В Україні назріває дефіцит робочих рук: допомогти може лише повернення біженців додому

У жовтні в Україні було зафіксовано рекордну кількість вакансій з початку повномасштабної війни. Пошукачів водночас залишається небагато. Тенденція свідчить, що у країні назріває дефіцит кадрів. Тим часом наявність добре оплачуваної роботи є однією з умов повернення біженців до країни. А саме це може врятувати Україну від масової нестачі працівників.

Про це розповіли аналітики Центру економічної стратегії (ЦЕС). За даними їхнього дослідження, кількість пропозицій роботи вперше з початку повномасштабного РФ досягла 85% від середнього рівня за 2021 рік.

У той же час кількість поданих резюме на початок жовтня становить лише 76% від середнього показника у 2021 році. Це свідчить про дефіцит кадрів, що починається, і на який впливає, насамперед, кількість громадян, які виїхали за межі країни.

За даними ЗМІ, бізнес уже починає відчувати нестачу робочих рук. Так, конкуренція за одне робоче місце впала більш ніж у вісім разів, якщо порівнювати з початком повномасштабного вторгнення. 24% роботодавців заявляють, що зіткнулися з дефіцитом кадрів. При цьому найскладніше знайти вузькопрофільних фахівців.

«Водночас проблема не настільки глобальна, як може здатися на перший погляд. В окремих галузях є профіцит кадрів – ЗМІ, діловодство, IT, культура та маркетинг. Ситуація з вакансіями також відрізняється залежно від регіону. Поки що в Закарпатській області їх кількість вдвічі більше, ніж до великої війни, на Херсонщині є лише 11% вакансій від довоєнного показника», – коментують аналітики ЦЕС.

Втім, вони не заперечують, що в майбутньому нестача робочої сили все ж загостриться. За розрахунками Міністерства економіки, дефіцит протягом 10 років може становити 4,5 млн співробітників.

«У подоланні проблеми розраховувати варто на повернення частини українських біженців. За даними нашого дослідження, українці готові повернутися додому не лише при завершенні війни. Для багатьох важливими факторами є наявність добре оплачуваної роботи та більш високий рівень життя. Крім того, деякі будуть стимулювати повернення додому припинення пільгового режиму у країнах перебування та відсутність доступного житла за кордоном», – пояснили у ЦЕС.

Як повідомляв OBOZ.UA, із виконанням останньої умови навряд чи виникнуть труднощі. Країни Європи одна за одною планують урізати пільги для українських біженців. Серед недавніх випадків – Ірландія, яка обмежить безкоштовне розміщення новоприбулих біженців до 3 місяців. Також обговорюється скорочення соціальних виплат.

Німеччина також змінює підхід до українських біженців – від них почнуть вимагати якнайшвидшого працевлаштування. Причому від пропозицій роботи українцям краще не відмовлятись – через це виникнуть додаткові труднощі.

А деякі країни взагалі вводять доплати українцям за їхнє повернення на Батьківщину. Наприклад:

  • Норвегія сплачує 17,5 тис. крон (1,2 тис. доларів) кожному українцю, який має статус колективного захисту, посвідку на проживання в країні та готовий повернутися на Батьківщину.
Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *