В Україні поширили фейки про відключення світла: що насправді варто знати про графіки

В Україні вже розробили графіки відключення електроенергії, проте почнуть діяти вони лише за певних обставин. Головна умова – нові обстріли з боку РФ, які, найімовірніше, почнуться разом з опалювальним сезоном. І хоча українські енергетики зробили максимум для підготовки до зими, проблеми залишаються. Зірвано плани щодо запасів вугілля, фактично засекречено запаси газу. А генерація взимку не покриє споживання. Про те, чи готова Україна до опалювального сезону і до чого готуватись українцям, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

В Україні з’явилися графіки відключення електроенергії. «Укренерго» заявило про російську ІПСО

«Недоброчесні медіа і телеграм-канали почали використовувати торішні відео і сюжети, стверджуючи, що в Україні запроваджуються графіки відключень. Це пряма брехня і російська ІПСО», – заявили в «Укренерго» 17 жовтня. Дійсно, ціла мережа телеграм-каналів з посиланням на «Укренерго» заявила про запровадження графіків.

Як розповсюджують фейки

Біля кожного регіону – гіперпосилання начебто на графік відключення, а насправді – на телеграм-канал з новинами конкретного регіону. У такий спосіб мережа телеграм-каналів провела рекламну кампанію. Українці настільки довіряють інформації з анонімних телеграм-каналів, що недобросовісну рекламу сприйняли за реальну новину. А «Укренерго» довелось робити спростування. Енергетики назвали це «російською ІПСО», проте цілком можливо, що українські телеграм-канали заради більшої кількості підписників готові залякувати своїх читачів фейками і без участі росіян.

Насправді графіки розробляють щорічно вже впродовж десятирічь, розповів радник прем’єр-міністра України, член Наглядової ради «Укренерго» Юрій Бойко під час експертного обговорення, організованого Центром економічного відновлення. Під час підготовки до опалювального сезону необхідно провести ремонти, зробити запас газу, вугілля, прорахувати енергетичний баланс. А ще розробити графіки відключення на випадок надзвичайної ситуації. Раніше такі графіки створювали обленерго та затверджувала обласна держадміністрація, а зараз – оператори системи розподілу та військові адміністрації.

«Сам факт наявності графіків відключення не говорить про те, що їх планують застосовувати. Але цей інструмент має бути в пакеті, яким може скористатись диспетчер», – пояснює Бойко. Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики, вважає, що розроблені графіки – гарна новина. Мовляв, вони пройшли випробовування, протестовані. Графіки допоможуть у випадках обстрілів мінімізувати наслідки, збалансувати систему.

«Графіки розроблено, пропрацьовано на місцевості. Вони розраховані зокрема на атаки. Зрозуміло диспетчерам, як треба діяти, коли атаками буде завдано тієї чи іншої шкоди. На мою думку, ця частина підготовки зроблена якісно», – впевнений Харченко.

Олена Павленко, президентка DiXi Group, зазначає: інформація про введення графіків дійсно є фейковою, проте навіть якби графіки вже запровадили, українці не мають впадати в паніку. До відключень треба бути готовим і вони цілком можливі. «Графіки відключення – те, що може трапитись. Чим краще кожен підготується, тим краще пройде зима», – пояснила вона.

Чи готова Україна до зими та що варто знати

Бойко впевнений: енергетики провели величезну роботу для того, щоб підготуватись до опалювального сезону. Однак енергетична система не була побудована з розрахуванням постійних бомбардувань, атак дронами, ракетами. Тому, незважаючи на фізичний захист, ППО, ризики залишаються вкрай значними.

«Той обсяг робіт, який виконали енергетики влітку, колосальний. Коли кажуть, що ми зробили все від нас залежне, це відповідає дійсності. В умовах масиву проблем обсяг роботи, що виконали і генерація, і «Укренерго», і розподільчі компанії, – колосальний», – каже Бойко. На його думку, крім всім очевидних ризиків, також є високий ризик зриву графіків ремонтних робіт генеруючого обладнання. Частина такого обладнання має бути відремонтована до грудня.

Погана новина – план щодо накопичення вугілля зірвано щонайменше на 30%. Точні цифри не називають, проте очевидно, що завдання, поставлене Кабміном для підготовки до опалювального сезону, Міненерго виконати не вдалось.

Начебто вдалось виконати план щодо накопичення газу. До почату опалювального сезону Кабмін поставив «Нафтогазу» завдання мати в сховищах 14,7 млрд кубометрів. У «Нафтогазі» розкривають лише загальний об’єм газу, що є в сховищах. Це близько 16 млрд кубометрів. Проте далеко не весь цей газ можна використовувати для потреб українців.

По-перше, значний об’єм газу належить європейським компаніям. Вони зберігають газ в українських сховищах, платять за це. Але коли цей газе буде потрібен у ЄС, його заберуть з України і транспортують в іншу країну.

По-друге, є певний буферний об’єм. Це та кількість газу, яка має залишатись у системі для збереження тиску. Цей газ технічно викачати неможливо. Скільки того газу, скільки насправді може використати «Нафтогаз», не відомо.

Проте експерти впевнені, що об’єми видобутку необхідно збільшувати. Найближчими роками генерація електроенергії газотурбінними генераторами може дозволити компенсувати можливий дефіцит. А для цього потрібно створити умови для іноземних інвестицій (і без лібералізації ринку це фактично неможливо).

І хоча зима буде складною, експерти впевнені, що причин для паніки в українців немає. «Хлопцям на лінії фронту набагато важче. Я пропоную згадувати про це і не боятись 20 і 18 градусів (температури в квартирі. – Ред.), якщо така ситуація складеться. У нас у всіх війна, а не лише у тих, хто зі зброєю в руках. Неможливо рухатись вперед без важких рішень. Треба буде пояснювати, розказувати, робити більш прозоро. Але складні рішення потрібні, якщо ми хочемо рухатись вперед», – каже Павленко.

Важливо також пам’ятати про інформаційну гігієну. Минулого року під час відключення електроенергії росіянам вдалось вдало поширити ІПСО про начебто продаж української електроенергії за кордон, про штучні відключення нібито для «заробітку». Метою РФ залишається дестабілізація ситуації в суспільстві і терор задля тиску на владу.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *