Батьки повинні піклуватися про своїх дітей та забезпечувати їх належними умовами. Деякі вчинки дорослих по відношенню до неповнолітніх є незаконними і підпадають під статті Кодексу про адміністративні правопорушення. Тобто батьків штрафують, а сума санкції залежить від серйозності ситуації.
Про це йдеться в КУпАП.
Штрафи для батьків в Україні
Сімейний кодекс накладає на матір і батька обов’язки виховувати дітей у повазі та свободі, піклуватися про їхнє здоров’я, моральний і духовний розвиток, забезпечувати здобуття освіти, готувати до самостійного життя (стаття 150).
Виходить, що неналежне виховання малолітніх є порушенням, за яке доведеться відповідати. Розміри штрафів окреслені в статті 184 КУпАП:
- за ухилення від виконання обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання – штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1 700 грн);
- за повторне порушення протягом року після накладення адміністративного стягнення – штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів (від 1 700 до 5 100 грн);
- за будь-яке правопорушення, окреслене Кодексом, яке вчинила дитина у віці 14-16 років – штраф для батьків від 850 до 1 700 грн;
- за кримінальне порушення, здійснене дитиною – штраф для батьків у розмірі від 1 700 до 5 100 грн;
- за невиконання рішення органу опіки та піклування щодо участі у вихованні дитини (якщо один із батьків проживає окремо) – штраф від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1 700 до 2 550 грн);
- за повторне порушення протягом року – штраф у розмірі 2 550-5 100 грн плюс тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон і керування транспортним засобом;
- за умисне порушення встановленого законом терміну перебування дитини за межами України – штраф від 1 700 до 3 400 грн.
Окремо стаття 180 Кодексу про адміністративні правопорушення визначає штраф за доведення неповнолітнього до стану алкогольного сп’яніння – від 102 до 136 грн.
За що можуть позбавити батьківських прав
Сімейний кодекс містить підстави для позбавлення батьківських прав. Суд може ухвалити таке рішення щодо матері чи батька, якщо вони:
- не забрали новонародженого з пологового будинку чи іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини;
- не виконують зобов’язання щодо виховання дитини, не забезпечують її належними умовами;
- жорстоко поводяться з дитиною;
- є хронічними алкоголіками чи наркозалежними;
- експлуатують дитину, примушують жебракувати;
- засуджені до вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Позбувшись батьківських прав, українці втрачають немайнові права щодо дитини, перестають бути її законними представниками, втрачають права на пільги та соціальну фінансову допомогу, не можуть стати усиновлювачами/опікунами/піклувальниками.
Іншими словами, батьки позбуваються всіх домагань, заснованих на спорідненості з дитиною. Тобто не зможуть претендувати на спадщину, утримання, пенсію у разі втрати годувальника тощо.