Чого хотів Путін: проект мирної угоди між РФ та Україною у Стамбулі

Військова кампанія Києва забуксувала, і президент Росії Володимир Путін останніми тижнями натякнув привселюдно, що відкритий для переговорів про припинення бойових дій в Україні на умовах Москви.

Контури угоди, якої, мабуть, добивається російський лідер, можна розглянути у проекті мирного договору, складеному російськими та українськими переговорниками у квітні 2022 року, — приблизно через півтора місяці після початку війни. Західні офіційні особи та аналітики вважають, що після двох років війни цілі залишилися практично незмінними: стриножити Україну та надовго зробити її вразливою для російської військової агресії.

Хоча загальні риси переговорів, що провалилися в результаті, стали досягненням громадськості, повний 17-сторінковий документ, що потрапив у розпорядження газети The Wall Street Journal, так і не був оприлюднений.

Документ від 15 квітня 2022 року розкриває прагнення переговорників з обох сторін покласти край війні. При цьому передбачалося, що Україна прийме «вічний» нейтралітет, не братиме участі у військових блоках, не зможе відновлювати свою армію за підтримки Заходу та залишить Крим під фактичним контролем Росії.

У результаті домовитися не вийшло: надто очевидним став розмах російських військових злочинів в Україні, ЗСУ досягли певних успіхів на полі бою, а Захід підтримав Київ зброєю.

Сьогодні Україна стверджує, що не розпочне нових мирних переговорів доти, доки Росія не виведе війська з її території. Два роки бойових дій налаштували громадську думку рішуче проти будь-якої мирної угоди, а президент Володимир Зеленський попередив, що будь-яке перемир’я лише дозволить Росії переозброїтися для успішнішого натиску. Аналітики вважають військову перемогу будь-якої зі сторін мало досяжною.

Документ показує, що через труднощі Києва в перші тижні конфлікту переговорники з українського боку розглядали поступки, що далеко йдуть. Це має бути нагадуванням про ті компроміси, які Москва напевно вимагатиме від України, якщо західна військова підтримка вичерпається, а Росія досягне значних територіальних успіхів.

У проекті договору йдеться про те, що Україні буде дозволено добиватися членства в ЄС, але не вступати у військові альянси на кшталт НАТО. Жодної іноземної зброї на українській землі мати не дозволяється. Українську армію буде урізано до певного розміру. При цьому Росія прагнула обмежити все: від особового складу та танків до максимальної дальності  українських ракет.

Вже окупований Росією Крим залишиться під контролем Москви і не вважатиметься нейтральним. Москва також вимагала, щоб російська мова отримала статус державної та використовувалася нарівні з українською в уряді та судах. Згідно з проектом документа, саме цей пункт Київ не схвалив.

Майбутнє території східної України, окупованої Росією у 2014 році, до проекту не увійшло — передбачалося, що це питання Путін і Зеленський вирішать у ході переговорів віч-на-віч. Ця зустріч так і не відбулася.

Передбачалося, що гарантами договору виступлять іноземні держави, зокрема США, Великобританія, Китай, Франція та Росія. На ці країни буде покладено відповідальність за захист нейтралітету України, якщо договір буде порушено. Але доки договір діє, гаранти зобов’язані “припинити дію міжнародних договорів та угод, несумісних із постійним нейтралітетом України”, включаючи будь-які обіцянки двосторонньої військової допомоги. На Крим та Севастополь міжнародні гарантії безпеки не поширюватимуться.

У документі позначився страх Москви, що глибоко вкорінив, що Захід на чолі зі США протягом багатьох років вирощував Україну як якусь “Антиросію” для підриву, стримування та контролю. Після того, як первісна путінська облога Києва у спробі повалити уряд провалилася, документ запропонував найкращу альтернативу: позбавити Україну підтримки Заходу.

Хоча президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган цього тижня запропонував відновити переговори, нова спроба досягти миру в найближчому майбутньому є малоймовірною. Хоча лінія фронту протягом року майже не рухалася, песимізм щодо перспектив України наростає: Росія нещодавно досягла першого значного прориву за кілька місяців, а у ЗСУ закінчуються боєприпаси і жива сила. Мільярди доларів американської допомоги застрягли в Конгресі, увага Заходу перекинулася на Близький Схід, а опитування громадської думки благоволять кандидату в президенти від республіканської партії Дональду Трампу, який заявив, що у разі перемоги виступить посередником і негайно укладе мирну угоду.

Путін нещодавно заявив журналісту Такеру Карлсону, що готовий до “діалогу”, а колишні чиновники Кремля кажуть, що останні місяці вивчали перспективи припинення конфлікту на нинішній лінії фронту.

Путін твердить, що від першого шансу на мир Україна відмовилася під тиском Заходу. На зустрічі 17 червня 2023 року з низкою африканських лідерів Путін продемонстрував документ, нібито парафований головою київської переговорної команди. У ньому, за його словами, значилося 18 статей із додатками, які регламентують чисельність особового складу та бронетехніки ЗСУ. “Київська влада, як зазвичай роблять їх господарі, викинула це все на звалище історії. Вони відмовилися від цього”, — заявив тоді Путін.

Семюел Чарап, аналітик по Росії з корпорації РЕНД, вважає, що потяг Москви до переговорів надалі може ослабнути, оскільки вона бачить, що західна допомога застопорилася, а російські війська просуваються вперед.

Західні чиновники попереджають, що, незважаючи на два роки витратних бойових дій, Путін не відмовився від максималістських цілей в Україні, аж до зміни у Києві, щоб гарантувати, що країна підкорятиметься будь-яким наказам Кремля.

Будь-яка мирна угода з Росією залишає Україну «на милість Москви» у разі повторення конфлікту, вважає директор британського Дослідницького центру вивчення конфліктів Кір Джайлз.

За даними Королівського інституту міжнародних відносин (він же Чатем-хаус), з початку конфлікту на сході України та анексії Криму у 2014 році Росія порушила понад 400 міжнародних договорів та конвенцій. Джайлз зазначає, що минулі угоди про припинення вогню чи мирні договори за участю Грузії, Сирії та України Кремль згодом використав заради власної вигоди.

Перший раунд попередніх мирних переговорів розпочався лише через кілька днів після вторгнення російських військ у лютому 2022 року. Російські та українські переговорники зустрілися спочатку у Білорусії, а потім у Туреччині. Переговори тривали епізодично до квітня. Підсумковий документ багато в чому нагадує договір 1990 про створення об’єднаної Німеччини, за яким радянські війська залишили Східну Німеччину за умови, що країна відмовиться від ядерної зброї та обмежить розмір армії.

Проект договору з Україною передбачав заборону на іноземне озброєння, «у тому числі ракетне озброєння будь-якого типу, збройні сили та формування». Москва хотіла обмежити міць ЗСУ планкою в 85 000 військовослужбовців, 342 танки та 519 артилерійських гармат. За документом, українські переговорники хотіли 250 000 військовослужбовців, 800 танків та 1 900 артилерійських гармат. Крім того, Росія хотіла обмежити дальність дії українських ракет 40 кілометрами.

Частина питань залишилася невирішеною — зокрема, що буде, якщо Україна зазнає нападу. Росія хотіла, щоб усі держави-гаранти домовилися про відповідь, а це практично виключає єдиний відгук, якщо агресором виступить сама Росія. Українські ж переговорники хотіли, щоб у разі нападу на Україну її повітряний простір було закрито, що вимагало б від держав-гарантів встановлення безпольотної зони та подальшої передачі зброї — цей пункт не схвалила Росія.

Росія хотіла додати як гарант Білорусь, Україна — Туреччину. Українські переговорники також виділили курсивом текст, що вони відмовилися обговорювати пункт, який вимагає від Києва відкликати позови про військові злочини до Міжнародного кримінального суду. Крім того, вони не ратифікували пункт про відміну всіх взаємних санкцій.

Переговори тривали — у тому числі щодо Zoom — але врешті-решт припинилися остаточно в червні 2022 року.

The Wall Street Journal , США

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *