Супермаркети замінятимуть пластикові кульки на дешевші крохмальні «екопакети»

З першого лютого, магазини мали встановити мінімальні ціни на тонкі одноразові пластикові пакети — щонайменше дві-три гривні залежно від наявності ручок і бокових складок. Це ті види пакетів, що раніше були безкоштовними.

В одному з київських супермаркетів повідомили телеканалу Київ, що кульочки все ще коштують 10 копійок. Водночас почали продавати «багаторазові торбинки» — пакети з щільного пластику по 3 гривні.

З 15 лютого у цій мережі планують пластикові пакети взагалі прибрати й натомість пропонувати пакети з кукурудзяного крохмалю. Вони коштуватимуть 1,5 гривні. Таким чином магазини дотримаються законодавства й одночасно не відлякуватимуть тих покупців, які не поінформовані про мету здорожчання пакетиків.

В супермаркетах АТБ крохмальні пакети стали продавати ще рік тому, вони коштують 4 гривні. Вони мають сертифікат OK COMPOST HOME.

Однак експерти звертають увагу, що «екопакети» — зовсім не такі екологічні, як запевняють учасники ринку.

Більше ресурсів — те саме звалище

Засновник GreenAge Артем Миргородський пояснює «Хмарочосу»: якщо такі крохмальні пакети опиняться на звалищі, — а це стається з 93% усіх одноразових пакетів, — то шкоди для довкілля буде не менше, ба й більше.

«Для виробництва біорозкладного пакету з вмістом кукурудзяного крохмалю, які зараз активно використовують в торгівельних мережах, потрібно в два рази більше ресурсів. Отже, купуючи такий пакет, ми витрачаємо вдвічі більше коштів, також було застосовано більше води та пестицидів, згенеровано вуглецевого сліду», — зазначає Миргородський.

А на звалищі сміття, де неорганічні речовини (пластик, скло, папір) перемішано з органікою, саме остання й запускає процеси розпаду, що утворюють метан, СО2 та фільтрат.

Коли кукурудзяні пакети справді корисні?

Пакети з крохмалю, зауважує Миргородський, корисні там, де існує висока культура сортування твердих побутових відходів і відповідна інфраструктура. Ключовим є відокремлення органічних відходів. У кукурудзяні пакети зручно складати органіку та компостувати.

Тож експерти GreenAge радять використовувати біорозкладні пакети для сортування та компостування органіки. На закупи ж краще брати багаторазові торбинки, а пластикові пакети сортувати, викидаючи в відповідний контейнер для пластику.

Громадська організація «Україна без сміття» також зазначила в коментарі «Хмарочосу», що біорозкладні пакети є хорошою альтернативою, якщо споживачі компостуватимуть їх вдома.

Однак такі пакети повинні мати маркування OK COMPOST HOME. Якщо ж на пакеті маркування OK COMPOST INDUSTRIAL, то для розкладання необхідні спеціальні умови промислового компостера, яких в Україні немає. Крім того, у складі не має бути домішок пластиків і оксобіодобавки d2w.

Адже чимало «екопакетів» не вироблені з крохмалю на 100%. Як правило, його вміст складає 25-40%, решта — смоли і полімери.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *