Німецький квартал: мікрорайон для еліти з унікальним стилем будували полонені німці

Біля нинішньої станції метро “Чернігівська”, є невеликий мікрорайон, який кияни знають як Німецький квартал. Зведені тут будинки нагадують скоріше приміську забудову міст Німеччини 30-х років XX століття. Свого часу Німецький квартал вважався елітним селищем – невеликі затишні будиночки з просторими квартирами, а також свіже повітря були набагато кращими за “хрущовки”.

Місцевість, де виник Німецький квартал, до війни згадувалась як Аварійний хутір і у 1935 році була включена до новоствореного Дарницького району.

Довоєнну житлову забудову селища Аварійне було повністю знищено восени 1943 року, тому  у повоєнний період виникла необхідність нової забудови для робітників ДШК та комбінату “Хімволокно”. До зведення нового житла у 1946-1953 роках були залучені німецькі військовополонені, тому мікрорайон отримав назву Німецький квартал.

Будинки проєктувалися за унікальним стилем із легкою домішкою європейської архітектури. Вони були цегляними, мали два поверхи й три під’їзди. У кожному з них було лише 18 квартир, тому всі один одного знали.

На початок 1950-х років було забудовано квартали селища — в межах вулиць Попудренка, Червоногвардійської (з 2016 року — вулиця Гната Хоткевича), Червоноткацької та Мініна. Було споруджено близько 40 житлових та декілька громадських будівель, зокрема дитячий садок та лазню. Майже усі ці будинки датуються 1951 роком, хоча спорудження їх, треба розуміти, почалося трохи раніше, на межі 1940-1950-х років.

Більшість будівель було збудовано з цегли або шлакобетону, але декілька, зокрема на вулиці Миколи Лебедєва, 4 та Червоноткацькій, 41-А були збудовані з дерева та потиньковані зверху.

До другої половини 2000-х селище зберігало свій первісний вигляд. З 2008 року будинки зносяться задля зведення багатоповерхових житлових будинків.

На березень 2017 року у Німецькому кварталі збереглось 22 житлових та 3 громадських будівлі, зведених у 1-й половині 1950-х років, а також 4 довоєнні будівлі, фасади яких було перероблено.

Забудова Аварійного селища належить до яскравих зразків архітектури початку 1950-х років, є яскравим прикладом повоєнної житлової забудови.

      
Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *