Розділити й відкласти: трампісти «атакують» виділення американської багатомільярдної допомоги для України, яку обіцяв Байден

Від початку повномасштабного вторгнення Росії США вже виділили більше ніж 113 мільярдів доларів на військову, економічну та гуманітарну підтримку України.

Адміністрація чинного президента США Джо Байдена вкотре звернулася до Конгресу з проханням виділити ще 61 мільярд доларів на потреби нашої країни, об’єднавши цей пакет із допомогою Ізраїлю і Тайваню. Такий крок отримав шалений спротив частини республіканців, які мають більшість у Конгресі.

Поплічники Трампа вже довгий час виступають за обмеження української допомоги, аргументуючи тим, що частина грошей іде не за призначенням, і закликають посилити нагляд, щоб запобігти шахрайству й зловживанням. Так чи інакше, але ситуація, що склалася на сьогодні, грає на руку Росії та шкодить інтересам України.

Про політичне протистояння у США з питання виділення допомоги Україні для боротьби проти Росії – у матеріалі OBOZ.UA.

За «завітами» Дональда

Дональд Трамп, як будь-який досвідчений політик, чітко грає на дедалі більше помітних протиріччях американського суспільства.

«Зараз Україна отримує мільярди доларів від американських платників податків. Ми витратили трильйони в Іраку, трильйони в Афганістані – і нічого не отримали. Перш ніж ми побудуємо націю для решти світу, ми маємо зробити безпечнішим кордон із Мексикою», – заявив експрезидент США.

Нещодавно обраного спікера Палати представників США Майка Джонсона – правого консерватора й противника секс-меншин – вважають одним із ключових союзників Дональда Трампа, а тому він має схожу з експрезидентом позицію щодо України.

Вперше обраний до Палати представників Конгресу США у 2016 році, Майкл Джонсон переобирався у 2018, 2020 та 2022 роках. Уже після повномасштабного вторгнення Росії він голосував проти більшості законопроєктів щодо підтримки України, за винятком закону про лендліз 2022 року.

Після отримання посади спікера Джонсон хоча й заявив, що не можна дати президенту РФ Володимиру Путіну «перемогти в Україні», але при цьому категорично виступив за гальмування та зменшення допомоги з боку США для нашої країни, заявляючи, що «потрібно спочатку змусити Білий дім відзвітувати за кожен витрачений на Київ долар, а вже потім виділяти черговий пакет допомоги».

Говорячи про допомогу Україні, Джонсон повторює ті ж тези, які трампісти вже не раз висловлювали на адресу Байдена: зокрема, без сформульованої стратегії того, яким Білий дім бачить закінчення російсько-української війни, подальше виділення коштів недоцільне. На думку спікера Палати представників, саме ясність у розумінні цієї мети має визначати розміри та зміст надання Україні допомоги.

«Ми хочемо знати, про що точно йдеться, яка наша кінцева мета в Україні. Білий дім досі цього не подав», – сказав Джонсон.

Ізраїлю – так, Україні – ні

Як відомо, адміністрація Джо Байдена направила до Конгресу запит на суму близько 106 млрд доларів для зміцнення обороноздатності України ($61 млрд), а решту передбачається розподілити між допомогою Ізраїлю, зміцненням безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні (Тайвань) і посиленням охорони південного кордону США.

При цьому позиція частини республіканців, більшою мірою трампістів, у цьому питанні кардинально інша. Вони не хочуть, щоб допомога Ізраїлю та Україні йшла в одному пакеті. Цей момент майже напевно стане останньою битвою в Конгресі за допомогу Україні до президентських виборів у США.

«Ізраїль – окрема тема. Ми плануємо подати окремий проєкт із фінансування допомоги Ізраїлю більш як на 14 млрд доларів», – заявив Джонсон.

Уже найближчим часом Палата представників США планує провести голосування щодо окремого законопроєкту про допомогу Ізраїлю. Про допомогу Україні в цьому законопроєкті не йдеться. На думку Майка Джонсона, саме такий підхід отримає двопартійну підтримку, і республіканці підтримають аналогічний законопроєкт у Сенаті.

«У світі відбувається багато різного, чому ми приділятимемо увагу. Але зараз негайної уваги вимагає те, що відбувається в Ізраїлі, і нам треба виокремити цю тему й ухвалити рішення», – зазначає Джонсон.

Допомога Україні проти всесвітнього зла

Не всі поділяють таку позицію трампістів щодо України. Так, лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл вважає, що військову допомогу Києву та Єрусалиму треба виділити в межах єдиного пакета.

«Думайте про це як про вісь зла: Китай, Росія та Іран. Тож це не лише тест для України. Це тест для Сполучених Штатів і для вільного світу. І шлях до більшої безпеки для всіх нас простий: допомогти Україні виграти війну», – вважає політик.

При цьому в Макконнелла досить бойовий настрій на боротьбу за позитивне вирішення для України питання допомоги. Американські ЗМІ зазначають, що зусилля з лобіювання виділення десятків мільярдів доларів для України є різким відхиленням від його звичайного більш стриманого підходу до досягнення консенсусу. Видно, що він піде на все, щоб залучити на свій бік сенаторів Республіканської партії, які опираються, але не сприймають Трампа й уже перебувають на шляху до зіткнення з новим спікером-трампістом.

Такі різні позиції Джонсона й Макконнелла свідчать про розбіжності серед найвищого керівництва республіканців щодо підтримки України.

Білий дім не припиняє боротьбу

Адміністрація президента США відкидає спробу республіканської більшості в Палаті представників розділити військову допомогу Ізраїлю та Україні й терміново виділити гроші Ізраїлю, але при цьому за рахунок скорочення інших витрат.

«Політизація питань нашої національної безпеки не пройде, – заявила прессекретарка Білого дому Карін Жан-П’єр. – Вимога компенсацій за забезпечення ключових національних інтересів, таких як підтримка Ізраїлю та захист України від звірств російського імперіалізму, була б відходом від нормального двопартійного процесу зі спустошливими наслідками для нашої безпеки та наших союзів».

Підтримка України відповідає стратегічним інтересам США

«Адміністрація Джо Байдена чітко розуміє той факт, що підтримка України в боротьбі проти російської агресії та тиранії – відповідає стратегічним інтересам країни й забезпечує її стабільне існування, – говорить український дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010–2017 роках Олександр Левченко. – На жаль, деякі представники Республіканської партії цього не розуміють чи вдають, що не розуміють. Адже розділяючи у сьогоднішній ситуації питання виділення коштів для Ізраїлю та України й відкладаючи ухвалення рішення стосовно нашого пакета, вони демонструють те, що загроза з боку ХАМАС для США страшніша, аніж та, що йде від Росії та Путіна. Але ж це не так.

Прихильникам Трампа та його політики стосовно України треба показати численні виступи президента Росії Володимира Путіна, де він прямим текстом говорить, що веде боротьбу саме проти США. Хай пояснюють своїм виборцям, чому вони останнім часом грають на полі Кремля. Однак не тільки це причина нинішніх проблем. Україні треба кардинально змінювати інформаційну політику у Сполучених Штатах, щоб змінити суспільну думку американців. Тоді місцеві політики будуть вимушені дослуховуватися до їхніх побажань.

Стосовно претензій із боку республіканської частини Конгресу про якесь нецільове використання допомоги, то звичайно, той хто надає кошти, повинен мати інформацію про їхнє використання. Але, здається, Україна надає усю необхідну інформацію з цього питання».

Питання української допомоги стало заручником внутрішньополітичної боротьби

«На сьогодні у США три стратегічні пріоритети. Це Близький Схід, де боротьбу веде Ізраїль, Індо-Тихоокеанський регіон, де вони підтримують Тайвань, та Європа, де Україна веде боротьбу проти Росії. Тому для нас найкращим варіантом було б, коли питання допомоги розглядалося б пакетом, тоді більше шансів на позитивне ухвалення рішення, – говорить народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. – Адміністрація Байдена продовжує наполягати на одному пакеті, але Конгрес опирається, бо має республіканську більшість. На мій погляд, основна причина таких розбіжностей криється у все більш агресивній внутрішньополітичній боротьбі напередодні президентських виборів, які відбудуться у США наступного року. На жаль, треба констатувати, що питання української допомоги стало заручником внутрішньополітичних процесів у країні. Звісно, це значно ускладнює процес отримання коштів для потреб нашої держави, особливо у подальшій перспективі.

Треба зазначити, що у стані республіканців майже немає тих, хто кардинально проти виділення допомоги для України. Тому нам потрібно боротися за те, щоб саме ми стали пріоритетом №1 для усіх американських політиків. Намагатися змінювати їхній світогляд і переконувати, що успіх нашої країни стратегічно важливий для Америки та її людей».

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *