В Україні оплата лікарняних здійснюватиметься за новими правилами. Зрештою громадяни, які офіційно працевлаштовані на кількох роботах, зможуть отримувати лікарняні не лише за основним місцем роботи. Крім того, у разі виникнення непрацездатності через нещасний випадок застрахованим особам виплачуватимуть 100% від середньої зарплати незалежно від стажу роботи працівника.
Такі положення містить у собі Закон України № 4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування», затверджений 18.12.2024 року, повідомляють у ПФУ.
Нові правила набувають чинності з 4 квітня 2025 року, і стосуватимуться вони лише тих страхових випадків, які настали від цієї дати. Тобто, зворотної дії закон не матиме.
Отже, вже з 4 квітня всі українці, які офіційно працевлаштовані на декількох роботах, включаючи і підприємців, матимуть право на оплату лікарняного не лише за місцем їхньої основної роботи, але й за місцем, де вони трудяться за сумісництвом. Причому закон не обмежує кількість додаткових робіт, за якими можна отримувати лікарняні. Єдина умова – людина повинна мати офіційний заробіток, з якого були сплачені всі податки.
Крім того, якщо втрата працездатності настала через нещасний випадок на виробництві, то потерпілий працівник отримує лікарняні виплати у розмірі 100% від середньої зарплати всюди, де він працевлаштований — незалежно від того, на якому підприємстві сталося нещастя, і незалежно від його страхового стажу.
Але на підприємстві, яке не має стосунку до цього нещасного випадку, працівнику виплачують лише перші 5 днів лікарняного. Далі, з шостого дня непрацездатності, починаються виплати з Пенсійного фонду.
Водночас підприємство, на якому стався нещасний випадок або трапилось професійне захворювання, що призвели до втрати працездатності, має оплачувати лікарняний у розмірі 100% від середнього заробітку упродовж перших 17 днів непрацездатності. Лише на 18-й день починаються виплати з ПФУ.