’ять процентних пунктів. Рівень інфляції в єврозоні таким чином перевищив прогнози вдвічі.

Також європейські держави допомагають Україні і їм це обходиться недешево. Києву надходить і військова допомога. Кільський інститут світової економіки підрахував, що загальна допомога від Європейського Союзу Україні у формі урядової допомоги досягла до 15 січня 2024 року 144 мільярди євро. Для порівняння: США допомогли Україні 68 мільярдами доларів. Словаччина відправила Україні у вигляді військової допомоги: боєприпасів, систем «Божена», С-300 тощо — близько 670 мільйонів євро.

Pravda , Словаччина

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *