Щоб максимально забезпечити свої заощадження та навіть заробити на них, українцям варто диверсифікувати їх – вклавши у різні активи. Зокрема, у гривневі інструменти – ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) та депозити. А також в іноземну валюту.
Про це розповів фінансовий аналітик Олексій Козирев. Він зазначив: ОВДП можна купувати з терміном погашення максимум до 1 року, але «стандартними» є «все-таки з терміном 3-6 місяців».
При цьому експерт наголосив: у гривневих інструментах варто тримати близько 40% своїх заощаджень. А 50-55% – у валюті.
«Моя рекомендація – 50 на 50 у доларах та євро. Але якщо у вас є бажання валютну частину ще більше диверсифікувати, тоді 50% я б тримав у доларах, 35% – у євро, 7,5% – у фунтах та 7 ,5 у швейцарських франках», – розповів експерт.
Решту 5-10% заощаджень, за його словами, можна вкласти в дорогоцінні метали. Зокрема, золото чи срібло – «залежно від вашого стану та поінформованості про роботу цього ринку».
Крім того, наголосив він, близько 10-20% заощаджень слід тримати у високоліквідних активах. Зокрема:
- на банківській картці;
- у готівці.
«Ці кошти мають перекривати ту суму, яка може бути терміново потрібна. Це підстарховка», – пояснив Козирєв.
Що краще – готівка чи депозит?
Водночас, зазначив він, приймати рішення про те, тримати гроші у готівці, чи на депозиті в банках, потрібно, виходячи з їхніх особливостей. Наприклад, перевагами готівки, за його словами, є:
- Висока ліквідність.
«Долари або євро можна миттєво поміняти на гривню в банках, обмінниках тощо. Крім того, готівка ходить між людьми», – розповів аналітик.
- Відсутність технічних проблем.
Як пояснив Козирев, якщо гроші знаходяться на карті або банківському депозиті, то для їхнього повернення «треба йти до кас банку або терміналів». Однак у ситуації з можливими відключеннями електроенергії в отриманні грошей у такий спосіб можуть виникнути проблеми – долари, євро тощо.
Серед недоліків зберігання заощаджень у готівці, за його словами, – знецінення грошей за рахунок інфляційних процесів. Крім того, «є ризики крадіжки, або якщо буде приліт (внаслідок ракетного або дронового обстрілу. – Ред.) або пожежа».
Перевагою ж безготівкового зберігання грошей, наголосив Козирев, є те, що «ви можете отримувати на них відсотки». Тобто, гроші будуть працювати.
Проте ризики є й тут. «Якщо ви розміщуєте гроші на депозит або в цінні папери, то довіряєте їх зберігання та виплату відсотків або банкам, або уряду. Однак, наприклад, проблеми у банківській системі або фінансова криза в державі можуть активно впливати на купівельну спроможність цих коштів», – пояснив аналітик.
Як повідомляв OBOZ.UA, до кінця ж 2024 року в Україні не очікується суттєвих змін курсу долара. За прогнозами банківського сектора, курсові коливання валюти відбуватимуться у поточному коридорі 41,3-42 грн, що загалом збігається із курсовими розрахунками, закладеними до державного бюджету на 2024 рік (42,1 грн на кінець року). Відповідно, скуповувати долари з надією швидко заробити резону немає.