Як отримати високу пенсію в Україні: що треба знати про умови виходу та від якого показника залежить виплата для українців

В Україні середня пенсія знаходиться на найнижчому в Європі рівні. Є кілька причин для такої ситуації: це і низькі зарплати, і демографічна криза. Крім того, проблеми є і в формулі розрахунку пенсії. Ще з 2017-го її значно погіршили для тих, хто буде отримувати виплату. Як результат: зараз українець може отримати пенсію, розмір якої становить близько 29% від своєї зарплати.

Про те, як формується пенсія в Україні і як вплинути на її розмір, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Як зарплата впливає на розмір пенсії і чи можна на це вплинути

Заробітна плата для визначення розміру пенсії враховується з 1 липня 2000 року і до моменту звернення за пенсією. Якщо у вас була висока зарплата до 2000 року і вам вигідно, щоб Пенсійний фонд врахував цей заробіток, доведеться окремо звертатись до чиновників. Але цей заробіток треба документально підтвердити, а стаж має бути враховано в Реєстрі застрахованих осіб.

Інколи зробити це можна тільки через суд. Наприклад, кілька днів тому Тиврівський районний суд Вінницької області визнав дійсними виписку з книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника СФГ «Волицьке». Жінка попрацювала на цьому підприємстві 16 років (з 1987-го), але ані стаж, ані зарплату не могла використати для розрахунку пенсії, бо її роботодавець зробив помилку. Її прізвище неправильно записали в документах.

Проблеми у жінок можуть виникнути також через зміну прізвища. А у випадку, якщо підприємство вже давно закрилось і перестало зберігати архіви, довідку можна отримати тільки в органах місцевої влади. Суди пенсіонерам майже ніколи не відмовляють. Якщо ви дійсно працювали на підприємстві і отримували там зарплату, це можна буде довести через суд.

В Пенсійному фонді OBOZ.UA заявили, що стаж враховується автоматично з моменту, як запрацювала система. «До 1 липня 2000 року можна враховувати період тривалість до 60 місяців при розрахунку розміру заробітної плати за бажанням пенсіонера», – пояснили в фонді. Тобто якщо вам вигідно, щоб врахували розмір вашої зарплати який був за вказаний період, Пенсійний фонд за вашою заявою може врахувати не більше 5 років до липня 2000 року.

Різниця може бути суттєвою. Від розміру заробітної плати залежить коефіцієнт заробітку в формулі розрахунку пенсії. При тому розрахунковий розмір пенсії у українця, який, наприклад, офіційно заробляє близько 15 тис. грн, може бути вдвічі більшим, ніж у українця, який офіційно отримує мінімалку.

Яку пенсію можна отримати

Під час розрахунку пенсії середню зарплату за три роки множать на відношення середньої зарплати по країні до середньої зарплати майбутнього пенсіонера (місяць до місяця). Отриману суму множать на кількість відпрацьованих років і на 1%.

Українець, який сплачує внески із середньої зарплати, на пенсії зможе отримувати виплату у розмірі близько 29% звичного доходу. Наразі це 4,5 тис. грн. При цьому той українець, який офіційно отримує мінімальну зарплату, отримає пенсію у розмірі лише 2093 грн. При цьому для того, щоб отримувати пенсію у розмірі 10 тис. грн, офіційна зарплата має становити 33,3 тис. грн. Йдеться про офіційний доход, з якого сплачують внески.

Середня пенсія українців, які вийшли на пенсію за віком, становить 5230 грн. Пенсія тих українців, які отримали пенсію з вислуги років, у середньому становить 9635 грн. До речі, всього в Україні пенсії одержують 10 млн 539 тис. осіб. За рік (з жовтня до жовтня) кількість пенсіонерів зменшилася на 187 тис. осіб. До повномасштабної війни такого значного скорочення кількості пенсіонерів в Україні не було. Частина пенсіонерів продовжує працювати на заслуженому відпочинку. На даний момент це 2,7 млн людей.

Чи можливо заробити на більшу пенсію

В Україні на гідну пенсію від ПФУ можуть претендувати судді, військові, деякі окремі категорії пільговиків. Проте абсолютна більшість українців з діючою формулою розрахунку пенсії отримати значну виплату не можуть. Вважається, що українець на заслуженному відпочинку має отримувати приблизно 40% від того доходу, до якого він звик. Пенсії в Україні покривають тільки близько 29% доходу.

До 2017-го в Україні діяла інша формула розрахунку розміру пенсії. Тоді коефіцієнт стажу був на рівні 1,15%, а зараз – всього 1%. Тобто раніше за 35 років стажу можно було отримати приблизно 40,2% від розрахункового заробітку (розмір якого значно менший за останню зарплату). Тепер – всього 35% розрахункового заробітку.

В діючому законодавстві про пенсійне забезпечення передбачено, що українці будуть отримувати пенсії з трьох джерел. Це добровільна накопичувальна система (приватні пенсійні фонди), обов’язковий накопичувальний пенсійний рівень (коли з зарплати кожного українця забирають частину та відкладають на його особистому пенсійному рахунку). Останній рівень – солідарний. Це коли з зарплат працюючих забирають частину та одразу розподіляють між пенсіонерами. Зараз в Україні повноцінно працює тільки солідарна система.

Є дві великі проблеми в Україні, які не дають можливості значно збільшити пенсії. Це недостатня кількість офіційно працюючих (співвідношення вже дійшло до позначки один до одного), а також низькі офіційні заробітні плати. Серед можливих рішень: підвищення пенсійного віку.

Вчена Лідія Ткаченко розповідає OBOZ.UA: і зараз, без змін пенсійного віку, українців, які виходять на заслужений відпочинок у 65 та 63 роки, буде більше. Так, цього року для виходу на пенсію у 60 років потрібно мати 30 років стажу. У середньому українці, які досягають 60-річчя, мають 32 роки стажу. Тобто для більшості таку вимогу виконати нескладно. Але щороку вимоги до стажу зростатимуть, доки він не досягне 35 років (по 12 місяців на рік).

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *