НБУ посилив контроль банків і заявив про перевірки вперше за три роки: верифікуватимуть усіх клієнтів

В Україні правління НБУ вперше з 2020-го ухвалило рішення провести інспекційну перевірку банків. Вона відбудеться у четвертому кварталі 2023-го. Водночас регулятор вже різко збільшив штрафи за порушення норм фінансового моніторингу. У результаті банкам доведеться значно посилити верифікацію своїх клієнтів та перевіряти усі сумнівні транзакції.

Як повідомляють у НБУ, перевірку проведуть у восьми банках. Йдеться про: «А-Банк», «Банк 3/4»; «ЄПБ»; «Глобус», «Скай Банк», «Таскомбанк», «МТБ Банк», «Банк Фамільний«. «План інспекційних перевірок складений з урахуванням ризик-орієнтованого підходу, зважаючи на специфіку та складність операцій банку, рівень ризиків його діяльності та певну загальну оцінку SREP (Supervisory Review and Evaluation Process – процес наглядової перевірки та оцінки)», – зазначили в НБУ.

На перевірки реагують далеко не всі банки

Національний банк намагався провести перевірку сховищ цінностей банку, кас «Укрбудінвестбанку». Відповідну вимогу НБУ надіслав керівництву банку. Але коли інспектори прийшли до фінансової установи. Їх просто не допустили. Так сталося тричі: 19, 20 та 21 липня. Під час перевірки також мали з’ясувати, чи немає розкрадань зі сховищ та кас.

У своїх деклараціях рахунки в «Укрбудінвесті» вказали заарештований кум Путіна Віктор Медведчук, його найближчий соратник Тарас Козак, нардеп Юлія Тимошенко. Рахунок останньої можна легко пояснити: до червня 2020 року банком володів зять Тимошенко Артур Чечеткін.

Медведчук, згідно з декларацією за 2019-й, зберігав у банку 3,3 тис. євро, 2 рублі та 1,1 млн грн, а його дружина Оксана Марченко – 56 тис. грн, 119,5 тис. євро та 513 доларів. Крім того, як пише видання «Наші гроші» з посиланням на радника глави Офісу президента Сергія Лещенка, в Укрбудінвестбанку був рахунок пов’язаної з Медведчуком компанії «Анвітрейд».

Наразі мажоритарним власником Укрбудінвестбанку є Світлана Дем’яненко. Представники ринку розповідають OBOZREVATEL: вона розпочала свою кар’єру в Одесі (як і Артур Чечеткін), вважається досвідченим фінансистом, займалася обміном валют в Одеській області.

НБУ взявся до банків. За системні порушення вже закрили банк Конкорд. Тепер під загрозою опинилася будь-яка установа, яка маніпулює даними та використовує схеми для відмивання коштів.

Банки готуються до нових правил

Як стало відомо Mind, банківський ринок намагається адаптуватися до нових вимог НБУ щодо фінансового моніторингу. Йдеться про підвищення граничних розмірів штрафів за порушення законодавства щодо фінмону, повернення виїзних перевірок тощо. Постановою НБУ №80 було затверджено зміни до Постанови №346 щодо фінмону.

У липні НБУ рекомендував банкам усунути недоліки в системах фінансового моніторингу та внутрішнього контролю банків щодо протидії відмиванню грошей та фінансуванню тероризму. Регулятор назвав загальний підхід банків до проблеми «формальним».

Істотно збільшено розміри штрафів банків за порушення. Наприклад, змінився штраф за порушення вимог «відмова від встановлення (підтримання) ділових відносин, проведення фінансової операції».

Йдеться про ситуації, коли банк мав відмовити клієнту в обслуговуванні, але не зробив цього. Наприклад, якщо клієнт не був ідентифікований належним чином. Максимальний штраф за таке порушення збільшено із 400 000 грн до 1 млн грн.

У НБУ пояснюють, що збільшення штрафів відбулося відповідно до законодавства ЄС. «Згідно зі статтею 58(1) Директиви Європейського Парламенту та Ради (ЄС) № 2015/849 від 20 травня 2015 року про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання грошей або фінансування тероризму, про внесення змін до Регламенту Європейського Парламенту та 648/2012 та про скасування Директиви Європейського Парламенту та Ради 2005/60/ЄС та Директиви Комісії 2006/70/ЄС держави-члени повинні забезпечувати визнання зобов’язаних осіб відповідальними за порушення положень національного права, що транспонують цю Директиву 5 статті 6. Будь-яка відповідна санкція чи захід має бути дієвим, пропорційним і стримуючим», – кажуть у НБУ.

Відповідно до пояснення регулятора, саме тому 21 червня 2023 року правління НБУ ухвалило постанову №80 «Про затвердження Змін до Положення про застосування Національним банком України заходів впливу», якою комплексно переглянуто та актуалізовано підходи до застосування штрафів до банків за ключові порушення у сфері запобігання та протидії легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансування поширення зброї масового ураження.

У Нацбанку сподіваються, що нові вимоги мають допомогти державі у боротьбі з тіньовою економікою, яка становить щонайменше половину реального сектору.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *