У Каховське водосховище повертається вода: еколог розповів про процес, якого не було вже 65 років

Частина раніше осушеної території Каховського водосховища на сьогодні вкрита водою. Це є наслідком весняного водопілля.

Вода прибуває по річищу Дніпра і розливається. Про це розповів еколог Вадим Манюк Суспільному і зазначив, що такого не було 65 років.

Він також зауважив, що зараз уже пішов спуск тої води, яка назбиралася в верхів’ях Дніпра під час зими.

«Вода прибуває по річищу Дніпра і розливається, якщо подивитись зверху на супутникові знімки або на мапу Великого Лугу – то від Дніпра розгалужуються десятки і сотні проток, далі вони галузяться як кровоносна система, на менші-менші протоки, такі от капіляри своєрідні, і доходять до найвіддаленіших куточків цього Великого Лугу», – зазначив еколог.

За його словами, в деяких ділянках Великого Лугу є місця, які раніше називали лимани — це такі найбільш знижені частини, куди вода завжди прибувала весною і трималася там весь сезон. Вони до літа поступово пересихали, але це були такі озерні системи, які тримали велику кількість води. Зараз відбувається те саме, тобто найбільше води зараз у тих місцях, які раніше називалися лиманами.

«Це дуже позитивний процес. Тому що для того, щоб плавні Великого Лугу, який може відродитися, були, їм життєво потрібна весняна повінь. Якщо цього не буде – плавні просто деградують», – зазначив еколог.

Тому наразі потрібно імітувати природний режим.

«В природі велика вода приходила в Дніпро весною. Потім поступовий рівень знижувався максимально до кінця літа та осінню зазвичай рівні були дуже низькі — і це було нормально. Тому восени добре що не давали туди надмірну воду. Вона якраз потрібна зараз. Ну і є такий нюанс природний: режим повені в Великому Лузі починався пізніше трішечки. Ну але зараз не критично те, що почалося це раніше, головне — протримати це якомога довше тепер, хоча б весь квітень місяць, до травня там має бути висока вода», – розповів спеціаліст.

На його думку, протягом місяця вода зійде. Надалі все буде залежати від погоди. Якщо будуть дощі, буде достатньо опадів в басейні всього Дніпра – то є надія що і далі цей режим буде підтримуватись до початку літа. Якщо буде сухий сезон – ну, відповідно, не буде таких можливостей. Але навіть цієї вологи, от протягом місяця якщо буде триматися і більше висока вода – її буде достатньо на сезон.

За словами спеціаліста, наявність води вплине на екологію надалі тільки позитивно.

«Дуже добре, коли у плавнях Дніпра вода пульсує: тобто вона приходить, наповнює плавні та потім йде з плавнів. Коливання рівня для таких систем потрібні: тобто спочатку течія з Дніпра у плавні, а потім з плавнів у Дніпро. Оцей постійний рух він оживляє систему: вона ліпше насичується киснем. Екосистема більш стабільна, більш повноцінним живе життям, і тому так має бути», – резюмував свою думку еколог.

Як повідомлялось раніше, на початку березня 2024 року у Каховське водосховище знову почала прибувати вода. Значна частина раніше висушеної території колишнього водосховища була занурена під воду.

Нагадаємо, вранці 6 червня 2023 року війська РФ підірвали Каховську ГЕС, затопивши населені пункти в Миколаївській та Херсонській областях.

Через місяць після підриву місцевість перетворилася на пустелю. Сама ГЕС не підлягає відновленню, у верхній частині греблі зруйновано 11 із 28 прольотів.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *