В Україну після закінчення війни може не повернутися до 2,7 млн людей. Такі розрахунки озвучені у результатах дослідження Центру економічного відновлення та EasyBusiness, яке підготували за підтримки Мінекономіки.
Як йдеться у матеріалі OBOZREVATEL, до 2,7 млн осіб – саме стільки біженців можуть залишитись за кордоном за найгіршим сценарієм. У кращому разі в країну не повернуться 860 тис. осіб. Усього перебуває в ЄС та має статус тимчасового захисту 3,9 млн осіб. Ще близько 1,5 млн осіб – у РФ (частина з них фактично була депортована). Але тут варто враховувати, що йдеться про позицію біженців станом на зараз.
Якщо в опитуваннях ставлять запитання, чи планують вони взагалі повертатись в Україну, тільки 10% біженців впевнено відповідає «ні». Ще 16% – вагаються. Більш ніж половина всіх українських біженців – це діти. А серед дорослих 83% – жінки. Це освічені українки, більшість з яких – віком від 25 до 49 років.
Велика кількість мігрантів схиляються до повернення. Водночас найбільша частка біженців будуть готові повернутись уже після перемоги. Окрім безпекової ситуації, мігранти також звертають увагу на економічні фактори та доступність інфраструктури. Демографиня Людмила Слюсар розповідає: українці часто «прив’язані» до свого житла. Після деокупації територій внутрішні переселенці та біженці повертаються додому, навіть коли територія все ще залишається небезпечною. Але значно складніша ситуація виникає тоді, коли житло зруйновано російськими окупантами.
«Безпека – це головне. Інший фактор – це те, якою буде економічна ситуація», – каже Слюсар. І якщо економіка не буде відновлюватись, возз’єднання родин може відбутись не всередині країни, замість того чоловіки поїдуть у ЄС до своїх жінок та дітей. Проте забезпечити швидке відновлення економіки без повернення українців також неможливо.
У такому випадку роботодавцям доведеться запрошувати працівників з інших країн. Питання трудових мігрантів – чутливе, тому політики про це говорять вкрай обережно. Є кілька пропозицій і навіть сформульований законопроєкт про спрощення процедури працевлаштування іноземців. Але публічно адвокувати залучення іноземних робітників майже ніхто не наважується. Принаймні зараз, коли повномасштабна війна триває і відновлення ринку праці та значне зростання економіки залишаються ще в перспективі.