Тарифи на газ в Україні: чи варто чекати на перерахунок після опалювального сезону й до чого готуватися

В Україні ринкова ціна на газ усе ще в кілька разів вища за тариф для населення. За рік повномасштабної війни «Нафтогаз» отримав справжню монополію на ринку: він постачає блакитне паливо практично всім побутовим споживачам, хоча ще кілька років тому мав частку 10%.

Про те, чого чекати від українського ринку газу та чи будуть підвищувати тарифи, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Чи підвищуватимуть тарифи на газ наприкінці опалювального сезону?

Перегляд цін на блакитне паливо був би незаконним. В Україні діє мораторій, який гарантує: ціни не змінюватимуться щонайменше протягом шести місяців після закінчення воєнного стану. Тобто навіть якщо війна закінчиться завтра – і воєнний стан скасують, ціни на газ зможуть переглянути лише з осені.

Тому терміни перегляду цін на газ залежать від того, коли закінчиться війна. Ба більше, і після цього для перегляду цін потрібно буде ухвалити насамперед політичне рішення. Складна економічна ситуація збережеться, а підвищення тарифів буде вкрай спірним рішенням. Зараз із бюджету витрачають близько 180 млрд на рік на компенсацію низьких тарифів.

Що буде з цінами на газ до моменту, коли закінчиться війна та сплине термін дії мораторію, спрогнозувати годі. Можливо, ситуація залежатиме не тільки від котирувань на блакитне паливо в Європі, а й від обсягів внутрішнього видобутку.

Як розповів OBOZREVATEL аналітик Павло Присяжнюк, Україна після війни отримає реальний шанс вийти на повне самозабезпечення газом. Тобто його більше не доведеться купувати за кордоном. Причин цього кілька. Головні: зниження обсягів споживання і населенням (біженці, військові дії), і промисловістю (низку підприємств зруйновано російськими ракетними ударами).

Згідно з попередніми оцінками Міненерго, 2022-го обсяги видобутку газу склали 18,5 млрд кубометрів (через війну скорочення становило 6%). Потенційно можна видобувати значно більше. Ще 2015-го ухвалили план збільшення видобутку блакитного палива, який мав уже 2020-го вивести обсяги видобутку до 20 млрд кубометрів на рік. План провалився.

А ось обсяги споживання сягають близько 20 млрд кубометрів. Навіть лише завдяки енергоефективності (утепленню будинків, заміні газових котлів тощо) можна досягти ситуації, коли внутрішнього видобутку повністю вистачатиме на задоволення власних потреб.

Наприклад, як розрахував ексглава «Оператора газотранспортної системи» Сергій Макогон, якщо замінити всі газові котли та колонки в будинках українців на нові (які споживають значно менше газу), можна заощадити до 2 млрд кубометрів газу на рік і повністю відмовитися від імпорту блакитного палива.

«Нафтогаз» отримав монополію: повернутися до ринку буде дуже складно

У травні 2022-го «Нафтогаз» отримав понад 8 млн нових клієнтів. Фактично у «Регіональної газової компанії» Дмитра Фірташа забрали всіх споживачів та передали їх держкомпанії. Наступний крок – державному управлінню передадуть і компанії, які займаються розподілом блакитного палива (так звані облгази, яким платимо за доставку блакитного палива).

Ринкова ціна на газ, згідно з даними УЕБ, становить 19,3 грн за куб, при цьому «Нафтогаз» продає населенню по 7,96 грн за куб. Тільки держкомпанія має достатній ресурс, щоб забезпечити все населення необхідною кількістю блакитного палива, за необхідності імпортувати блакитне паливо, ще й покривати різницю в цінах.

Щоправда, покриття цієї різниці відбувається не завдяки власним коштам «Нафтогазу» або можливому прибутку від видобутку та постачання блакитного палива. Із бюджету на ці цілі виділяють сотні мільярдів гривень.

Декілька співрозмовників OBOZREVATEL у Кабміні підтвердили: зараз питання перегляду цін на газ не розглядають і можливих сценаріїв також не прораховують. «Нафтогаз» має забезпечити стабільне постачання. Ніхто, крім «Нафтогазу», в таких умовах працювати не може і не буде. Звичайно, коли війна закінчиться, коли європейський ринок стабілізується, однозначно, нас повернуть до питання ринкових цін на газ. Але це не перспектива цього року», – зазначив один зі співробітників Міненерго, який не має права офіційно давати коментарі.

Загалом Україна має гарні перспективи після перемоги у війні повністю позбутися імпорту газу. І це може назавжди закрити питання необхідності підвищувати ціни разом зі зростанням вартості імпортного блакитного палива.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *