День святого Валентина: традиції та історія виникнення свята 14 лютого

День Усіх влюблених чи Валентинів день — одне з улюблених і довгоочікуваних свят. Символічним «талісманом» усіх влюблень вважають Святого Валентина, який став відомим завдяки традиції відзначати цей день та шанувати його пам’ять. Цікаво, як виник свято Усіх закоханих та які воно має традиції? Читай нашу статтю!

Історія Дня святого Валентина
 
 

Історія Дня святого Валентина

Виявляється, традиції відзначатимуть День усіх влюблених — 14 лютого вже понад півтори тисячі років. І спочатку згадували про Святого Валентина було в контексті вшанування його мучеництва, без жодної прив’язки із заступництвом улюблених. Щоправда, є кілька версій появи свята.

 
 
 

День святого Валентина: історія №1

За однією версією давньоримський імператор Клавдій II запретив молодим людям призивного віку одружуватися, вважаючи, що так військові будуть віддані служити своїй країні. Але священик Валентин, усвідомлюючи всю несправедливість цього указу, всупереч суворим заборонам, ризикуючи життям, продовжував вінчати закохані парі. Щоправда, це тривало недовго, імператор дізнався про порушення закону і засудивши священика до страти.

Перебуваючи біля в’язниці, юний священик закохався у чарівну доньку наглядача. Дівчині також понравився молодий чоловік, але повідомити про свої почуття вона не наважувалася. Про те, що хлопець небайдужий до неї, вона, на жаль, дізналася лише після його смерті. У ніч на 14 лютого влюблений Валентин написав молодій дівчині гарне зізнання в любові, а вранці смертний вирок було виконано. На згадку про коханого у неї залишилося тільки лист.

 

Вважається, що саме з цієї години бере початок традиція писати у День святого Валентина любовні записки — «валентинки».

 

день Святого Валентина

 

 

День святого Валентина: історія №2

Згідно з історичними даними, прототип Дня закоханих існував ще у Стародавньому Римі. Римляни, з метою підвищення народжуваності, наводили незвичайний фестиваль — Луперкалії.

14 лютого під час вшанування бога Фавна (Луперк — одне з його прізвіськ) і богині любові Юнони, покровительки жінок, материнства та шлюбу, всі незаміжні дівчата писали на пергаменті свої імена і опускали їх у загальний кошик. Потім молоді хлопці, покладаючись на щасливий випадок, наосліп вибирали собі подружку на найближчий рік. Так, кожен чоловік доглядав за тією дівчиною, ім’я якої він витягнув.

 

Продовжили цю традицію і в інших країнах. У середні віки звичай вибирати собі на рік подружку виявився і в Англії. Молоді люди, подібно до древніх римлян, витягали з урни записки з іменами дам. Між парами виникали відносини, вони ставали один для одного Валентином і Валентиною.

До слова, якщо заглянути в життя святих, можна побачити ще кілька святих на ім’я Валентин, тому всі власники цього імені можуть вибирати собі іменини найближчі до своєї датою народження з наступних дат: 27 квітня; 7 травня; 19 липня; 12 серпня; 11 жовтня.

 

День святого Валентина: історія №3

За третьою легендою свого небесного покровителя свято любові знайшло у 496 році, коли Папа Римський проголосив 14 лютого Днем святого Валентина.

За однією версією Валентин був в’язнем, що потрапив до в’язниці за зцілення хворих за допомогою невідомої сили. Люди не забули свого рятівника і несли йому записки. Одного разу записка потрапила до рук охоронця, який, вирішивши перевірити здібності юнака, попросивши його зцілити свою сліпу доньку. Молодий лікар погодився і вилікував дівчину від недуги. Побачивши білий світ і гарного хлопця, юна особа одразу влюбилась у свого рятівника.

 

Правда і ця історія має сумний фінал — 14 лютого влюблений юнак був страчений. Знаючи про те, що йому залишилося жити зовсім недовго, він написав своїй коханій і всім своїм близьким записки зі зізнаннями в коханні. Це ще одна версія того, як зародилася традиція дарувати один одному валентинки.

Символі Дня святого Валентина

Головний символ Дня святого Валентина – червоне серце. Саме у його формі прийнято дарувати листівки — валентинки.

 

Але крім валентинок символами Дня святого Валентина повноправно вважаються: Купідон, плюшевий ведмедик, а також квіти та шоколадні конфети. Їх частенько дарують коханим, друзям та подругам, колегам.

Головні кольори Дня святого Валентина — червоний та розовий.

 

А тепер давай поговоримо про валентинки.

Валентинки: історія появи

У стародавні години закохані зізнавалися у гарячих почуттях словами, піснями та танцями. І лише у XV столітті юнаки та дівчата почали дарувати один одному любовні записки. До речі, одна з таких валентинок досі знаходиться у британському музеї — це гарне освідчення Герцога Орлеанського своїй чарівній та коханій дружині, написане у тюрмі.

Пік популярності любовних послань і зізнань припадає на XVIII століття, тоді валентинки дарували один одному замість квітів та подарунків.

Особливою любов’ю саморобні кольорові листівки користувалися в Англії. Їх красиво підписували віршами, а папір проколювали іголками так, щоб отримати мережива, а після фарбували за допомогою трафаретів і чорнила. Навіть поруч із сучасними та ультрамодними листівками, випущеними у друкарні, старовинні серця виглядають гідно.

 

А ти знаєш, хто і кому подарував найдорожчу валентинку у світі? Цю валентинку із чистого золота, смарагдів та діамантів створили на замовлення грецького миллиардера Арістотеля Онассіса. Упаковка подарунка була не менш розкішною — Онассіс наказавши завернути валентинку до норкової шуби. Так грецький мільярдер висловив свої почуття до коханої оперної співачки Марії Каллас.

Вартість валентинки становила приблизно $300 000 за цінами 60-х.

Але це не принесло щастя Марії Каллас: коханий залишивши її заради вдови президета Кеннеді. Тож ще раз можна переконатися в тому, що для справжньої «чудодійної» валентинки важливою є щирість почуття, а не її коштовність.

А ось найбільшу валентинку було створено на пішохідному переході у місті Ченду в Китаї. Це освідчення було адресоване всім мешканцям міста, а їх налічувалося 14 мільйонів, крім туристів.

день святого Валентина свято

 

 

Традиції святкування 14 лютого у світі

На сьогоднішній день святкування Дня святого Валентина вийшло за межі стародавніх звичаїв і втратило католицький відтінок. День усіх улюблених відзначають у багатьох країнах. Найцікавіше, що своїм святом його вважають усі, у чиєму серці живе кохання.

У деяких країнах незаміжнім жінкам кохані дарують одяг. Якщо дівчина прийняла подарунок, значить вона здатна вийти заміж за цього чоловіка.

Існує повір’я, згідно з яким перший чоловік, що зустрівся дівчині 14 лютого, повинен бути її Валентином незалежно від його бажання.

День святого Валентина в різних країнах:

 • У Франції День усіх влюблених відзначають з особливим шиком та розмахом. І чоловіки, і жінки прагнуть зробити подарунок об’єкту свого обожнювання.

Французі використовують всі атрибути романтики: квіти, конфети, прикраси (зазвичай досить коштовні) і, звичайно ж, валентинки у формі сердець! Записки тут не прийнято підписувати, адресат повинен сам здогадатися, хто надіслав листа. Цього дня всі столики у кафе та ресторани заброньовані. Так, ужин при свічках — неодмінний атрибут французького 14 лютого. А ювелірні магазини отримують піврічну виручку напередодні свята.

 • На початку XIX століття в американців з’явився звичай — у День святого Валентина дарувати коханим фігурки з марципаном (вони на той час вважалися великою розкішшю). А зараз на День влюблених часто дарують коробочку у формі серця, наповнену сладами.
  Важливо, щоб у неї були червоно-білі конфети: червоний колір означає пристрасть, а білий символізує чистоту любові.
  Крім того, цього дня діти у США дарують подарунки хворим та одиноким людям. А ще на честь Дня Святого Валентина багато жителів Америки влаштовують святкову вечерю, танцювальну чи приватну вечірку у собі вдома.
 • У Японії та Кореї більше уваги цьому святу приділяють жінки. Наприклад, чоловіки частіше підсолоджують життя своїх половинок шоколадними фігурками, жінки ж обдаровують особирів свого серця цінними подарунками.

 

день святого Валентина конфети

 

 • В Англії це свято не лише для дорослих, а й для дітей, і навіть тварин. А ще цього дня гадали на кохання та одруження.
  У давнину хлопець дарував обраній дівчині дерев’яну ложку з вирізьбленими словами любові: це був знак, що він готовий з нею «розділити сімейну трапезу», тобто одружитися. Традиційне ранок Дня всіх влюблених в Англії виглядає так: британські дівчата рано вранці виглядають біля віконця в ожиданні свого судженого — вважається, що перший перехожий є тією, кому судилося стати їхньою долею. Але це не найдивовижніший звичай країни. Популярними подарунками на Валентинів день в Англії вважаються солодощі у вигляді сердечок, м’які іграшки, особливо улюблені у Британії ведмежата Teddy, та незмінні листівки-валентинки. Діти також не упускають можливості отримати подарунок до свята, вони ходять по домівках та співають пісні. Примітно, що 14 лютого британці посилають ніжні любовні послання не лише всім родичам та знайомим, але і своїм обожнюваним домашнім тваринам.

У деяких країнах класичною емблемою Валентинового дня вважаються червоні рози, які, згідно з античною легендою, з’явилися завдяки грецькій богині любові і краси: Афpoдіта, поспішаючи до свого коханого Адоніса, наступила на кущ білих роз, і її дах окрасила їх у червоний колір.

 
 
 • Цікаво, що у Саудівській Аравії святкувати 14 лютого заборонено. На кожного, хто посміє згадати про нього чи відсвяткувати, буде накладено штраф. Навіть іграшка-ведмедик підпадає під заборону (таких ведмедиків часто дарують на це свято в Європі).
 • В Україні вперше святкувати День закоханих розпочали у 90-х роках. Просте і душевне свято швидко полюбилось молоді і не тільки. Сьогодні його відзначають люди всіх поколінь. Адже це чудовий привод подарувати подарунок і зізнатися в любові. Зараз, коли багато коханих перебувають далеко один від одного через війну та військовий стан, День святого Валентина — чудова нагода привітати близьку людину словами кохання, підняти їй настрій, вселити надію на швидку зустріч!
Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *