Сьогодні, 17 квітня, християни східного обряду відзначають Вербну неділю

Вербна неділя для християн — одне з 12 великих свят в році. Цього року він випадає на 17 квітня.

Що можна і не можна робити, які традиції, у кого день ангела — читайте нижче в матеріалі Lite.

Друга назва свята — Вхід Господній в Єрусалим, адже в цей день Ісус Христос в’їхав в місто на віслюку, де його зустріли, як царя і переможця, встилаючи шлях пальмовими гілками.

Сталася ця подія після того, як Спаситель здійснив велике диво — воскресив померлого Лазаря. Жителі Святого Міста бачили в Ісусі довгоочікуваного Месію, а ось іудейські первосвященики Спасителю були не раді. Сам же Христос знав, що цей шлях веде його до Голгофи.

Вербна неділя: історія свята, звичаї, народні прикмети та, що не можна в  цей день. - ВСВІТІ

Оскільки не у всіх країнах є пальми, її замінили вербою — звідси і назва свята. Українці відзначають його з X століття — з часів Хрещення Київської Русі. З того часу виникла маса традицій, обрядів, заборон і прикмет, пов’язаних з Вербною неділею.

Традиції та звичаї на Вербну неділю

Головна традиція — відвідування церкви, де святять гілочки верби. Старі (торішні) гілки верби викидати не можна, їх спалюють, а нові ставлять біля ікон і розкладають по будинку.

Гілочки верби, за традицією збирали напередодні свята, в Лазареву суботуНа світанку відправлялися в ліс і брали гілки з молодих дерев без пошкоджень. Брати «котики» з дерев з дуплом або зі зростаючих біля кладовища — не можна.

Вважається, що верба зможе захистити від хвороб і зробити здоров’я міцним. По закінченню богослужіння заведено торкатися один одного гілочками верби і примовляти: «Не я б’ю, верба б’є. Будь здоровий як вода і багатий, як земля».

Вербна неділя: історія свята, повір'я та традиції — Інформаційне агентство  Вголос/Vgolos

За звичаєм люди ковтали бруньки освяченої верби, щоб ніяка хвороба точно не причепилася. Потовчені висушені нирки додавали в різні цілющі відвари, які використовували для лікування ран і хвороб шкіри. Вербні гілочки ставили в головах хворих, символічно стьобали дітей, щоб ті були здоровими. Нирки також можна було додавати в хліб або іншу випічку.

Вербну неділю проводять серед рідних і близьких. Пишних гулянь не влаштовували, адже Великий піст ще триває. До того ж це свято, хоча і урочисте, водночас — сумне. Адже ті, хто вітав Христа при в’їзді в Єрусалим, вже через кілька днів кидали в нього камінням і вимагали розп’яття.

Прикмети та повір’я Вербної неділі

За однією з прикмет, якщо посадити або пересадити на Вербну неділю квітка, то можна збільшити свій достаток. За рослиною ретельно доглядали, адже якщо воно зів’яне — це до втрат і збитків.

Дівчата, які хотіли вийти заміж за конкретного молодого чоловіка, за прикметою, думали про нього цілий день. Тоді до вечора він запрошував її погуляти.

На полі в землю встромляли гілочку верби — за прикметою, це до багатого врожаю, і ніякі напасті не будуть страшні посівам.

Ще одним повір’ям було те, що освячена верба захищала будинок від блискавок, тому гілочки встромляли під дах. А якщо трапилася пожежа, то кинута у вогонь гілочка верби — допоможе полум’я швидко згаснути.

Прикмети цього дня

  • якщо у Вербну неділю піде дощ — це хороша прикмета-урожай буде багатим;
  • суха погода навпаки означала неврожай;
  • сильний вітер сьогодні — до вітряного літа;
  • ясна погода — вродять фрукти, а заморозки — до хорошого врожаю ярих;
  • якщо нирки верби розпустилися перед святом-до хорошого року.
  • Вербна Неділя або Вхід Господній у Єрусалим: традиції, прикмети, історія  свята - Дивись.info

Що суворо заборонено робити у велике свято

Не можна прибирати, займатися побутом і фізичною працею — вважається, що цим ви залучаєте в будинок нещастя.

Строго заборонено лаятися, сваритися, лихословити, і взагалі негативні думки від себе потрібно відганяти.

За старих часів в цей день не розчісували волосся — вважалося, що цим можна накликати на себе біду.

Не можна голосно святкувати, пити алкоголь. Краще цей день провести в колі сім’ї, в спокійній і тихій обстановці.

Старі гілочки верби не можна викидати. Вважалося, що за рік вони накопичили в собі багато негативу — їх потрібно спалити.

Худобу не можна виганяти на пасовища, а домашню птицю випускати на вулицю — тварини можуть захворіти.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *