Українцям уже підвищили частину тарифів: що подорожчало та скільки заплатимо за воду

В Україні вже підвищили тарифи на воду у деяких населених пунктах. Таке рішення незабаром ухвалять по всій країні. Подорожчання становить близько 20% залежно від водоканалу. За водою також можуть переглянути тарифи і на електроенергію.

Про те, як і чому переглянуть тарифи в Україні, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Тарифи на воду підвищили?

Нацкомісія з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) перенесла рішення щодо підвищення тарифів на воду. Вони спершу ухвалили документ, а потім заявили, що погано вивчили документи, заплуталися, тому скасували свою ж ухвалу.

Але й без комісії в Україні вже виросли і продовжуватимуть зростати ціни на воду. Справа в тому, що НКРЕКП встановлює тарифи не всім водоканалам, а приблизно третій частині (йдеться про великі водоканали). А ось у більшості населених пунктів комунальне підприємство подає проєкт підвищення своїх цін до місцевої ради. І місцева влада набагато охочіше підтверджує його.

Якщо міськрада відмовиться підвищувати тарифи, згідно із законом вона буде змушена знайти у своєму бюджеті гроші для компенсації різниці між чинними та ринковими цінами. Грошей на це в бюджеті немає, тому в той час як НКРЕКП розбирається з документами, місцеві ради успішно підвищують тарифи.

OBOZREVATEL вивчив документи десятків міських рад по всій Україні. Більшість із них або вже підвищили тарифи на воду, або зроблять це найближчим часом. Ось деякі приклади:

  • у Старокостянтинові Хмельницької області планують підвищити вартість води на 13,84% до 56,84 грн за кубометр;
  • у смт Нове Кіровоградської області тариф уже підвищили з 28,69 до 49,83 грн за кубометр;
  • у Буську Львівської області – на 18% до 61,64 грн за кубометр;
  • У Мукачеві хочуть підняти ціни з 28,69 грн до 59,79 грн за куб.

Усі комунальні підприємства називають одні й ті самі причини підвищення цін: зростання зарплат, подорожчання реагентів, збільшення витрат за енергоресурси, електроенергію. За кілька років вартість електроенергії для водоканалів зросла на 49%. Подорожчало все: спецодяг, запчастини, реактиви для знезараження води.

Олег Попенеко, експерт у сфері ЖКГ, розповідає OBOZREVATEL: окрім тарифу на воду НКРЕКП також може переглянути і вартість електроенергії. Підстави для цього є. Чинний тариф був застарілим ще до ракетних атак РФ на енергетичну інфраструктуру. Тепер енергетичним компаніям потрібні сотні мільйонів доларів на відновлення роботи зруйнованих підприємств, мереж, станцій.

«Можна очікувати, як варіант, підняття тарифів на водопостачання, водовідведення та електроенергію, причому як для бізнесу, так і для побутового споживача. Але чи зростатимуть тарифи, поки немає жодних гарантій», – каже Попенко.

Як дізнатись, скільки мені доведеться платити на воду?

Комунальне підприємство зобов’язане публікувати проєкти підвищення тарифів для того, щоб усі зацікавлені сторони могли вивчити пропозиції та подати свої. Найчастіше це лише формальна процедура. Щоб зрозуміти, чи аргументована пропозиція, потрібно мати певну експертизу. Але як мінімум побачити, які ціни планують запровадити, ви можете.

Для цього варто зайти на сайт свого водоканалу, місцевого органу влади. У розділі новин ви можете знайти опубліковане повідомлення про те, що незабаром вам можуть переглянути вартість води.

Різниця у тарифах на воду може становити сотні відсотків. Наприклад, у Дніпрі кубометр холодної води разом із водовідведенням коштує 31,36 грн. А у Жовтих водах Дніпропетровської області пропонують підвищити тариф на воду до 90,6 грн за кубометр.

Тариф залежить від багатьох факторів. Насамперед від кількості споживачів. Чим більше населений пункт і чим більше абонентів користуються послугами конкретного водоканалу, тим меншою може бути ціна. Обсяги споживання води за останній рік знизилися у більшості міст.

Які ще тарифи можуть перерахувати?

З 1 січня українцям перерахували вартість доставки газу. Тариф не змінився, але розмір абонплати залежить від обсягів споживання блакитного палива за минулий газовий рік (з жовтня по жовтень) і якщо ви витратили більше, то і за доставку газу доведеться платити більше.

Вартість електроенергії можуть переглянути 2023-го, вважають експерти. Однак це залежить від політичної волі Економічні причини для цього є. Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що без підвищення тарифів на струм буде складно.

«Оскільки без цього забезпечити надійне постачання неможливо через збитковість тарифу», – пояснює Омельченко. Водночас ціни на опалення та газ як мінімум найближчим часом переглядати не планують.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *