Український горілчаний король Черняк: вів бізнес у РФ, захоплювався Лукашенком і під час війни оформив польські документи

Власник левової частки українського алкогольного ринку Євген Черняк до великої війни був одним із наймедійніших мільярдерів. Він активно вів свої соцмережі, запустив виробництво власного YouTube-проєкту, писав книги та проводив форуми. Водночас він запустив бізнес у Білорусі, розхвалював ефективний політичний менеджмент у РФ та не приховував наявність заводів у Росії.

З початком повномасштабної війни Черняк активно зайнявся гуманітарною допомогою рідному Запоріжжю. Незважаючи на це, він всіляко уникає засуджень на адресу путінського режиму, і, як з’ясували розслідувачі Molfar, мабуть продовжує вести бізнес у Росії. Про те, що відомо про одного з найбагатших українців, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Черняк та бізнес у РФ

«Запустили виробництво в Республіці Білорусь!» – оголосив Черняк на своїй сторінці у Facebook 2018-го. На даний момент запис видалено, проте згадки залишились у десятках ЗМІ. «На суми виробленої на цих заводах продукції зменшиться виробництво в Україні. Поїдуть технологи, фахівці, стане менше податків», – попередив українців бізнесмен.

З того моменту Черняк опублікував ще цілу низку постів, у яких захоплювався Білоруссю, цитував диктатора Олександра Лукашенка. А 2020-го після масштабної фальсифікації виборів, початку силового придушення мітингів у Мінську та інших білоруських містах Черняк згадав, що в Білорусі хороші дороги та відмінний зв’язок, мовляв, українцям нема чого повчати сусідів, у яких ситуація краща.

Що Черняк писав про Білорусь

Захоплювався Черняк і російською владою. Наприклад, він назвав блискучою ситуацію, коли в Росії прем’єра замінили за лічені години, без масштабних обговорень. В Україні все не так. «Приклад зміни уряду – це менеджерський кейс. Блискуче реалізований у Росії, який вкотре підтвердив рівень дисципліни, проходження управлінського сигналу та наступність», – написав Черняк.

Черняк захоплювався політичним менеджментом у РФ

Крім того, великий виробник горілки регулярно публікував дані статистики про торгівлю з РФ, вказуючи на те, що бізнес між країнами продовжується. Бізнес із РФ продовжував і сам Черняк.

У 2016-му, як писав «Комерсант», його компанія Global Spirits стала власником підмосковного заводу «Роднік і К». До того моменту у Черняка вже було російський завод «Русскій сєвєр» (на момент покупки називалося «Вагрон». Про покупку він сам розповів російським журналістам».

Російськими компаніями, як зазначають розслідувачі Molfar, Черняк володів через кіпрський AMG-77 Investment Ltd (компанію було оформлено на його батька). З 2014-го з України горілку не постачали, але при цьому відправляли пляшки, а з РФ в Україну завозили пробки, обгортки тощо. Загалом, за підрахунками аналітиків, за весь період війни пов’язана з Черняком компанія заплатила до бюджету агресора $14 млн податків.

Що змінилось після початку повномасштабної війни

З 2022-го, вже після початку повномасштабної війни, кіпрський офшор родини Черняка позбувся росактивів. Їх передали менеджеру, який працював у компанії Черняка – Олександру Беспалову.

Беспалов був головою правління АО «Феодосийский завод коньяков и вин» ще у 2020 році. Водночас він, ймовірно, працював в ОВТ «Торговый Дом «Мегаполис». Іншими словами, ймовірно Беспалов був менеджером кількох компаній, що належали кіпрській компанії, яка вже належала родині Черняків.

«Практика американських та європейських компаній показує формат відчуження російського бізнесу на користь його менеджменту як один зі способів залишити ринок. Сам Євген Черняк про це так не говорить, оскільки ніколи не визнавав, що має бізнес в Росії. Щобільше, матеріали, що публікувались на цю тему, піддавались жорстокій цензурі та вилучались з пошуку Google», – зазначають в Molfar.

Кому належать компанії Черняка в РФ

Горілку продовжили продавати до РФ, але трохи змінили назви. Наприклад, замість «Мороші» продають «Морошу лісову», а замість «Хортиці» — «Хорту» (дизайн практично не змінили). Аналітикам Molfar також вдалося довести, що компанія Черняка зареєструвала у РФ ТМ «Шустов» у червні 2022-го. «Можемо припустити, що команда Черняка планує повернутись на великий алкогольний ринок Росії після перемоги України і тому не хоче втрачати з ним зв’язок. Як і заробітки», – повідомили розслідувачі.

Російські пропагандистські видання заявляють, що сама угода – фікція. Мовляв, Черняк продовжує заробляти на продажі горілки росіянам ще й допомагає ЗСУ. Насправді сам мільярдер заявляє лише про гуманітарну допомогу населенню. Безпосередньо Збройним Силам України горілчаний підприємець публічно фінансової підтримки не надавав. До речі, це в майбутньому може допомогти йому повернутися на російський ринок, оскільки за фінансування української армії у РФ можуть порушити кримінальну справу. Ймовірно, проти повернення Черняка виступають його російські конкуренти, саме тому одразу кілька російських видань (серед яких Life та «Рідовка» почали писати про те, що на росіянах «заробляє український мільярдер»).

Нова структура власності

Бізнес Черняка в Білорусі та сумнівна позиція

Після початку повномасштабної війни Черняк зайнявся гуманітарною допомогою Україні, насамперед рідному Запоріжжю. Якщо раніше Черняк проводив більшу частину свого часу в США (про що сам неодноразово заявляв), то тепер, можливо, вирішив перебратися до Польщі. Semeniaka Law Company гордо повідомила, що змогла допомогти своєму «VIP-клієнту Євгену Олександровичу Черняку» оформити дозвіл на проживання в сусідній державі.

Черняк отримав документи у Польщі

Черняк проводить бізнес-форуми у США, ОАЕ, розвантажує гуманітарку у Польщі. А ось повертатись в Україну бізнесмен не поспішає. Ще 2016-го, виступаючи у рідному Запоріжжі, він закликав усіх якнайшвидше їхати. «Вам усім співчуваю. Хто має можливість – їдьте швидше з цього міста», – сказав він. Сам Черняк на той момент уже перебрався до США, а продовжувати заробляти в Україні.

У Запоріжжі Черняк досі вважається одним із найвпливовіших підприємців. Після Революції Гідності до регіональної політики він охолодів: своїх локальних медіа-активів він позбувся (володів телеканалом, великою газетою і кількома сайтами). Раніше ж його ЗМІ активно критикували місцеву владу і викривали їхній зв’язок із «смотрящим» часів Януковича Євгеном Анісімовим.

Натомість перетворився на інфлюенсера: у його YouTube-каналі – 873 тис. підписників (останнє відео вийшло рік тому), а на сторінці у Facebook – 233 тис. читачів. Крім бізнесу у РФ, Черняк успішно розвивав свою алкогольну імперію у Білорусі.

Білоруські ЗМІ повідомляли, що він налагодив співпрацю з Климовичським лікеро-горілчаним заводом, який постачав продукцію у т.зв. «ДНР» та «ЛНР». Ліцензію на виробництво в Білорусі алкогольної продукції Global Spirits отримала білоруська компанія «ЮніАлкоГруп» – її основним партнером є холдинг «Мінськ Кристал Груп», куди входить Климовичський ЛГЗ.

Журналісти зв’язалися з відділом зовнішньоекономічної діяльності Климовичського ЛГЗ, представились бізнесменом із «ДНР» і запитали, чи зможуть постачати горілку до «ДНР». На що білоруси повідомили, що вже постачають горілку через «Лаверна груп» у т.зв. «республіку».

Черняк публічно критикував лише українську владу. А ось білоруського диктатора він хвалив, дивуючись умовами роботи у Білорусі. Тепер Черняк не поспішає і звинувачувати у військових злочинах Путіна. Чи допоможе це Черняку перечекати війну і повернутися на російський ринок, покаже час.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *