Правозахисник Ярослав Гришин висловився на підтримку мобілізації українців із судимістю. На його думку, всім громадянам необхідно дати шанс захищати Батьківщину.
Свою думку Ярослав Гришин озвучив ексклюзивно в коментарі OBOZ.UA. За його словами, в Україні давно слід було впровадити відповідну інціативу.
«Абсурдна ситуація була. Людина – або судимість, або на умовно-достроковому терміні – приходить в військомат, каже, я патріот, хочу мобілізуватися. Кажуть, вибач, не можна, тому що в тебе є справа, що ти судимий або на УДЗ (умовно-дострокове звільнення. – Ред.) знаходишся і ми не можемо тобі дозволити мобілізуватися, тому що таке законодавство. Насправді всім необхідно давати шанс захищати нашу Батьківщину, і судимість чи умовно-дострокове звільнення не може бути підставою, яке звільняє від цього обов’язку», – пояснив правозахисник.
З його слів, особливо актуально це сьогодні, коли в Україні триває загальна мобілізація.
«У нас зараз ситуація, ви розумієте, що мобілізаційні заходи необхідно робити, і кожного бійця, кожного солдата, як алмаз, як золото, необхідно залучати шляхом рекордів, шляхом переконання, ретельно навчати і долучати до оборони», – додав Ярослав Гришин.
Він також зазначив, що люди, які, зокрема, мають підозри, але ще не мають вироків, повинні мати можливість захищати Батьківщину.
«Злочини там невеликої тяжкості, середньої, пов’язані з насильством, різне економічно. Треба творчо до цього підходити і давати людям таку можливість, це дуже правильно», – сказав правозахисник.
Зазначимо, згідно з чинним законодавством, засуджені до позбавлення волі громадяни знімаються з військового обліку та не поновлюються після відбуття покарання. Таким чином вони не можуть бути призваними до армії по мобілізації чи добровільно за контрактом.
7 лютого депутати Верховної Ради 243 голосами ухвалили в першому читанні законопроєкт про мобілізацію № 10449. Він передбачає, що добровільно можуть призиватися в армію засуджені з умовним терміном. Однак нові правила не стосуватимуться засуджених за злочини проти основ нацбезпеки України, а також за низкою статей (порушення законів та звичаїв війни; непокора; мародерство; добровільна здача в полон; дезертирство; невиконання наказу; ухилення шляхом самокаліцтва тощо.