Українців чекають кардинальні зміни: як переглянуть податки, за що треба буде платити і чому без цього не вступити в ЄС

В Україні впродовж шести наступних років кардинально змінять податкову політику. Для фізичних осіб введуть прогресивну шкалу, кількість ФОПів на єдиному податку змінять, банківську таємницю фактично скасують, а всі акцизи підвищать. Про це йдеться в Національній стратегії доходів до 2030-го, яку ухвалив уряд. Про те, які зміни чекають на українців, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Перший етап реформи: що чекає на українців

Міністерство фінансів 9 місяців готувало стратегію доходів. Мали встигнути до грудня 2023-го, бо цього вимагав МВФ. Усі пункти стратегії узгодили з міжнародними партнерами. Щонайменше частина пунктів – обов’язкова для виконання, інакше неможливо буде стати членом ЄС. Наприклад, найімовірніше, однією з умов вступу буде підвищення акцизів на тютюнові вироби, пальне, алкоголь до мінімального рівня, який передбачено директивою ЄС.

«Європейські ставки вже давно перевищують мінімальні, які передбачені директивою. І це логічно, бо за іншими параметрами ми не можемо зрівнятись із ЄС. Думаємо, що це буде нашою умовою вступу в ЄС. Ми маємо бути на це готові», – розповіла заступниця міністра фінансів Світлана Воробей під час профільної дискусії, що була організована ЦЕС. На дискусії також був присутній і OBOZ.UA.

І в профільному комітеті Верховної Ради, і в експертному середовищі погоджуються: розробка такої стратегії вже вкрай позитивний крок. Це дасть змогу щонайменше розпочати широку експертну дискусію. Найбільше дискусій – навколо двох питань: посилення правил і підвищення податків для ФОПів та прогресивна шкала оподаткування для фізичних осіб із посиленням контролю.

Міністр фінансів Сергій Марченко заспокоює: розроблений документ не закон. Це стратегія, яка передбачає широку дискусію та потребує доопрацювання. Його міністерству вдалось переконати партнерів виписати чітку послідовність. Першим етапом стануть зміни в самій податковій для того, щоб повернути (чи завоювати) довіру суспільства для відомства. Серед пропозицій – зробити так, щоб податкова не бачила, хто подає дані (деперсоніфікація). Мовляв, як вимагати хабар чи навіть натякати на нього, якщо ти не можеш відслідкувати, хто надав декларацію чи будь-який інший документ.

«Перший етап – підвищення доброчесності, боротьба з корупцією, взаємодія на прийнятних умовах. Один із елементів цих заходів – деперсоніфікація. Податкова не зможе взаємодіяти з платниками, поки не будуть певні ризики, поки не буде необхідності детально пропрацювати ризики. Це допоможе захистити персональні дані», – каже міністр.

Ігор Дядюра, експерт з дерегуляції та колишній заступник міністра економіки України пояснює: для боротьби з корупцією в податковій прописано занадто мало заходів. Зокрема, більшість антикорупційних пунктів уже виконано, хоча корупція залишається. А опитування платників податків пропонують проводити лише раз на два роки за гроші Світового банку.

Що чекати ФОПам і бізнесу?

Зараз спрощену систему оподаткування використовують усі. І хоча ідея полягає в тому, щоб підтримати малий бізнес, навіть найбільші українські компанії відверто зловживають цією можливістю. Наприклад, «Нова пошта» пропонує роботу кур’єрам тільки за умови, якщо в них вже відкрито ФОП чи вони готові його відкривати. Тоді компанія замість повного податку (а це 18% податку на доходи, 22% ЄСВ та 1,5% військового збору) будуть платити єдиний податок у розмірі 5%.

Хто користується ФОПами

Правила для ФОПів кардинально змінять. Це відбуватиметься поступово (щонайменше впродовж трьох років). Юридичним особам заборонять користуватись єдиним податком, на третій групі єдиний податок поступово збільшать з 5% до 18%. Першу та другу групи єдиного податку об’єднають, а ставка буде коливатись від 3% до 17% залежно від виду діяльності.

Зміни очікують і звичайний бізнес. Так, поступово скасують пільги зі сплати ПДВ (наприклад, для аграріїв). Розглянуть можливість ввести акциз на солодкі напої. Після закінчення війни підвищать ставки на екологічні викиди. Переглянуть і податок на майно: його хочуть прив’язати до оціночної вартості нерухомості.

«Зміни йдуть у контексті євроінтеграції, в основі інтеграції європейських правил. Це то, що є нашою основною метою на найближчі роки. Документ виважений, документ – заклик до певної дискусії. Але з іншого боку, документ переводить цю дискусію з площини податкової фантастики до площини фахової дискусії», – прокоментував документ голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Що чекає на звичайних українців?

Оподатковувати перекази на банківську картку ніхто не збирається. Проте податковій хочуть надати доступ до інформації про рахунки українців. Це дасть змогу перевірити, чи не отримують українці на свої картки доходи, які вони не декларують.

Ідея вивести доходи українців з тіні дуже правильна, впевнений Ігор Дядюра. «Але мені не подобається знищення банківської таємниці. У нас є конституційний шлях – усі фізособи мають подавати декларації. Минулого року 170 тис. українців подали декларації. Але у нас таксистів тільки 220 тис. осіб, згідно з даними таксомоторної організації. У нас декларування не відбуваються», – розповідає Дядюра.

Відповідно до чинного закону, всі українці раз на рік мають заповнити декларацію, в якій потрібно вказати всі свої додаткові доходи: підробітки, незалежну професійну діяльність, дохід з продажу майна тощо. Якщо це зароблені професійною діяльністю кошти, з них треба заплатити 18% податку. Наприклад, усі таксисти, які підключились до великих служб таксі і працюють без відкритого ФОП, мали б декларувати свій дохід і платити податок. Але навіть з огляду на дані статистики не роблять цього. І йдеться не тільки про таксистів: українці здають нерухомість в оренду, працюють без офіційного оформлення тощо.

Дядюра пропонує: замість того, щоб зливати всю інформацію з банків у податкову, можна зобов’язати банки контролювати подання податкових декларацій тими клієнтами, які мали значний дохід на своєму рахунку.

«У ЄС, взагалі у світі не існує банківської таємниці для податкових органів. Існує питання захисту інформації, недопущення до інформації для створення неаргументованого тиску на бізнес. Коли спілкуєшся з іноземними донорами, партнерами, вони не розуміють, як це немає доступу податкової до обсягів доходів фізичних осіб чи компаній. Давайте оперувати термінами, які більше підходять для розуміння справи. Ми не намагаємось скасувати банківську таємницю. Це буде додаткова можливість бачити доходи, які мають бути оподатковані», – пояснює Світлана Воробей.

Крім того, поступово також планують ввести прогресивну шкалу оподаткування. Тобто українці, які заробляють багато, будуть платити менше тих, хто отримує невеликі зарплати. Цю ідею також буде імплементовано поступово.

Головна ідея Нацстратегії доходів – Україна має виходити з тіні. Неможливо утримувати власну армію, забезпечувати безпеку, інтегруватись у Європейський Союз і при цьому залишатись країною Європи з рекордними рівнем тіньової економіки, корупцією та ухиленням від податків.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *