День бабака 2022: як з’явилася традиція пророкувати весну в це свято

Щороку 2 лютого в світі відзначають незвичайне свято – День бабака. Особливої популярності воно набуло в Північній Америці.

За поведінкою бабака цього дня визначають, чи довго чекати приходу весни. Докладніше про цю традицію та її історію читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Уперше День бабака відзначили 2 лютого 1886 року в США

Історія свята

Традиція прогнозувати погоду за поведінкою тварин була притаманна для багатьох народів світу. Зокрема, ще в Стародавньому Римі 2 лютого відзначали День їжака: тварину будили і спостерігали, чи побачить вона свою тінь.

У Німеччині аналогічну місію було покладено на борсука. Поселенці саме з цієї країни привезли із собою цей звичай до США, де борсука на посаді «головного метеоролога» замінив бабак.

Уперше офіційно День бабака відзначили 2 лютого 1886 року в США, в місті Панксатоні (штат Пенсільванія). З нори урочисто дістали бабака на прізвисько Великий Філ. Звірятко незабаром стало справжньою зіркою, а саме місто, незважаючи на неточність прогнозів (збувалися лише 40%), приваблювало безліч туристів.

Як бабак пророкує весну

Щороку 2 лютого рівно о 07:25 ранку в Панксатоні Філа дістають з нори та спостерігають за його поведінкою. Захід завжди приваблює тисячі глядачів.

Якщо бабак бачить свою тінь і вирушає назад спати в нору – слід чекати ще кілька морозних тижнів. Якщо ж стоїть хмарна погода, тварина не бачить своєї тіні й не повертається до нори – це обіцяє ранню весну.

День бабака відзначають і в Україні

Таке тлумачення пов’язане з шотландським повір’ям, згідно з яким ясна погода на Стрітення Господнє (відзначається 2 лютого за григоріанським календарем) обіцяє «дві зими на рік». А в Німеччині кажуть: якщо бабак бачить свою тінь – зима протримається ще шість тижнів.

Примітно, що День бабака відзначають і в Україні: щороку погоду в нашій країні пророкують харківський Тимко та львівська Маруся.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *