На Україну чекають рекордні «дірки» в бюджеті: хто допоможе грошима в 2023 році

Україна входить у 2023 рік із рекордним за історію незалежності дефіцитом держбюджету – близько 1,3 трлн грн, або понад 20% від ВВП країни. Щомісячні потреби у фінансуванні становитимуть $3-4 млрд. Частково забезпечити їх уже пообіцяли ЄС, США та країни G7.

Щоб закрити цю дірку, буде потрібна колосальна макрофінансова допомога від іноземних партнерів. Експерти Інституту аналітики та адвокації (IAA) склали для OBOZREVATEL список головних помічників України серед країн та міжнародних організацій.

  • Європейський Союз – близько 18 млрд євро

Кошти планують надати у вигляді кредиту в рамках нового інструменту. Пільговий період становить 10 років із максимальним терміном погашення 35 років. Також цей механізм допомоги від ЄС передбачає, що держави-члени надаватимуть грантову допомогу для покриття основної частини видатків із позики за рахунок зовнішніх цільових доходів.

ЄС планує виділити Україні постійне фінансування

Перша виплата очікується вже у січні 2023 року, проте для надання позики між Україною та ЄС має бути підписано меморандум про взаєморозуміння. Є й умови: боротьба з корупцією, організованою злочинністю, створення прозорої та підзвітної системи для управління відновленням та реконструкцією.

  • США – $13,37 млрд

Штати вже остаточно затвердили власний держбюджет, який, зокрема, передбачає надання Україні військової та економічної підтримки на загальну суму $44,9 млрд. Із цієї суми на економічну та бюджетну підтримку передбачено $13,37 млрд.

Однак у формулюванні документа можливе виділення цих коштів не лише нашій державі, а й іншим країнам, які постраждали від війни в Україні. Надходження коштів буде поступовим, передбачається, що це буде грантова допомога.

  • Канада – $0,5 млрд

Уряд Канади на підтримку України випустив п’ятирічні облігації на суму $500 мл, деноміновані у канадських доларах. Відсотки за придбаними облігаціями виплачуватимуться двічі на рік, 24 лютого та 24 серпня, поки у 2027 році не настане погашення облігацій.

Канада випустила облігації на підтримку України

Наприклад, інвестиція в $1000 з прибутковістю 3,245% має очікувати на отримання $16,23 кожен лютий і серпень до 2027 року. Термін погашення облігацій настає 24 серпня 2027 року на День Незалежності України, тоді власники отримають повне погашення своїх початкових інвестицій.

Суму надходжень від облігацій буде перераховано до України через спеціальний адміністрований рахунок Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Також Канада перерахує $115 млн мита, отриманого від імпорту з Росії та Білорусі. Кошти підуть на ремонт електромережі Києва.

  • Інші країни G7

Велика Британія поки не оголошувала конкретні суми бюджетної підтримки України на 2023 рік, проте вже анонсувала рекордний пакет військової допомоги на загальну суму $2,63 млрд. З останньої заяви країн G7 підтримку Україні обіцяє також Японія.

  • Міжнародний валютний фонд (МВФ)

Україна та МВФ уклали угоду за окремою моніторинговою програмою, яка має відкрити нові можливості для фінансування у 2023 році. Чотиримісячна місія покликана допомогти Україні «підтримувати стабільність та стимулювати донорське фінансування». Ця програма також допоможе активізувати необхідну підтримку донорів.

Крім цього, кошти приблизно $1,4 млрд на початку війни – у березні – забезпечили критично необхідну підтримку. Створений пізніше адміністрований рахунок МВФ допоміг мобілізувати додаткові кошти для України на суму понад $2 млрд у 2022 році і продовжить функціонувати наступного року.

  • Світовий банк

Банк залучить підтриману гарантіями Великої Британії позику Міжнародного банку реконструкції та розвитку (МБРР) у $500 млн для проєкту «Підтримка державних витрат для забезпечення сталого державного управління в Україні». Також оголошено про підготовку нового проєкту – «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» з початковим фінансуванням у вигляді кредиту від МБРР у 100 млн євро, забезпеченого гарантіями уряду Іспанії.

Крім того, планується грант від Глобального фонду з фінансування програм для жінок, дітей та підлітків у розмірі $10 млн. Очікується, що загальний обсяг фінансування цього проєкту також має сягнути $500 млн.

  • Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) – до 3 млрд євро

Уряд України очікує, що до кінця 2023 року вдасться залучити до 3 млрд євро на інвестиційні проєкти від ЄБРР. Основна увага буде зосереджена на підтримці «реальної» економіки – енергетичної та продовольчої безпеки, відновленні залізничної інфраструктури та підтримці фармацевтичної промисловості.

  • Європейський інвестиційний банк (ЄІБ)

ЄІБ та міська влада Києва підписали меморандум про співпрацю щодо відновлення та модернізації транспортної інфраструктури міста. Сторони співпрацюватимуть над підготовкою проєктів у транспортній інфраструктурі міста, в тому числі модернізації рухомого складу Київського метрополітену приблизною вартістю 450 млн євро. Втілення проєкту планується розпочати на початку 2023 року.

  • Кредитні установи для відновлення (KfW) – 200 млн євро

Кошти надійдуть у формі гранту, тобто їх не потрібно буде повертати. Грант покриватиме витрати на виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО).

Надання цієї та іншої допомоги має допомогти українському уряду покрити заплановані витрати, проте поки що обіцяна сума недостатня для орієнтовної потреби щонайменше $39,5 млрд наступного року. Для вирішення питання необхідні скоординовані дії донорів, зокрема, щоб забезпечити постійну допомогу для подолання викликів війни Україною», – резюмували аналітики IAA.

Як повідомляв OBOZREVATEL, Україна до грудня 2022 року отримала від міжнародних партнерів 28 млрд доларів фінансової допомоги. Однак тільки половина цієї суми припадає на гранти, решта коштів, у тому числі все від ЄС, видано в кредити, які доведеться погашати в майбутньому.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *