39 років тому, 4 вересня 1985-го, Україна втратила поета-шістдесятника, прозаїка та публіциста Василя Стуса. Життя письменника, який сміливо боровся за незалежність своєї Батьківщини, обірвалося в карцері радянського табору.
Незважаючи на проросійські погляди тогочасної влади, літератор не боявся відстоювати власні позиції та переконання. Проживаючи на Донбасі, дисидент принципово спілкувався українською мовою, через що неодноразово потрапляв у сутички. Відстоюючи рідне слово, у студентські роки автор побився з одним містянином, коли почув, що має «говорити нормальною мовою», а в дорослому віці не втрачав бажання позбавитися радянського паспорту. На честь 39-х роковин зі смерті поета OBOZ.UA підготував маловідомі факти з його життя та смерті.
Почав ходити до школи без відома батьків
У дитинстві Стус почав відвідувати школу у 5-річному віці потайки від батьків. Можливо, його тато і мама не дізналися би про вчинок сина, проте викладачка звернулася до них з питанням: чому Василь приходить до класу босоніж?
Був учителем української мови та літератури
Літератор ніколи не боявся іти проти встановленої системи, тому викладав у школі українську мову, яку в той час вважали «неперспективною» і намагалися витіснити з програми. Він робив уроки максимально цікавими для дітей, розповідаючи захопливі історії та читаючи поезію.
Двічі відмовлявся від радянського громадянства
Шістдесятник не хотів пов’язувати себе з Радянським Союзом, тому двічі відмовлявся від громадянства соціалістичної держави. Вперше це відбулося 15 липня 1976 року, коли його збірку поезій «Палімпсести» вилучили «на перевірку» та заборонили доступ до літератури. Вдруге – у 1978 році, адже йому не дозволили вирватися із заслання, аби відвідати важкохворого батька.
Міг бути лауреатом Нобелівської премії
Українська інтелігенція мала на меті висунути Василя Стуса на здобуття однієї з найпрестижніших міжнародних премій з літератури. Їхній задум не вдалося втілити у життя, адже письменник загинув до того, як було завершено необхідні процедури.
Був заарештований за підтримку рідних традицій
Однією з найдивніших причин затримання публіциста став арешт через колядки. У 1972 році чоловік взяв участь у акції протесту проти політики заборони українських національних традицій, де багато активістів ходили з вертепом та співали різдвяні пісні.
Існує декілька причин смерті Василя Стуса
Як відомо, життя шістдесятника обірвалося у радянському таборі в Пермській області Росії, де він оголосив безстрокове сухе голодування. За офіційною версією, життя поета обірвалося через зупинку серця, проте існує й інша думка. Згідно з припущеннями, письменник пішов у засвіти через переохолодження у карцері, куди його відправили за те, що нібито він, читаючи книгу в камері, сперся ліктем на нари. У цю версію громадськість вірить значно більше, адже за свідченням сусідів за камерою дисидента, офіційна причина була наклепом.