Україна вступила в один із найспекотніших періодів року. Вже з 6 серпня в країну може прийти нова хвиля тепла, коли температура сягатиме +42 градусів. Проте зберігається надія на те, що нинішня спека не поб’є «рекорд» липневої. Традиційно найспекотніше буде на півдні. Крім того, більшість регіонів України накриє посуха. Найбільш комфортною погода залишатиметься лише на заході країни.
Про це в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA розповіла начальниця відділу агрометеорології Українського гідрометцентру Тетяна Адаменко.
Нова хвиля спеки ось-ось накриє Україну
6-8 серпня в Україну може прийти нова хвиля «шаленої» спеки, коли температура може сягати +40 градусів. Можливо, ця хвиля буде подібна до тієї, що була в липні. Чи зможе вона перевершити липневу? «Все залежатиме від того, звідки вона прийде. Поки що виглядає так, що не повинна, але дивитимемося», – відповіла синоптикиня.
Загалом по країні в серпні температура може бути на 2 градуси вищою за норму, а на півдні – на 4 градуси. «Це досить багато», – констатувала вона.
За словами Тетяни Адаменко, зараз над Україною перебуває «стаціонарний циклон», завдяки якому найближчими днями може трохи «полити» північні та центральні області країни – тут аж до 4 серпня можуть йти невеликі дощі. Що стосується сходу та півдня, то тут жодних опадів не очікується, а з приходом хвилі спеки тут може початися справжня посуха.
«Циклон впливатиме на нашу погоду до 31 липня, а далі він слабшатиме. І та хвиля спеки, яка йде, – наслідок впливу високого атмосферного тиску, або антициклону. Ці баричні утворення руйнуються досить повільно, тож тривалість спеки на сьогодні передбачити важко«, – попередила вона.
Вже 5-6 серпня на півдні нашої країни температура підвищиться до позначки +31…+34 градуси. Насамперед йдеться про Запорізьку, Херсонську, Одеську області. Одночасно «захід буде у комфортних умовах, +25…+30 градусів».
Таким чином, перша половина серпня буде спекотною та посушливою для більшої території України, крім західних та північних областей. «На сході буде спекотно та майже сухо, можливі невеликі опади. Але це не ті дощі, про які можна говорити», – пояснила синоптикиня.
Друга половина серпня може бути не такою важкою
Якщо врахувати, якою зазвичай буває погода в Україні в серпні, то можна припустити, що друга половина цього місяця і цьогоріч буде не такою спекотною, як перша. «Висота сонця інша, таких максимумів не повинно бути», – сказала синоптикиня.
«Найвищі температури зазвичай спостерігаються в Україні наприкінці липня – на початку серпня. Наприклад, у серпні 2010 року в Луганську було зафіксовано температуру +42 градуси в тіні. Цього року у липні +42 було у Миколаєві», – нагадала вона.
Прогноз погоди на серпень для України обіцяє спеку до +39
За даними сайту The Weather Channel, у серпні погода в Києві в окремі дні буде по-справжньому спекотною. Наприклад, 13, 16 та 17 серпня очікується +37 градусів, а 14 серпня +38 градусів.
У Миколаєві спека до +39 градусів стоятиме протягом 11 днів, з 8 по 18 серпня. Далі до кінця місяця таких максимумів не очікується.
У Тернополі температура у серпні буде на кілька градусів нижчою, ніж у Києві. Температурний максимум на рівні +36 градусів очікується 13 та 16 серпня.
Прогноз погоди на серпень для Харкова обіцяє спеку вищу за +30 градусів протягом практично всього місяця. Максимальні значення на рівні 37 градусів очікуються 15-18 серпня.
У Дніпрі температура в серпні перевищуватиме +30 градусів майже щодня. Максимум на рівні +37 градусів також очікується 15-18 серпня.
Через спеку в Україні буде менше кукурудзи, соняшнику та сої
Тривалі періоди спеки фактично гублять урожай пізніх культур – кукурудзи, соняшнику, сої, розповіла Тетяна Адаменко.
«Ранні зернові у нас із хорошим урожаєм, тому що вологи навесні було багато, у травні не було сильної спеки. Для цієї групи культур усе склалося добре. Але щодо пізніх культур, то ними добре пройшлася липнева хвиля спеки. Вони дуже погано реагують на високу температуру».
На півдні України, де протягом половини місяця стояла температура на рівні +35…+42 градусів, зокрема у Херсонській та Миколаївській областях, урожай значно постраждав. «Урожай або знизився, або були випадки повної загибелі посівів в окремих регіонах на півдні, сході та частково в центрі країни».
«Але в західних регіонах спека тривала менше і збитків для врожаю практично не було жодного. Там чудовий урожай кукурудзи, соняшнику, сої. У північних урожай менший, але також непоганий», – пояснила синоптикиня.