В Україні різко подорожчають сигарети: коли, чому та скільки коштуватиме пачка

Міністерство фінансів розробило законопроєкт, відповідно до якого сигарети мають подорожчати вже у липні. Вноситимуться зміни у Податковий кодекс: акцизи на сигарети мають зафіксувати у євро.

Документ вже найближчим часом розглянуть парламентарі. Якщо його ухвалять, за кілька років пачка сигарет подорожчає більш ніж на 40 грн. Про те, як та чому підвищують ціни на сигарети, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Підвищення цін на сигарети – це одна з умов МВФ

Україна у межах меморандуму з МВФ отримала рекомендацію підвищити акцизи на цигарки. Це дозволить додатково збирати мільярди гривень щорічно. Підвищення податків передбачено Національною стратегією доходів та євродирективою ЄС 2011/64/EU.

Міністерство фінансів підрахувало: поступове підвищення ставок дозволить збільшити податкові надходження на:

  • у 2025 році на 612 млн грн,
  • у 2026 році на 5 001 млн грн,
  • у 2027 році на 9 379 млн грн,
  • у 2028 році на 13 852 млн грн.

Подорожчання також буде відбуватись поетапно. Ще кілька років тому у Податковий кодекс внесли зміни, які передбачали щорічне підвищення акцизів на цигарки на 20%. Це мало привести до того, що вже у 2025-му акциз на 1000 сигарет був би на рівні 90 євро.

Проте гривня значно девальвувала за ці роки, тож наступного року акциз в перерахунку на валюту ЄС сягатиме всього 70 євро. Підвищення до 90 євро вирішили розтягнути аж на три роки, до 2027-го.

Виконавчий директор ГО «Життя» Дмитро Купира (організація бореться з палінням) вказав на недолік в урядовому законопроєкті. Йдеться про пільгову ставку для тютюнових виробів для механізмів нагрівання («електронні сигарети»). Для них фактично ввели знижку в 20%.

«Ми вітаємо ініціативу підвищення акцизів. Ми маємо два критичні зауваження: сам процес підвищення пропонують розтягнути на три роки, що невиправдано. Нагадаю, що ми підвищуємо акцизи відповідно до зобов’язань перед ЄС. Ми їх мали виконати на вчора. Не потрібно розтягувати рішення аж до 2028-го. Це можна зробити в 2025-2026-му. Друге критичне питання – створення податкової преференції для сигарет з системою нагрівання», – пояснив він.

Скільки коштуватимуть сигарети

OBOZ.UA вивчив прогнози щодо можливого курсу валют в Україні від МВФ та Нацбанку. Якщо співвідношення між доларом та євро не зміниться, водночас інші складові вартості сигарет будуть сталими, то пачка сигарет з фільтром, які мають середню цінову категорію та середню якість сировини згідно з розрахунками редакції коштуватиме:

  • 2024 рік – 84.9 грн за пачку;
  • 2025 рік – 101.8 грн за пачку;
  • 2026 рік – 114.9 грн за пачку;
  • 2027 рік – 126.5 грн за пачку.
Цигарки в Україні подорожчають

Зростання ціни сприятиме збільшенню податкових надходжень. Наприклад, минулого року, коли об’єми продажів сигарет стабілізувались, а акциз зріс на 20%, податкові надходження зросли на 36%, до 80,3 млрд грн.

Зменшити кількість курців – одна із цілей уряду. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, куріння є причиною 130 тисяч передчасних смертей українців щороку від таких захворювань, як інфаркт, інсульт, онкологія тощо. Реалізація законопроєкту сприятиме зменшенню споживання сигарет, і, як наслідок, захворюваності на серцево-судинні хвороби та збільшення тривалості життя українця, вважають у Мінфіні.

Зростає тіньовий ринок тютюнових виробів

Представник однієї з табачних компаній у коментарі OBOZ.UA вказав ще на одну проблему: після збільшення цін більш привабливим стає тіньовий ринок. Разом з легальними виробниками працюють компанії, які майже безперешкодно можуть продавати сигарети і взагалі не платити акциз.

Для цього, наприклад, використовують магазини Duty free. Згідно з Податковим кодексом, акциз не платиться в тому випадку, якщо товар продається в зоні після проходження митного контролю на кордоні з Україною. Тобто якщо товар буде вивезено з території країни, то платити за нього акциз не потрібно.

Де продають фальсифікат цигарок в Україні

Недобросовісні виробники збувають продукцію Duty free, яку начебто мали би реалізувати у точках продажу на кордоні (раніше в аеропортах, зараз – в пунктах наземного перетину кордону), в інтернеті та в магазинчиках біля станцій метро.

Наприкінці минулого року компанія Kantar провела дослідження та з’ясувала: на тіньовому ринку збільшилась як частка підробленої продукції (до 11,3%), так і частка продукції, яка маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, але нелегально продається в Україні (до 12,9%).

«Ми згодні платити податки, проте мають діяти рівні умови. Не може бути ситуації, коли «білому» виробництву підвищують податки, тоді як тіньовий контрабандний сектор отримує нових покупців», – розповідає OBOZ.UA представник табачної компанії.

Дослідження ГО «Життя», разом із Київським міжнародним інститутом соціології свідчить: до 13% курців повідомили, що куплена ними пачка цигарок містила медичне попередження іноземною мовою. За словами виконавчого директора ГО Дмитра Купири, це одна з ознак контрабандної продукції.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *