Ні, не пронесе: наскільки зростуть тарифи навесні

Комунальні тарифи, мабуть, є найболючішою побутовою темою в Україні. Грошей стає дедалі менше, а суми у квитанціях – усе вищі.

І ось знову нерадісні новини: виявляється, нинішніх астрономічних тарифів замало для того, щоб вони могли іменуватися «ринковими». Не виключено, що уряд повернеться до підвищення комунальних тарифів після закінчення опалювального сезону.

Наскільки ймовірним є зростання тарифів, наскільки вони можуть піднятися і наскільки це доцільно і виправдано? Ці актуальні питання KP.UA обговорила разом із експертами.

 

Уникнути не вдасться?

Про те, що в Україні можуть підняти тарифи на комунальні послуги після завершення опалювального сезону, чутки ходять не перший день. А днями про це заявив Костянтин Ущаповський, голова Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. За його словами, у Кабміні працює робоча група, яка готує відповідні пропозиції «для стабілізації ринку».

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко вважає, що зростання тарифів малоймовірне. Принаймні зростання тарифів на тепло, гарячу воду, газ та транспортування газу обмежене законодавчо до кінця війни та пів року після її закінчення. Щодо електрики, каже експерт, то тут можливі варіанти зростання тарифів як для бізнесу, так і для побутових споживачів. Але це не факт.

– Якщо припустити, що українські компанії поступово адаптуються до нових умов і планують стабільно платити чи навіть підвищувати зарплати, це дасть можливість людям впоратися з комунальними платежами, – міркує аналітик компанії «Центр біржових технологій» Максим Орищак. – При цьому регулярність зовнішнього фінансування дозволить справлятися з бюджетним планом на 2023 рік, тобто соціальні виплати будуть здійснюватися регулярно, що також сприятиме сплаті комуналки. До того ж, уряд можна зрозуміти: споживання падає, відповідно, падають і платежі за послуги на тлі зростання заборгованості.

Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко додає: тарифи треба підвищувати насамперед через те, що українська енергетика зазнає величезних збитків внаслідок ракетних ударів.

На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, підвищення тарифів є неминучим рішенням, тож його реалізацію ми побачимо вже навесні.

— Зараз це питання стоїть дуже гостро, і навіть дивно, що його згадують ніби мимохідь і суцільними натяками, — зазначає Корольчук. – Як тільки в інформаційному полі хтось акуратно торкається теми підвищення тарифів, опоненти відразу нагадують про позицію Зеленського, який обіцяв, що на період воєнного стану тарифи будуть заморожені. Тим часом, наскільки я знаю, це питання порушується на всіх переговорах.

На думку Корольчука, залишити тарифи на нинішньому рівні – це означає продовжувати знищувати підприємства Центренерго, Теплокомуненерго, атомну генерацію. Це неправильна позиція, можна сказати, шлях у нікуди.

На що та на скільки

У розмові з KP.UA експерти зазначали, що найкращий «політичний момент» для зростання тарифів – закінчення війни. На тлі загального емоційного підйому до інформпростору запустять меседжі «нам треба всім разом допомогти державі» — і українці, звичайно, допоможуть. Однак перші підвищення на нас все ж чекають до закінчення війни.

На думку Охріменка, зростання буде не різким, і гаманець середнього українця його цілком потягне.

— Якщо порівнювати тарифи на ту ж електроенергію, то в Європі вони приблизно в 6 разів більші, ніж в Україні, — каже Охріменко. – Це дуже велика різниця. Коли ми вступатимемо до ЄС, тарифи відразу різко зростуть, тож краще починати наводити лад уже зараз.

Максим Орищак радить морально готуватись до підвищення тарифів на все: газ, опалення, водопостачання, електроенергію. Країні потрібні гроші, тому влада прагнутиме їх отримати будь-якими способами.

На думку Олега Попенка, насамперед під питанням залишаються тарифи на послуги водоканалів. Експерт нагадує, що 26 грудня було ухвалено рішення про зростання тарифів з 1 січня на 10%, а потім з 1 червня ще на 10%. Але за три дні це рішення скасували, пославшись на неправильні розрахунки. Не виключено, каже експерт, що подібна епопея продовжиться і надалі.

Юрій Корольчук припускає, що навесні тарифи у будь-якому разі піднімуть, щоправда, не до ринкових, адже для цього їх довелося б збільшити вдвічі. Зрозуміло, що таке різке зростання допустити не можна, це могло б спричинити велике невдоволення серед населення.

— Наприклад, вартість електроенергії на першому етапі можуть підняти з нинішніх 1,68 грн за кВт*годину (домогосподарства, які споживають на місяць до 250 кВт*година, платять 1,44 грн за 1 кВт*годину, а споживають понад 250 кВт*годину місяць — 1,68 грн за електроенергію, спожиту вище за цей обсяг. – Авт.) до 2,50 грн за реального тарифу 6 грн, — каже експерт. – Щодо опалення, то це дуже складне питання. Думаю, що в новому сезоні ми побачимо замість нинішніх 1654 грн за Гкал тариф, можливо,  2,5-3 тис. грн за Гкал, при тому що «ринок» — це 3,5-4 тис. грн. Різницю (у прикладі з електрикою це 3,50 грн на кожному кВт*година) покриватиме спеціально створений фонд, щоправда, звідки виділятимуть гроші для цього фонду, поки що неясно. А кошти будуть потрібні чималі: на дотації по воді, електриці та частково газу потрібно близько 4-5 млрд доларів.

Ризики неплатежів

У зв’язку з усім сказаним вище виникає ще одне велике питання, що стосується зростання неплатежів, до якого однозначно призводять навіть невеликі підвищення комуналки. Цифри заборгованості сьогодні є колосальними – близько 130 млрд грн, з них лише невелика частина припадає на тимчасово окуповані території.

Така величезна заборгованість з оплати комуналки свідчить, що вже зараз люди не справляються з платіжками. Хоча, припускає Максим Орищак, не виключено, що багато хто не платить саме через військові ризики, заощаджуючи гроші на більш актуальні витрати, в тому числі і на продукти, які дорожчають не щодня, а щогодини.

– Думаю, що неплатежі з боку населення зростуть, – каже Орищак. – А ось підприємства платитимуть у будь-якому разі, але весь тягар зростання тарифів перенесуть на споживача. У результаті вартість товарів та послуг зросте, відповідно, податкові відрахування збільшаться. Так чи інакше, надходження грошей у скарбницю відбудуться.

Олег Попенко вважає, що зростання тарифів не дасть реального результату, якщо не вважати результатом зростання заборгованості. Тим більше, не йдеться ні про яке відновлення інфраструктури.

Звичайно, споживачі будуть дуже незадоволені, бо зростання неплатежів неминуче, погоджується Охріменко. Але, продовжує експерт, з цим можна легко впоратися, посиливши покарання за несплату комуналки, бо заборгованість понад 100 млрд грн – це ненормально.

– І все ж таки, тарифи підвищувати треба, – резюмував Юрій Корольчук. — Проблема в тому, що влада це не може чітко озвучити, через що у людей виникає ілюзія, що якось пронесе. Не пронесе. Сьогодні нам разом із військовим та енергетичним «рамштайнами» потрібен комунальний «рамштайн» – це я зараз без жартів говорю. Інакше нам, наприклад, будуть давати гроші на відновлення житла, а ми їх перерозподілятимемо, скажімо, на оплату води. Це неправильно.​

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *