Від України вимагатимуть офіційно визнати один з окупованих регіонів російським, а також закріпити позаблоковий статус країни. Такі ключові вимоги містить у собі мирний план Трампа, який може стати прототипом мирної угоди між Україною та РФ.
Про це йдеться у публікації The Wall Street Journal, в якій видання посилається на інформацію від деяких західних чиновників.
Мирний план Трампа передали українській делегації ще в четвер, 17 квітня, під час зустрічі в Парижі. Тоді ж із цим планом ознайомили і високопоставлених європейських чиновників, які були запрошені на цю зустріч. Аналогічний документ передали для вивчення і російському керівництву.
Невдовзі по тому керівник Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що українська сторона на 90% згодна із мирним планом, який пропонує Білий дім. Але цілком зрозуміло, що широкий загал цікавили саме ті 10%, які українську владу не влаштовують. Втім, деталізації від влади досі немає, зате з іноземних джерел стали відомі ключові умови плану, які могли би стати подразником для Володимира Зеленського та його команди.
Зокрема, у Трампа пропонують Україні офіційно визнати Крим російською територією. Крім того, Україна має визнати свій позаблоковий статус та офіційно відмовитися від вступу до НАТО.
Водночас у плані немає вимоги щодо визнання Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей російськими. Але розробники плану і не вимагають виводу окупаційних військ із цих територій. Тобто іншими словами, ці чотири області де-юре залишатимуться українськими, а де-факто перебуватимуть під російським контролем. Водночас за Україною залишатиметься право повернути їх дипломатичним шляхом.
Із очевидних «плюшок», які пропонують Україні — відсутність вимоги щодо скорочення українського війська, збереження західної військової допомоги та можливість розміщення європейських військових на території України.
Вже наприкінці цього тижня у Лондоні має відбутися тристороння зустріч за участю українських, американських та європейських високопосадовців. Якщо в ході цієї зустрічі сторонам вдасться дійти згоди щодо прийнятного варіанту мирного плану, то наступним етапом буде візит американців до Москви для ознайомлення з цим варіантом.
Якщо ж сторонам не вдасться досягти згоди, то, ймовірно, команда Дональда Трампа згорне свою миротворчу місію. Про це напередодні заявили держсекретар Марко Рубіо і сам президент США.