В Україні виникло структурне безробіття на ринку праці. За минулий рік ринок праці практично повністю відновився за кількістю розміщених вакансій. Наприклад, у грудні 2023-го на сайті work.ua було 53 544 вакансії (нові за тиждень), а в грудні 2021-го, до повномасштабної війни, – 61 776. Водночас кількість резюме два роки тому була на рівні 110 341, а минулого місяця – всього 83 915.
Про це йдеться у матеріалі OBOZ.UA. Тобто кількість вакансій скоротилась всього на 8232, а ось кількість резюме зменшилася аж на 26 426! Результат такої статистики: робота є, але робочі місця залишаються вакантними. Як результат, сформувати штати підприємств повністю не вдається, це сповільнює бізнес-процеси, а як результат – і відновлення всієї української економіки.
Така тенденція змушує роботодавців переглядати розмір заробітних плат. По-перше, це дозволяє переманити працівників у конкурентів, по-друге, це приваблює тих, хто вже шукає роботу. Проблема залишається актуальною: робочих рук недостатньо.
Конкуренцію роботодавцям склали військові. Крім обов’язкової мобілізації, також працює рекрутинг. Thelobbyx.com, Work.ua, Robota.ua, Olx.ua безкоштовно розміщують вакансії підрозділів Сил безпеки та оборони. З кінця минулого року розмістили 1847 вакансій та отримали по 9 відгуків на кожну. Якщо у випадку з мобілізацією українці не можуть обирати, де служитимуть, то з рекрутингом з’являється можливість працевлаштовуватись одразу в обране місце. За весь час подібного рекрутингу було 17 500 відгуків. Зрозуміло, що далеко не всі з пошукачів стануть військовими.
«Кількість відгуків збільшується на всіх майданчиках щотижня. Так само зростає кількість вакансій від військових частин, яких стає все більше. Прогнозую, що протягом наступних місяців ми матимемо відчутну позитивну динаміку – йдеться про тисячі залучених людей», – цитує заступницю міністра оборони України Наталію Калмикову пресслужба відомства.
У вакансіях військових заробітні плати сягають 120 тис. грн, а серед вимог – придатність до військової служби за станом здоров’я. Цивільні роботодавці станом на січень 2024-го в середньому пропонують українцям зарплату в розмірі 17 817 грн. Аналітики rabota.ua з’ясували: у 20,2% компаній окрім зарплати пропонують бонуси та премії. Близько 14,21% – безкоштовне навчання, 9,61% – обіцяють регулярно підвищувати зарплату.
Серед популярних вакансій, як і раніше, залишаються пропозиції для продавців. Окрім того, легко знайти роботу працівникам складу, водіям. Якщо ж говорити про перспективні напрями, які будуть мати попит упродовж наступних років, аналітики звертають увагу на такі спеціальності: інженер, лікар, реабілітолог, психолог, будівельник, військовий.