Найскладніша, за обіцянками експертів, зима пройшла без блекаутів: чому так і чи зростатимуть ціни на електрику

В Україні друга зима повномасштабної війни пройшла без жодного масового відключення електроенергії. І хоча Росія почала активно обстрілювати промислові райони, атакує енергетику прифронтових регіонів і хаотично б’є по мирних українських містах, енергосистема перебуває в задовільному стані.

Про те, чому не було відключень електроенергії (а їх очікували майже всі українські експерти), що буде з тарифом на електрику та до чого варто готуватись, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Що відбувається в енергосистемі і чому не було відключень?

Напередодні опалювального сезону і в Міненерго, і в експертному середовищі прогнозували чи не найскладнішу зиму. Проте вона пройшла без жодного масового відключення світла. Також позитивними виявилися статистичні дані щодо залишків газу та вугілля. Україні вдалося пройти опалювальний сезон із блакитним паливом власного видобутку.

І хоча у «Нафтогазі» про це заявляють як про досягнення, є певні нюанси. Головна причина – значне зниження споживання газу промисловістю. Деякі великі споживачі (підприємства) – зруйновані, інші – скоротили обсяги роботи, перебувають в окупації. Зменшилась і кількість споживачів серед населення.

Дійсно важливим досягненням стало би покриття потреб через зростання видобутку, а не з причини фізичного скорочення кількості споживачів. Володимир Кудрицький, голова «Укренерго», під час публічної дискусії Центру економічного відновлення, на якій також був присутній і OBOZ.UA, визнав: опалювальний сезон пройшов легше, ніж очікували. Є низка причин.

Розвиток української ППО. В опалювальний сезон 2022/2023 найбільше шкоди енергетиці від обстрілів було завдано у період за жовтень-грудень 2022-го. Тоді Україна не мала такої кількості систем протиповітряного захисту і можливості відбивати атаки росіян. Зараз ситуація значно покращилась.

Зміна тактики ворога. Якщо минулого опалювального сезону росіяни прицільно намагались руйнувати енергосистему, то зараз цілі для атак були більш широкими. Вони використовують значно більше дронів, а не ракет. «Якщо за весь минулий сезон вони випустили близько 400 дронів, то зараз вони таку кількість випускають за місяць або за 3 тижні», – каже Кудрицький.

Запас обладнання. Обладнання замовляли ще в минулий опалювальний сезон, а надійшло воно вже в період опалювального сезону 2023/2024. «Є рухомий запас обладнання. Багато було замовлено і почало з літа приїжджати. Ми маємо багато нових одиниць обладнання. І цей рухомий запас можна оперативно використовувати», – пояснив Кудрицький.

Захист об’єктів від «шахедів» та ракет. Україна була вимушена швидко навчитись захищати об’єкти енергетики від атак росіян. Такого досвіду немає ані в Ізраїлі, ані в США.

Однак є і певні ризики. Хоча зима щойно закінчилась, енергетики вже мають готуватись одночасно і до наступного опалювального сезону, і до пікового споживання електрики влітку. «Є питання достатності генерації в системі. Споживач не відчув проблем з масованими відключеннями. А втім, час від часу дефіцит генерації був. Під час літньої спеки, коли багато електростанцій будуть у плановому ремонті, може виникати ситуація з дефіцитом електроенергії», – прогнозують в «Укренерго».

Світлана Гринчук, заступниця міністра енергетики, впевнена, що підбивати підсумки опалювального сезону зарано. Попереду ще близько півтора місяця і ніхто не гарантує, що не з’являться нові проблеми. «Буде похолодання і система ще не на тому рівні, якого би ми хотіли досягти. Вона все ще достатньо чутлива… Росіяни трішки змінили тактику, але ми не можемо говорити, що вони перестали атакувати енергосистему. Кожного дня маємо пошкодження у прифронтових регіонах. Більше ворог націлився на енергетичні об’єкти промислових регіонів», – каже Гринчук.

Споживання промисловості зросло на 30% порівняно з минулим роком. Тепер РФ намагається порушити енергопостачання у промислових регіонах, щоб зупинити відновлення. Проте навчились і енергетики. Швидкість відновлення дивує і українських експертів, і міжнародних партнерів, каже Гринчук. На зустрічі з міністрами енергетики різних країн ситуацію в Україні називали вражаючою. Росія впродовж двох років намагалась знищити українську енергосистему масовими ракетними обстрілами, запущено сотні шахедів, однак енергетика продовжує стабільно працювати.

А станом на перше березня 2024-го опалювальний сезон проходить фактично без жодного масового відключення електроенергії. Стабілізаційні графікі не вводили. «Ми всі можемо констатувати, що у нас набагато краще працює ППО. Вона значно посилена», – каже заступниця міністра.

Чи буде підвищення тарифів і що попереду?

Україні доведеться змінювати енергосистему: в умовах постійної загрози треба будувати нову генерацію. Має працювати система невеликих, розповсюджених електростанцій.

Серед останніх змін – скасування мораторію на відключення електроенергії за борги. Причому, як показала практика, найбільше боргів – не в прифронтових регіонах.

«Поки діяв мораторій, чомусь споживачі подумали, що це дозвіл на несплату рахунків за електроенергію. І генерація, і постачання електроенергії – це ж не безкоштовна послуга… Інакше як ми будемо вирішувати проблеми, які все ще існують», – поясняють в Міненерго.

Що буде з тарифами

Водночас чутки про ймовірне підвищення цін Міненерго регулярно спростовує. Ще кілька тижнів тому міністр енергетики Герман Галущенко нагадав, що чинна ціна зафіксована до квітня. У квітні будуть орієнтуватися за ситуацією, проте жодних планів змінювати ціну станом на зараз немає. Зазвичай напередодні підвищення тарифів відбувається жваве обговорення, чиновники пояснюють причини зростання тарифів. А проєкти змін витікають у ЗМІ ще до офіційного опублікування.

У Міненерго вважають, що новини про підвищення тарифів розповсюджують у тому числі для дестабілізації ситуації. «Жодної підготовки, обговорення, розрахунків потенціального підвищення не здійснюється», – зазначили у відомстві.

І хоча ситуація в енергосистемі все ще складна, такої потреби підвищувати тариф, як була минулого року, вже немає. Крім того, як показує практика останніх років, щорічне зростання вартості електроенергії не відбувається навіть у дуже складних обставинах.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *