Під час масованої атаки на Україну війська Росії запустили по Києву, імовірно, нову гіперзвукову ракету 3М22 «Циркон», призначену для ураження надводних кораблів. Імовірно, силам протиповітряної оборони вдалося її підбити.
Приводом для тверджень про те, що в Київ прилетів саме «Циркон», стали публікації в мережі фото з повідомленнями про його збиття. Зокрема, на одному з уламків вказано маркування «3М22».
За даними моніторингових каналів, «Циркон» було запущено з Криму. Можливо, це був запуск, який вранці чули в окупованому Севастополі, пишуть кримські пабліки.
Подолання гіперзвукового рубежу не фіксувалося, характеристики польоту ракети були схожі на гібрид «Кинджала» та «Онікса», унаслідок прильоту були уражені підземні кабелі.
ППО могла збити «Циркон»
Враховуючи те, що місцем виявлення уламків у мережі називали Дніпровський район Києва і те, що ЛЕП навряд чи була ціллю «Циркона», ймовірно, що її все ж таки підбили, дійшли висновку експерти Defense Express.
Водночас вони зауважили, що у зведенні Командування Повітряних сил ЗСУ серед перехоплених ракет значаться лише крилаті ракети типу Х-555/101 та «Калібр», хоча офіційно у відомстві о 07:46 повідомляли про наближення швидкісної ракети на Київ.
За даними джерел Defense Express, фрагментація ракети досить сильна, що значно ускладнює її ідентифікацію. На це накладається обмаль інформації щодо 3М22 «Циркон», яку не демонстрували публічно.
При цьому експерти з’ясували, що нові уламки відповідають уламкам ще однієї неідентифікованої ракети, яку ворог використав на початку року й стосовно якої також висловлювалися припущення, що це був «Циркон».
«Тому цілком можливо, що сьогодні ворог використав цю ракету не вперше», – зазначили в Defense Express.
Що відомо про ракети «Циркон»
3М22 «Циркон» – перспективна протикорабельна гіперзвукова крилата ракета з гіперзвуковою повітряно-реактивною рушійною установкою, що перебуває на етапі розробки та випробувань у Росії.
Разом з аеробалістичною ракетою Х-47 3М22 «Кинджал» вона належить до так званих «вундерваффе» (зброя надзвичайно великої сили) російського диктатора Володимира Путіна, зазначають експерти.
Запускають «Циркони» з універсальних вертикальних пускових установок 3С-14 на бойових кораблях, підводних човнах та з мобільних берегових ракетних установок.
Глибина пуску для підводних човнів – 40 метрів. Маса вибухівки – до 400 кг, причому «Циркон» доволі стійкий до засобів ППО та дуже маневровий при швидкості 10 тис. км/год. Дальність її пуску частіше фігурує в межах 600 км, хоча часом декларується й 1000, й1500 км.
Завдовжки ракета 8-10 м, висота польоту – 30-40 км. Детально характеристик ракети не розголошують.
Відомо, що збирання ракети розпочали 2011 року. Льотні випробування – з 2015-го. У січні 2020 року відбулося перше випробування ракети «Циркон» пусками по мішені, розташованої на березі. Ракету запустили з фрегата «Адмирал Горшков». Вона уразила берегову мішень на відстані 500 км.
Завершити випробування «Циркона» Москва планувала 2021 року. А 2022-го її мали прийняти на озброєння РФ, але станом на січень 2024 року цього не сталось.
Як пише Defense Express, хоча в РФ «Циркон» називають «гіперзвуковою», найімовірніше, вона, як і «Кинджал», є твердопаливною ракетою, що «просто розганяється до значної швидкості, нібито до 9 Махів».