В Україні стрімко зростає курс євро: як це позначиться на кожному з нас

Ще на початку 2025 року дехто з експертів прогнозував зміцнення американської валюти і досягнення паритету між курсами долара та євро. Та вже сьогодні очевидно: курс євро значно вибився уперед, і навряд чи долар його наздожене. 

Чому зростає курс євро, та як ця тенденція позначиться на звичайних українцях, розповів голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

На 15 квітня НБУ встановив офіційний курс долара на рівні 41,3153 грн та офіційний курс євро – 47,0271 грн. Тобто на сьогодні євро вже дорожчий за долар на 5,7 грн. І цей розрив між ними з кожним днем зростає.

Долар втрачає свої, як ще недавно здавалося, непохитні позиції через дві основні причини, каже Гетманцев:

  • митну війну, яку США розв’язали проти всього світу. І хоча зараз Трамп поставив її на тримісячну паузу, та все ж, у світі панує невизначеність, яка позначилась і на внутрішньому ринку США. А гроші, як відомо, люблять тишу. Через це долар лихоманить, як і загалом усю американську економіку;
  • відмову інвесторів від довгострокових казначейських облігацій США. Це також посилює тиск на американську валюту.

Водночас ЄС демонструє холодний розум і витримку. Тож, поки Трамп і його команда експериментують зі своєю економікою та з національною валютою, Європа намагається рухатись у звичному руслі. А люди, що мають гроші, звикли більше довіряти перевіреним трендам, ніж вестися на нові. Усе це дає європейській валюті більш вигідні позиції перед її головним суперником. 

В Україні стрімко зростає курс євро: як це позначиться на кожному з нас - today.ua

Яких наслідків від зростання курсу євро слід очікувати українцям?

Гетманцев вважає, що через зростання курсу євро в Україні неминуче дорожчатимуть товари, які ми імпортуємо. Адже 50,5% від загального обсягу імпорту до нашої країни вже зараз надходить саме з країн ЄС. Причому з кожним роком цей показник зростатиме, оскільки Україна обрала євроінтеграційний вектор. Власне, така тенденція вже очевидна. Так, лише за минулий рік обсяг імпорту з країн ЄС зріс в Україні на 9,9%.

Однак процес товарообігу може бути обопільним. Через це українському бізнесу слід активніше працювати над тим, аби просувати свою продукцію на європейський ринок. Тоді фінансові втрати від зростання вартості імпортних товарів можна буде перекрити за рахунок зростання доходів від експорту української продукції до Євросоюзу.

«Нам треба не засмучуватись з цього приводу, а працювати над розширенням свого експорту, у тому числі використовуючи ті можливості, які відкриває нам поступовий шлях до набуття повноцінного членства в ЄС. Маємо використовувати надані нам можливості та переваги у доступі до єдиного ринку ЄС, цілеспрямовано підтримувати експортерів, відновлювати кредитування, запускати масштабне страхування воєнних ризиків», — поралив Гетманцев.

Spread the love

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *