Через дорогий газ українські тепличні комбінати, які переважно опалювалися цим видом палива, не працюють. Але продовжують сплачувати за некористування газовою мережею мільйони гривень.
Про це в коментарі AgroTimes розповів Евгеній Чернишенко, президент асоціації «Теплиці України».
За його словами, тепличні комбінати, які опалювалися газом, нині простоюють. При цьому платять абонплату за доставку газу незалежно від того, користуються газом, чи ні.
Великий комбінат «Тепличний», що в селі Калинівка на Київщині, перестав купувати газ 14 жовтня, рослини поступово відмерли з настанням холодів. При цьому підприємство платить по 25 млн грн/місяць абонплати за користуання газовими мережами.
Якщо ж тепличний комбінат фізично від’єднати від газової мережі – при запуску знадобляться багато місяців на виготовлення нового проєкту під’єднання та значні кошти.
Невеликі підприємства, які опалюються щепою та вугіллям, теж відчувають подорожчання. Адже незначну частку природного газу вони використовували для отримання вуглекислого газу для кращого росту рослин. Крім того, подорожчало і альтернативне паливо.
Ринок повністю заповнила імпортна теплична продукція теплих країн, що не відчули подорожчання газу.
Ціна газу для теплиць нині складає близько 43.6 тис. грн/100 м3.
Дорожчає й електроенергія. Її ціна в листопаді складає 5.02 грн/кВт*год.
Через дорожнечу електроенергії зупинилися навіть квіткові теплиці, які потребують менше газу, але багато електронергії на досвічування.
«Навесні виживуть тільки плівкові теплиці з доволі примітивними технологіями, не сертифіковані ні за якими стандартами», – додав Євгеній Чернишенко.
За його словами, очолювана ним асоціація ще в жовтні написала листи до Кабміну, де пропонувала надати галузі комплексну підтримку, наприклад зинизити ціну на газ, здешевити кредити тощо.
«Якщо раніше влада надсилала відповіді, хай і негативні, то зараз відповіді немає зовсім», – сказав президент асоціації «Теплиці України».