В Україні кардинально змінять податки для всіх: банківські рахунки контролюватимуть, а ставки збільшать

Уряд ухвалив Національну стратегію доходів до 2030-го, в якій визнав необхідність кардинальної фіскальної реформи. Документ вимагав розробити МВФ, його також очікували в ЄС. Згідно зі стратегією, українська податкова система має величезну кількість проблем: неузгоджені ставки, роздуті пільги, відсутність ефективного контролю, корупційний тиск, неможливість відслідковувати реальні доходи і т.д. 

Щоб хоча б поступово відмовитись від кредитів та грантів партнерів та наблизитись до ЄС, Україні доведеться проводити болісну і кардинальну реформу. Ймовірно, вона розтягнеться на три роки і повноцінно розпочнеться вже після завершення війни. Але деякі кроки доведеться робити вже зараз. 

Проблеми є на всіх рівнях: несплата акцизів, трансфертне ціноутворення, ухилення від сплати податків середнім та великим бізнесом, система єдиного податку, яка спотворює конкурентне середовище та дозволяє приховувати реальний обіг. І якщо не вирішити ці проблеми, Україна не зможе відновитись після війни, забезпечити свою обороноздатність та стати рівнем партнером для ЄС. 

Про те, як в стратегії пропонують змінити правила для ФОПів і звичайних українців, читайте в першій публікації OBOZ.UA.

Єдиний податок треба кардинально змінювати 

Спрощенкою користуються 1,7 млн підприємців. На першій групі знаходяться 206,7 тис. ФОПів, на другій — 590,1 тис., решта, а це 985,6 тис. підприємців, перебувають на третій групі. Це дані за сім місяців 2023-го. Як видно з таблиці, щороку кількість тих, хто користується спрощеною системою, зростає. 

Як змінилась кількість тих, хто користується єдиним податком

«З точки зору оподаткування бізнесу, режим спрощеної системи ставить під загрозу податкові надходження і впливає на прийняття бізнес-рішень. Необов’язковість системи означає, що саме платники податків з найбільшими прибутками мають найбільший стимул обирати цю систему, що де-факто призводить до зменшення їхніх податкових зобов’язань», – йдеться в стратегії. 

Діюча система без жорсткого контролю призвела до того, що велика кількість підприємств приховує свої оберти для того, щоб залишатись на єдиному податку і не порушувати ліміти щодо доходу. Така система спотворює конкуренцію. Ті, хто працюють чесно, вимушені платити повні податки. Тоді як бізнес, що користується схемами, платить менше і має перевагу. 

У ФОП є і інші переваги. Наприклад, вони звільнені від обов’язку вести облік товарних запасів за місцем їх реалізації. Система створювалась для підтримки малого бізнесу, однак в результаті перетворилась на масштабну і розгалужену мережу, якою користуються контрабандисти, підприємці, що приховують свої оберти. Реформа необхідна, впевнені в уряді. 

Перш ніж проводити реформу та посилювати вимоги необхідно зробити тиск, щоб контролюючі органі не могли тиснути на підприємства, використовуючи свої повноваження. Мета змін – значно зменшить сферу та застосування спрощеної системи. Вони будуть поетапно впроваджуватися в періоді з 2025 до 2027 року.

Ось які зміни приготували:

  • реєструвати ФОП буде не потрібно. Цей статус надаватимуть автоматично після відкриття в банку рахунку із статусом «для ведення підприємницької діяльності». А після закриття рахунку буде припинено і статус ФОП;
  • ставки єдиного податку для юросіб третьої групи (зараз 5%) будуть поступово збільшувати до 18%. Процес збільшення триватиме три роки, а після трьох років юридичним особам взагалі заборонять користуватись єдиним податком;
  • другу та третє групу ФОП об’єднають в одну. І вони будуть платити податки в розмірі від 3% до 17%. Ставка залежатиме від сфери діяльності (менше будуть платити торговці, більше — ті, що надають послуги). Підняття ставок також буде відбуватись поступово: впродовж трьох років;
  • зменшать кількість сфер діяльності, які можуть перебувати на першій групі. Для об’єднаної другої групи буде обов’язковим використання реєстраторів розрахункових операцій (РРО);
  • для виробників сільськогосподарської продукції (юридичних осіб) ставки єдиного податку протягом трьох років будуть переглянуті в бік збільшення до 18%.

Податки змінять і для фізосіб 

Податок на доходи фізосіб (ПДФО) в Україні становить 18% для всіх. Тобто ставка однакова і для тих, хто дійсно працює на мінімалці, і для українців, які заробляють сотні тисяч в місяць. Проблема полягає у відсутності дієвого контролю. Наприклад, у податкової немає інформації щодо того, які насправді суми проходять через рахунки українців. Це спонукає використовувати різні схеми і занижувати реальні доходи. 

Зараз податки зі своїх доходів платять 7,4 млн осіб. З них 1,4 млн мають дохід менше мінімалки. Від 6,7 тис. до 20,1 тис. грн заробляє 3,9 млн українців. 1,8 млн – від 20,1 тис. до 100,5 тис. грн. І тільки 88,5 тис. платників офіційно утримують понад 100,5 тис. грн. Крім того, що деякі роботодавці офіційно встановляють зарплату нижче фактичною, вони також спонукають своїх співробітників відкривати ФОПи та підписувати договір про надання послуг, а не оформлятись згідно трудового договору. Це дозволяє платити податок в 5%, а не 18% ПДФО та 1,5% воєнного збору. 

Серед майбутніх змін: 

  • введуть прогресивну шкалу (частина доходу може оподатковуватись зі значно вищою ставкою);
  • переглянуть пільги з ПДФО;
  • переглянуть систему повернення податків. Їх будуть повертати, якщо витрачати кошти на розвиток особистого трудового потенціалу, навчанням дітей, створення або розширенням власного бізнесу, самостійне поліпшення житлових та побутових умов, лікування та інше;
  • Головне: податкова отримає доступ до банківської інформації українців. «Контролюючим органам буде надано можливість посилити контроль за доходами та витратами фізичних осіб шляхом наданням контролюючим органам доступу до банківської інформації про рух коштів на рахунках платників податків», — йдеться в повідомленні. 

Це лише невелика кількість змін, які помітять всі українців. Крім того, необхідно реформувати ПДВ, акцизи, податки на прибуток. Детальніше про це читайте в наступних публікаціях OBOZ.UA. 

Головне: уряд в своїй стратегії визнав: відновити економіку, забезпечити бюджетні потреби без кардинальних змін не вдасться. І наймані співробітники, і представники бізнесу, і податкова мають зрозуміти: ухилятись від сплати податків, давати та отримувати за це хабарі – вбивати майбутнє держави. Якщо українці не почнуть жити за правилами, країні буде дуже важко вирішити власні проблеми. 

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *