«Війну не можна виграти зброєю минулого покоління»: Залужний вказав на фактор, який може стати вирішальним у боротьбі

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вважає, що війну з Росією неможливо виграти зброєю минулого покоління та застарілими методами. На його думку, українській армії для значного успіху потрібні інноваційні військові технології, оскільки ситуація на полі бою зайшла в глухий кут.

Про своє бачення методів перемоги Залужний написав у статті для The Economist. Зокрема він описує поле бою, де сучасна техніка здатна виявити будь-яку концентрацію сил, а високоточну зброю – її знищити.

«Простий факт полягає в тому, що ми бачимо все, що робить ворог, а вони бачать все, що робимо ми. Щоб вийти з цього глухого кута, нам потрібно щось нове, наприклад, порох, який винайшли китайці та який ми досі досі використовуємо, щоб убивати одне одного», – пише головнокомандувач.

Однак, за його словами, тепер вирішальним фактором стане не один новий винахід, а сукупність усіх існуючих технічних рішень.

Так, Залужний закликає до інновацій у сфері безпілотників, радіоелектронної боротьби, протиартилерійських можливостей та обладнання для розмінування, включаючи нові роботизовані рішення.

«Нам необхідно використати міць, закладену в нових технологіях», – вважає генерал.

На його думку, саме технології матимуть вирішальне значення у війні. Затримка з постачанням зброї, хоч і розчаровує, але не є основною причиною складного становища України.

«Важливо розуміти, що цю війну неможливо виграти зброєю минулого покоління та застарілими методами. Вони неминуче призведуть до зволікання і, як наслідок, до поразки», – вважає Залужний.

Як пише The Economist, генерал «натхненний недавніми бесідами з Еріком Шмідтом, колишнім виконавчим директором Google, і наголосив на вирішальній ролі дронів і засобів радіоелектронної боротьби, які можуть перешкодити їм літати».

Крім того, Залужний назвав помилкою свою попередню думку про те, що він зможе зупинити Росію, знекровивши її війська.

«Це була моя помилка. Росія втратила вбитими не менше 150 тис. осіб», – зазначив він і додав, що в будь-якій іншій країні такі втрати зупинили б війну, але не в РФ, де життя коштує дешево і де орієнтиром для Путіна є перша і друга світові війни, в яких Росія втратила десятки мільйонів людей.

Він також розповів, що під час планування контрнаступу українське командування розраховувало, що Сили оборони будуть просуватися зі швидкістю 30 км на день, прориваючи російські оборонні лінії.

«Якщо ви подивитесь на підручники НАТО та на математичні розрахунки, які ми робили, чотирьох місяців нам мало вистачити, щоб дійти до Криму, повоювати в Криму, повернутися з Криму і знову входити і виходити», – розповів Залужний.

Натомість він спостерігав, як його війська та техніка застряють на мінних полях на підступах до Бахмута, а його поставлене із Заходу обладнання зазнає обстрілів російської артилерії та безпілотників. Та ж історія розгорталася і на головному напрямку наступу, на півдні, де нещодавно сформовані та недосвідчені бригади, незважаючи на те, що були оснащені сучасною західною технікою, одразу зіштовхнулися з проблемами.

«Спочатку я подумав, що з нашими командирами щось не так, тому змінив деяких із них. Потім я подумав, можливо, наші солдати не годяться, тому я перевів солдатів у деякі бригади», – розповів головнокомандувач.

Коли, за його словами, і це не дало результатів, Залужний наказав своїм підлеглим знайти книгу, яку він побачив, будучи ще студентом військової академії. Вона має назву «Прорив укріплених ліній оборони», її опублікував у 1941 році радянський генерал-майор П. С. Смирнов, який аналізував бої Першої світової війни.

«І не прочитавши навіть половини, я зрозумів, що це саме те, де ми є, тому що, як і тоді, рівень нашого технологічного розвитку сьогодні поставив у ступор і нас, і наших ворогів», – розповів Залужний.

Ця теза, за його словами, підтвердилася, коли він вирушив на лінію фронту до Авдіївки, також на сході, де Росія нещодавно за кілька тижнів просунулась на кілька сотень метрів, кинувши туди дві свої армії:

«На екранах наших моніторів у той день, коли я був там, ми бачили 140 російських машин у вогні, знищені за чотири години після того, як вони опинилися в зоні досяжності нашої артилерії».

За його словами, військових РФ переслідували дрони з вибухівкою, дистанційно керовані «від першої особи». Та сама картина розгортається, коли українські війська намагаються просунутися, заявив Залужний.

Зброї, що поставляється Заходом, було достатньо для підтримки України у війні, але недостатньо для перемоги, проте Залужний не скаржиться: «Вони не зобов’язані нам нічого давати, і ми вдячні за те, що маємо, але я просто констатую факти».

Водночас, затримуючи постачання далекобійних ракетних комплексів та танків, Захід дозволив Росії перегрупуватися та зміцнити оборону після раптового прориву на Харківщині та Херсоні наприкінці 2022 року.

«Ці системи були найбільш актуальними для нас минулого року, але вони з’явилися лише цього року», – каже Залужний.

Так само винищувачі F-16, які мають з’явитися наступного року, тепер менш корисні, вважає генерал, частково тому, що Росія покращила свою протиповітряну оборону: експериментальна версія ракетної системи С-400 може долетіти за межі міста Дніпро, застерігає він.

Оцінка генерала Залужного протвережує: немає жодних ознак того, що найближчим часом відбудеться революційний технологічний прорив у галузі безпілотників або в галузі радіоелектронної боротьби, зазначає журнал.

Навіть під час Першої світової війни появи танків у 1917 році було недостатньо, щоб вийти з глухого кута на полі бою: був потрібний набір технологій і більше десяти років тактичних інновацій, щоб провести німецький бліцкриг у травні 1940 року, пише The Economist.

Йдеться про те, що Україна загрузла в тривалій війні, і Залужний визнає, що Росія має перевагу.

Проте, він наполягає на тому, що Україна не має іншого вибору, окрім як зберігати ініціативу, продовжуючи наступ, навіть якщо вона рухатиметься лише на кілька метрів на день, йдеться в статті.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *