В Україні продовжили дію воєнного стану та загальну мобілізацію на 90 днів після 19 лютого. У країні й надалі призиватимуть на службу військовозобов’язаних чоловіків, хоча за певними категоріями громадян так само зберігається право на відстрочку.
Зокрема, під час війни відстрочку від служби можуть отримати педагогічні та науково-педагогічні працівники. OBOZREVATEL зібрав роз’яснення про те, хто саме.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», під час воєнного стану призову не підлягають:
– наукові і науково-педагогічні працівники вишів, коледжів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
– педагоги училищ, шкіл, які працюють у своїх закладах освіти не менш як на 0,75 ставки.
Проте відстрочку вони можуть отримати за двох умов:
– якщо зайнятість педагога не менше, ніж 0,75 ставки;
– якщо робота в закладі освіти є основною.
Разом із тим педагог, який працює на 0,5 ставки, не отримає відстрочки від мобілізації. Не мають права на неї і решта працівників освітніх закладів.
«Крім того, школа не може подати бронь на педпрацівника – вчителі не підпадають під визначення категорії працівників, яких можна «бронювати». До того ж, це нелогічно, оскільки відстрочка діє безтерміново, а підтвердити її наявність можна документами від роботодавця», – пояснила експертка ГО «Юридична сотня» Марія Звягінцева.