Путін заявив, що Росія воює проти України, щоб перемогти Захід: в ISW пояснили, на що зробив ставку Кремль

Президент Росії Володимир Путін вкотре заявив, що РФ в Україні нібито воює із Заходом, який «прагне знищити російську державність». Видає російський диктатор розв’язану ним повномасштабну війну проти сусідньої держави як екзистенційну не просто так: у такий спосіб він створює обґрунтування для нарощування російської армії та виправдання значних втрат у живій силі.

Окрім того, подібні заяви свідчать про категоричну неготовність Путіна до переговорів з Україною. Свій аналіз заяв російського диктатора та того, що стоїть за його словами насправді, зробили аналітики Інституту вивчення війни (ISW).

1 січня російський президент у супроводі телекамер побував у військовому госпіталі в Московській області. Там він поспілкувався з пораненими окупантами і в розмові з одним із них назвав справжнім «ворогом» Росії не Україну, а Захід. Західні країни нібито прагнуть «знищити російську державність» і завдати «стратегічної поразки Росії на полі бою».

Він вкотре повторив, що західні еліти нібито намагаються роздробити РФ на п’ять частин і нині роблять це за допомогою України. Але, додав диктатор, ситуація на передовій нібито змінюється і РФ «впорається із [Заходом] швидше», ніж Захід переможе Росію на полях битв в Україні.

Тож, за версією Путіна, проблема нібито полягає не в постачанні Заходом зброї Україні, бо сама українська держава вже «повністю знищена», від країни «нічого не залишилося», і вона «існує лише на подачках».

«Путін натякнув, що Росія веде екзистенційну війну проти Заходу в Україні, і зазначив, що останнім часом західна риторика переорієнтувалася на те, як «швидко припинити конфлікт». Ця фраза означає, що Путін бачить конфлікт і потенційні переговори між Росією та Заходом, а не конфлікт і потенційні переговори між Росією та Україною. Путін додав, що Росія також хоче припинити конфлікт між Росією і Заходом, але тільки на умовах Кремля, і зазначив, що Росія не здасть своїх позицій», – зазначили в ISW.

Подібна риторика, вважають аналітики, свідчить про категоричне несприйняття України як суб’єкта. Саме тому Путін умисно спотворює реальність, видаючи вторгнення Росії з метою знищити суверенітет та територіальну цілісність України за протистояння РФ і Заходу.

«Акцент Путіна на зміні наративів на Заході може вказувати на те, що він сприйме та/або представить будь-які коливання в підтримці Заходом України та будь-які українські поразки на полі бою як перемогу Росії в цьому гіпотетичному російсько-західному протистоянні», – вважають в ISW.

Аналітики переконані, що подібні заяви викривають відсутність у Путіна намірів вести переговори з Україною. Натомість він розраховує інформаційно підштовхнути Захід до зради України шляхом переговорів.

Не виключено також, що виставляння України «пішаком» у великому «протистоянні» між РФ і Заходом покликано замаскувати реальні експансіоністські та максималістські цілі диктатора зі встановлення повного ефективного російського контролю над Україною.

Путін збирається говорити про майбутнє України під російським впливом винятково із Заходом і задовольнить його лише повна відмова Заходу від України. З Києвом як з автономним гравцем він говорити не збирається. Ця позиція нагадує позицію РФ зразка грудня 2021 року, коли Кремль висунув ультиматуми США і НАТО, що зводилися до вимоги визнати сферу впливу Росії в Східній Європі шляхом відмови від основних елементів суверенітету України в ім’я деескалації конфлікту між Заходом і Росією, який розпалював сам Путін.

«Будь-яке зобов’язання Заходу вести переговори про майбутнє України в обхід України буде сигналом для Росії, що вона може нав’язати свою волю країнам, які, на її думку, перебувають у сфері свого впливу – навіть країнам за межами України, і потенційно включно з Фінляндією та Молдовою: інформаційні передумови для майбутніх кампаній щодо них вже почали створювати різного роду російські діячі.

До того ж Путін може прагнути переконати росіян у тому, що РФ воює із Заходом, аби створити умови для постійного нарощування російської армії, а також для виправдання значних втрат на полі бою в Україні. Ці втрати не принесли Росії у 2023 році значних здобутків, хай би як Путін не намагався розповідати, що віддає наказ на наступ лише тоді, коли впевнений, що він не призведе до значних втрат. Насправді у британській розвідці констатували, що минулого року Росія щодня в середньому втрачала на 300 солдатів більше, аніж у позаминулому. І до кінця 2024-го втрати РФ на полі бою можуть перевищити пів мільйона.

Американська розвідка 12 грудня передала Конгресу США власну оцінку російських втрат: вони, вважають розвідники, сягають 315 тисяч військовослужбовців з початку повномасштабного вторгнення.

«Такі великі втрати за невеликі територіальні здобутки, ймовірно, спонукають Путіна представити сильне ідеологічне обґрунтування для продовження тривалої війни, яку він сам і розпочав. Україні не потрібні такі спотворені виправдання значних втрат і страждань, яких завдає її народу вторгнення Путіна, навіть якщо військові операції України не дають бажаних результатів. Війна справді екзистенційна для України, а не для Росії», – зазначили в ISW.

Аналітики резюмували, що заяви Путіна, ймовірно, свідчать про те, що він готує довгострокове виправдання, щоб тримати сили мобілізованими та брати участь у боях для постійного «захисту суверенітету Росії від Заходу».

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *