Сумки грошей у чиновниці Європарламенту, махінації з візами, американське лобі інтересів Єгипту: найгучніші корупційні скандали у партнерів України

Прем’єр-міністр Португалії Антоніу Кошта після восьми років на посаді у вівторок, 7 листопада, подав у відставку. Президент Марсело Ребелу де Соуза цю відставку того ж дня прийняв. Причина – ознаки корупції у діях високопосадовця під час реалізації проєкту з виробництва водневої енергії. Вже колишній прем’єр запевняє, що ні в чому не винен, але, за його словами, роль прем’єра відрізняється від усіх інших, і в його ситуації важливо зберегти гідність демократичних інститутів та довіру до них у португальців.

Сумки грошей у чиновниці Європарламенту, махінації з візами, американське лобі інтересів Єгипту: найгучніші корупційні скандали у партнерів України

Боротьба з корупцією – одна з головних і нині невирішених умов вступу України до Євросоюзу, це те, чим дорікають нам у Сполучених Штатах. Втім чи вдалося нашим європейським та заокеанським партнерам побороти це явище у себе і як там реагують на корупційні прояви? Найгучніші корупційні справи року в країнах Заходу – у матеріалі OBOZ.UA.

Відставка прем’єра у Португалії

У правоохоронців Португалії виникли підозри щодо корупційних дій посадовців, причетних до концесії на розвідку літію в шахтах Романо і Баррозу, які пов’язані з реалізацією проєкту з виробництва водневої енергії. У зв’язку з цим поліція провела кілька десятків обшуків, зокрема в офіційній резиденції прем’єр-міністра Антоніу Кошти. Кількох осіб, наближених до Кошти, затримали. 62-річний прем’єр вини не визнав, але, як тільки почалися обшуки, подав у відставку.

«Я не вище закону, якщо є якісь підозри, їх треба розслідувати. Наскільки мені відомо, я не є обвинуваченим. Але є одна річ, щодо якої я не сумніваюся: роль прем’єр-міністра відрізняється від усіх інших. Саме від нього залежить те, щоб зберегти гідність демократичних інститутів, переконатися, що португальці зберігають до них повну довіру і не мають ні краплі сумніву», – сказав португальським журналістам Антоніу Кошта.

Президент Португалії Марсело Ребелу де Соуза одразу схвалив відставку. Найімовірніше, після цього президент розпустить парламент і призначить нові вибори.

Сумки з грошима у віцепрезидентки Європарламенту

Один з найгучніших корупційних скандалів у Євросоюзі стався у грудні 2022-го. Тоді поліція за підозрою у корупції затримала шістьох посадовців, серед яких віцепрезидентка Європейського парламенту Єва Кайлі. Валізу з готівкою знайшли у її батька під час арешту, а інші сумки з грішми – у неї вдома. Йдеться про кілька сотень тисяч готівкових євро. Затриманих підозрюють в отриманні хабарів від Катару та Марокко у відповідь на лобіювання інтересів цих країн у Європарламенті. Одразу Єву Кайлі європарламентарі зняли з посади віцепрезидентки. З грудня до квітня вона перебувала у в’язниці, після чого міру запобіжного заходу змінили на домашній арешт.

Сумки грошей у чиновниці Європарламенту, махінації з візами, американське лобі інтересів Єгипту: найгучніші корупційні скандали у партнерів України

А у лютому вже цього року за підозрою в отриманні хабарів від Катару та Марокко брюссельська поліція затримала ще двох депутатів Європарламенту – Андреа Коццоліно та Марка Тарабелла. Перед затриманням Європарламент провів термінову процедуру зняття недоторканості. Слідство у справі, що отримала назву «Катаргейт», триває.

Сумки грошей у чиновниці Європарламенту, махінації з візами, американське лобі інтересів Єгипту: найгучніші корупційні скандали у партнерів України

Після цього скандалу Європарламент затвердив низку поправок, що передбачають посилену заборону на всі види діяльності європарламентарів, що можуть розцінюватися як лобізм. Також посилили правила до повідомлень про зустрічі усіх євродепутатів з представниками третіх країн, понизили поріг для декларування гонорарів за певну діяльність, посилили правила щодо подарунків та компенсації витрат на проїзд третіми сторонами.

Візовий скандал у Польщі

У вересні у Польщі розгорівся візовий скандал. Його причина – надання польських віз у посольствах країн Азії та Африки за гроші. Польська прокуратура оголосила підозри семи чинним і колишнім посадовцям. За словами польського міністра юстиції Збігнєва Зьобро, нині розслідують 268 випадків корупції в консульствах під час видачі віз.

Головний фігурант – заступник міністра закордонних справ Пьотр Вавжик, який до звільнення відповідав за консульські та візові питання. Останній, буцімто, розпорядився спростити візовий режим для тимчасових працівників двох десятків країн. У такий спосіб тисячі мігрантів потрапили до Європи. Послуга коштувала понад 5 тисяч доларів. Хоча у польській пресі згадуються випадки, коли громадяни Індії платили за таку послугу 25-40 тисяч доларів за людину.

У межах розслідування троє посадовців були заарештовані.

Візовий скандал розгорівся за місяць до парламентських виборів у Польщі. Тож, можна припустити, що він мав негативний вплив на партію влади «Право і справедливість», яка декларувала жорстку політику щодо мігрантів.

Золото для сенатора

Не вдається уникнути корупційних скандалів і головному військово-політичному союзнику України – Сполученим Штатам. Так, місяць тому обвинувачення у хабарництві та корупційних зв’язках з бізнесменами отримав сенатор-демократ Боб Менендес.

Сумки грошей у чиновниці Європарламенту, махінації з візами, американське лобі інтересів Єгипту: найгучніші корупційні скандали у партнерів України

За версією правоохоронців, сенатор та його дружина отримали сотні тисяч доларів для захисту інтересів трьох бізнесменів, а також держави Єгипет. Менендесу закидають спроби зірвати кримінальне розслідування генпрокуратури проти одного з бізнесменів та його спільників. Як йдеться в обвинувальному акті прокуратури, до хабарів входили готівка, золото, розкішний автомобіль та інші цінні речі. Сенатор Менендес будь-які звинувачення відкидає.

Індекс сприйняття корупції у світі

У тому чи іншому прояві корупція є скрізь. Про це свідчать результати Індексу сприйняття корупції, оприлюдненому на початку року організацією Transparency International. Навіть у лідера цього рейтингу за підсумками 2022-го року – Данії 90 балів, а не максимальні 100. Згадані у матеріалі США, Португалія та Польща мають, відповідно, 69, 62 та 55 балів. Аутсайдер серед країн Євросоюзу – Угорщина набрала 42 бали. Україна за цим індексом порівняно з 2021 роком виросла на один бал і нині має 33 пункти. Наші «турнірні» сусіди – Алжир, Ангола, Замбія, Монголія, Сальвадор та Філіппіни. На останньому, 180-му місці, Сомалі – 12 балів.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *