Пачка цигарок в Україні різко подорожчає: скільки доведеться заплатити і що змінять

В Україні в 2023-му пачка цигарок подорожчає приблизно на 14 грн. У результаті сигарети середнього цінового сегмента коштуватимуть близько 84 грн за пачку, а преміум – понад 92 грн. Подорожчання продовжується в межах щорічного перегляду акцизу (його підвищують на 20%). З 1 січня виробники тютюнових виробів платять більше за акцизи, тож вартість пачки значно збільшиться.

Зараз курці подорожчання на собі не відчувають: справа в тому, що традиційно наприкінці року виробники та розповсюджувачі накопичують продукцію, щоб встигнути запастись дешевшим товаром. У лютому-березні запаси повністю вичерпаються, а ціни на цигарки злетять.

Про те, як і чому будуть дорожчати цигарки в Україні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Скільки коштують сигарети та як подорожчають

В Україні пачка вітчизняних сигарет коштує в середньому 64,06 грн, за пачку цигарок середнього сегмента доведеться заплатити 69,9 грн, а за преміум – 82,61 грн. За рік тютюнові вироби подорожчали на 6,97-15,65 грн (залежно від виробника). Як нагадав OBOZREVATEL голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, подорожчання акцизу на цигарки відбувається поетапно та триватиме до 2025-го. Щороку акциз дорожчає на 20%.

У результаті в 2025-му акциз коштуватиме 90 євро за тисячу штук, а пачка найдешевших сигарет подорожчає до 101 грн (дивіться інфографіку). Підвищення акцизів розпочалося ще кілька років тому. Це була одна з рекомендацій ЄС. Єврочиновники вважали, що Україні необхідно досягти цін на цигарки бодай мінімального рівня у Євросоюзі. Це мало дозволити скоротити рівень контрабанди.

Як зміняться ціни на цигарки

У 2023-му акциз уже збільшився на 20%. Як результат, пачка найдешевших сигарет подорожчає щонайменше до 70 грн, за цигарки середнього класу доведеться платити на 14 грн більше – 74 грн, а ось преміумсегмент коштуватиме понад 92-95 грн за пачку.

Що планують змінити

«Один із компенсаторів – підвищення податків шкідливого споживання. Це тютюн, алкоголь та викопне паливо. Ми будемо доводити ставки акцизних податків до середнього європейського рівня. Дуже важливе питання – адміністрування. З тютюном частка нелегалу досягає 30%, з алкоголем – ще більше», – заявив під час презентації податкової реформи заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма.

Крім того, він запропонував заборонити платити за цигарки готівкою. Тобто для оплати потрібно буде використовувати картку та банківський рахунок, тому тіньовому ринку буде складно приховати свої доходи від фіскалів.

У Верховній Раді думки розходяться. Частина депутатів вважає, що потрібно підвищувати вартість акцизів. Головні аргументи: це позитивно впливає на зниження кількості курців та дозволяє збільшити надходження до бюджету. Аргумент проти: це призведе до ще більшої тінізації ринку.

«Ми налаштовані на те, щоб і надалі створювати умови для скорочення поширеності куріння в нашій державі. З 2018 року діє 7-річний план підвищення тютюнових акцизів на 20% на рік. Цей план є ефективним, і тому варто його дотримуватися», – впевнена нардепка Лада Булах.

Аргумент про те, що високі акцизи змушують йти в тінь, може бути актуальним лише в ситуації, коли є можливість для відходу в тінь. І зараз, із чинними ставками, рівень тіні залишається вкрай високим. Будь-який охочий може знайти в мережі оголошення, придбати блоки сигарет за ціною, яка значно нижча за ринкову. Єдина особливість: на сигаретах немає акцизних марок. Отже, державний бюджет не отримав жодної копійки.

Навіть без рішення про додаткове подорожчання цигарок, в Україні найближчим часом вичерпаються запаси, які зроблені минулого року. Нова партія сигарет уже з вищими цінами надійде на ринок найближчим часом. Тіньовий ринок при цьому продовжуватиме існувати. Тут важливо відзначити, що контрабандні сигарети можуть існувати лише за умови, коли успішно працює сірий ринок. І українці, які купують цигарки в мережі без акцизних марок, користуються послугами сумнівних продавців і купують там, де дешевше, також беруть участь у крадіжці грошей із бюджету. І це у ситуації, коли практично вся дохідна частина бюджету йде на забезпечення армії.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *