Українцям перерахували податки на квартири: скільки доведеться заплатити за «зайві квадрати» наступного року

Українцям перерахують податок на нерухомість в 2024-му. Платити за «зайві» квадрати доведеться більше. При тому більш суттєве підвищення розмірів платежів очікується в 2025-му. Про те, як і для кого збільшать податок на квартири та будинки, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

За що треба платити податок? 

Українці мають платити податок тільки у тому випадку, якщо вони володіють нерухомістю, площа якої вище норми. Ця норма визначена Податковим кодексом і становить 60 квадратів для квартири та 120 квадратів для будинку. Якщо у вас є і квартира, і будинок, то загальна «норма» становитиме 180 квадратів. Проте, якщо у вас є дві квартири, норма все одно становитиме 60 квадратів (тобто якщо є дві квартири по 50 квадратів, це на 40 квадратів більше норми). 

Рахується загальна площа житла, а не житлова. Є ще один нюанс. Якщо квартира розділена між кількома власниками (наприклад, членами родини), то норма для кожного застосовується окремо. Наприклад, якщо площа квартира становить 100 квадратів, проте вона в рівних частинах належить дружині та чоловіку, податок платити не треба (при нормі в 60 квадратів на власника кожному належить всього по 50 квадратів). 

Розмір податку прив’язаний до мінімальної зарплати і платиться за минулий рік. Враховувати треба ту мінімалку, яка була станом на 1 січня. Кожен квадрат зайвої площі «коштує» до 1,5% мінімалки. Тобто, якщо у вас квартира площею 80 квадратів, за зайві 20 квадратів треба платити:

  • в 2022-му (за 2021-й) – 1 800 грн (90 грн за квадрат)
  • в 2023-му (за 2022-й) – 1 950 грн (97,5 грн за квадрат)
  • в 2024-му (за 2023-й) – 2 010 грн (100,5 грн за квадрат)
  • в 2025-му (за 2023-й) – 2 130 грн (106,5 грн за квадрат)

Тобто наступного року податок за квартиру площею 80 квадратів зросте приблизно на 60 грн. А ще через рік – на 120 грн. Квитанція з повідомленням про необхідність заплатити має прийти до 1 липня, а заплатити треба до 31 серпня. Проте через проблеми з реєстрами може бути ситуація, коли ви маєте заплатити податок, а квитанція вам не прийшла. Через це наступного року можуть прислати квитанцію одразу за два роки. 

А що буде, якщо податок не заплатити?

В реєстрі судових рішень можна знайти сотні рішень про примусове стягнення податкового боргу. Наприклад, 25 грудня Чернівецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення зобов’язати місцевого жителя заплатити податковій 23,3 тис. грн. В матеріалах справи йдеться про те, що податковим органом  надсилалась податкова вимога про сплату податкового боргу, однак заборгованість у добровільному порядку сплачена не була.

Тепер у податкової є рішення суду і вона може звернутись в виконавчу службу. У боржника можуть арештувати банківські рахунки до того моменту, поки він не заплатить податки. 

В деяких випадках через суд можна скасувати податкову вимогу. Наприклад, Полтавський окружний адміністративний суд скасував податкову вимогу  податкову вимогу №0000847-1307-1631 на 18,9 тис. грн. З полтавчанина податкова намагалась отримати таку суму у вигляді податку за телятник площею 632,9 квадрати. Але суд зайняв сторону позивача. 

«Податок можуть не платити українці, нерухомість яких знаходиться на окупованій території чи в зоні бойових дій. Якщо маєте сумніви, чи треба платити, якщо не прийшла квитанція, зверніться в податкову за місцем своєї реєстрації та зможете отримати консультацію більш детальну», – розповідають OBOZ.UA на гарячій лінії податкової. 

Чому податок треба змінювати?

В Україні ще кілька років тому обіцяли змінити підходи в нарахуванні податку на нерухомість. Тоді Данило Гетманцев, голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики обіцяв презентувати новий механізм. Розмір податку мав залежати від вартості житла. І в цьому була логіка. Зараз за квартиру в елітному ЖК в центрі Києва треба платити такий же податок, як і за житло такою ж площі в панельному будинку в районному центрі. 

Але ідею в життя так і не втілили. А зараз, враховуючи всі обставини, депутатам вже не до податку на нерухомість. Крім того, далеко не всі міста згодні змінювати механізми. Справа в тому, що податок надходить в місцевий бюджеті органи місцевого самоврядування мають право зменшувати розмір податків та збільшувати «норму» житла. Більшість міст цього не робить (бо це їх бюджетні надходження), але теоретично і зараз в містах, де дешева нерухомість, можуть розмір податку зменшувати. 

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *